Muuseum on kogukonna osa. Muuseum kogub juurde ja hoiab kogukonna pärandit.

Kihnu Muuseum

Maakonna suurima ettevõtlusele keskendunud tunnustusürituse Pärnumaa tegijad raames valiti Kihnu valla aasta ettevõtteks Kihnu Muuseum. Tegemist on kohaga, mida vast pea iga Kihnu külaline korra külastanud on. Uurisime muuseumi juhatajalt natuke muuseumi tausta kohta ning mida plaanitakse tulevikus. Küsimustele vastas Maie Aav.

Kihnu Muuseum valiti valla aasta ettevõtteks. Kas tunnustus tuli üllatusena?

Valla tunnustus tuli tõesti üllatusena. Paar kuud tagasi sain küll Pärnumaa Arenduskeskuselt kirja, et Kihnu Muuseum on esitatud Pärnumaa Tegijate konkursile ja et videograaf tuleb muuseumist videolõiku tegema. Arvasin, et küllap mõni väga rahvarohke ja meeleolukas laupäevane muuseumitund jättis saare külastajatele kustumatu mulje ning keegi aktiivne kodanik esitas selle eest meie muuseumi mingile konkursile. Mõtlesin, et vaat kui tore – muuseum saab professionaali poolt tasuta jäädvustatud. Kuna videograafi kusagilt välja ei ilmunud, siis arvasin, et kaugele me sel konkursil kahjuks ei jõudnud.

Kui palju muuseumis aasta jooksul rahvast käib ning kust on kõige kaugemad külalised?

Aasta jooksul käib Kihnu Muuseumis umbes 10 000 külastajat. Kundesid käib igast ilmakaarest, nii lähedalt kui kaugelt. Külalisteraamatus on sissekandeid brasiillastelt ja austraallastelt, jaapanlastelt ja islandlastelt – igalt poolt. Väga kaugeid külalisi iseloomustab ja ühendab suur huvi pärimuskultuuride vastu. Tihti on nad info Kihnu kohta leidnud just UNESCO kultuuriaarete nimistust. Nemad veedavadki kõige pikema aja ekspositsioonis, uurides läbi vist küll kõik esemed ja jutud.

Eestlased on korduvkülastajad, kellest „üks näeb läbi külä minnes rohkõm kui teene tervest muajõlmast läbi kihutõs“. Kihnlastel on pääs muuseumi vaba ja omainimeste muuseumis käikude kohta me arvet ei peagi.

Kas oskate rääkida mõnda meeldejäävat hetke külastajatega?

Meeldejäävaid hetki on palju. Näiteks lõi mind pahviks üks saksa meesterahvas, kes tuli koos väikese seltskonnaga kinda kudumise töötuppa. Nad tahtsid selgeks saada kasvatatud-kahandatud kindavarre loomist. Mul oli eelarvamus, et ega nad suurt kuhugi ei jõua. Siis, kui see mees hakkas seljakotist enda kootud imekauneid peeneid erinevas tehnikas vartega sõrmikuid näitama, sain aru, et tegemist on tõelise meistri ja kollektsionääriga, keda ma alahinnanud olin.

Kuidas te Kihnu Muuseumit turundate ja laiemalt tutvustate?

Põhiline turunduskanal on veeb: muuseumi kodulehekülg on üsna staatilises seisus, aga Facebook on aktiivses kasutuses ning Instagrami konto on ka olemas. Külastajad ise annavad hinnanguid ja reisisoovitusi näiteks Tripadvisoris (maailma suurim reisimise teemaline koduleht) ja sealt levib hea hinnang kaugele. Mitmesse keelde on tõlgitud Visit Estonia koduleht ja tänada tahaks Visit Kihnu kodulehe tegijaid.

Kui palju teeb muuseum koostööd kohaliku kogukonnaga?

Muuseum on kogukonna osa. Muuseum kogub juurde ja hoiab kogukonna pärandit. Muuseum püüab kihnlase keelt ja meelt tugevdada, olla ühenduslüliks mineviku ja tuleviku vahel. Muuseumi väljaanded põhinevad uurimistööl, sisaldavad Kihnu keelt, õpetavad hääbuvaid oskusi ja traditsioonilisi teadmisi. Kohalik kogukond on tähtsaim sihtrühm näituste korraldamisel, mälestusõhtute või kalendritähtpäevade pidamisel. Muuseumipoes müüakse Kihnu naiste ja meeste käsitööd. Ülalistumised ja õpitoad annavad võimaluse suhelda ja käelisi oskusi arendada.

Millised on Kihnu Muuseumi lähiaastate plaanid?

Tuleva aasta kõige suurem uurimistöö on 1944. aasta põgenemisest läände. Kutsun üles kõiki Kihnu inimesi jutustama mälestusi sellest kurvast sündmusest. 2024. aastaks tahaks jõuda selle teemalise teatrietenduseni.

Eeltöö käib pulgapitsi käsiraamatu koostamiseks, ilmavalgust võiks see Kihnu käsitöö sarja raamat näha 2024. aastal.

Muuseumikuuri ette on plaanis ehitada püstkoja moodi väliköök ehk lamuküek. Kellel on koduses majapidamises alles suur pada, pajakook ja selge mälestus lamuköögist, palun endast teada anda!

Plaanis on muuseumikogusse muretseda käsikivi ehk jahvakivid, käi, sepa tööriistad jne, jne.

 

 

Asukoht Kihnu saar
Auhinnad ja saavutused Kihnu valla aasta ettevõte 2022
Vasakul Kihnu Muuseumi juhataja Maie Aav, paremal Kihnu vallavanem Egon Vohu

Loe veel lugusid: