Peaaegu kogu toodang läheb Eestist välja. Seetõttu ei tea ka paljud lähiümbruse inimesed, millega nende kodukandis igapäevaselt tegeleme.

Balmec Forest

Põhja-Pärnumaa valla aasta ettevõtteks valiti see aasta Balmec Forest OÜ, kes tegutseb Tootsi alevis. Uurisime neilt, et millega nad täpsemalt tegutsevad, miks just Tootsis ning kas vallapoolne tunnustus tuli üllatusena. Küsimustele vastas ettevõtte turundusjuht Erko Pajus.

Palju õnne tunnustuse puhul. Kas Põhja-Pärnumaa aasta valla ettevõtteks valimine tuli teile üllatusena?

Jah, kindlasti. Meile oli tegemist väga positiivse üllatusena, et meid just kohalikul tasemel märgati, sest peaaegu kogu toodang läheb Eestist välja. Seetõttu ei tea ka paljud lähiümbruse inimesed, millega nende kodukandis igapäevaselt tegeleme.

Millega Balmec Forest tegeleb?

Vast kõige lihtsamini öeldult toodame metsatraktoritele varuosi. Aga tegelikkus päris nii lihtne see muidugi ei ole. Oleme oma põhisuunaks võtnud just metsalangetustraktorite ehk harvesteride kuluosad aga ka n.ö. performance-osad, ehk asendusosad mis on originaaldetailidest paremad. Kuna need kallid ja tootlikud metsamasinad töötavad tihti ööpäevaringselt, siis on ka nõuded ja ootused varuosadele väga kõrged.

See eeldab häid teadmisi ja kogemusi kõrgendatud tugevuse ja karastatud teraste töötlemisest, sest tavalist terast meie toodetest peaaegu ei leiagi. Täna kasutame tootmises seitset cnc-töötlemiskeskust, uuel aastal lisandub kindlasti mõni veel juurde kuna tootevalik ja käive on aasta-aastalt kerges tõusus.

Tegutsete Tootsis, kus elab umbkaudu 700 inimest. Miks just seal?

Aus vastus siinkohal oleks juhuste kokkulangemine. Kui 2013. aastal suleti viimane osa kunagisest Tootsi turbatööstusest, milleks oli masinaehitus, siis sattusime esimest korda Tootsi just selle sündmusega seoses. Võtsime osa vanade tootmisseadmete oksjonist lootuses mõni kasulik seade oma ettevõttesse üle tuua. Peagi alustasime aga läbirääkimisi kogu vana masinaehitusliku osa hoonete soetamiseks, sest vana omanik oli langetanud otsuse lisaks masinatele müüa ka kõik olemasolevad hooned. Nii saigi 2014. a. jooksul Pärnu linnas seni kasutusel olnud kahelt erinevalt rendipinnalt päris oma ruumidesse üle kolitud. Aasta-aastalt oleme vanu hooneid ka renoveerinud ja siiani tehtud otsusega rahul.

Teil on edasimüüjaid rohkem kui 20 riigis nendest kaugemad Ameerika Ühendriigid ja Austraalia. Kui keeruline oli nii kaugetele turgudele väikesest Eestist jõuda?

Päris ametlikke Balmec’i toodete esindajaid leiab jah umbes 20+ eri riigist millest küll suurem osa on Euroopas, kuid aasta-aastalt oleme ikka proovinud kodust kaugemale jõuda, kuna seal on konkurents tihti väiksem ja tooteid seetõttu lihtsam müüa. Juba aastaid tagasi alustades sai kiiresti selgeks, et niivõrd spetsiifilisi tooteid valmistades saab lähiümbruses turg kiiresti täis, s.t. potensiaalsete klientide hulk meie naaberriikides on tegelikult päris väike.

Seetõttu olemegi aastaid teinud tööd leidmaks kliente ja edasimüüjaid võimalikult paljudest riikidest, sest tänaste tootmismahtude juures ei oleks see muud moodi võimalik. Nii kaugele jõudmist on ühtepidi lihtsustanud väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega tooted, kuid suurimaks takistuseks kaugemates riikides on pigem olnud erinevused ärikultuuris ja erinevad eelarvamused Eesti kui Ida-Euroopa riigi kohta.

Millised on Balmec Foresti tulevikuplaanid?

Ajame jätkuvalt oma rida ehk proovime toota võimalikult palju vajalikke varuosi turu parima hinna-kvaliteedi suhtega. Just see on meie klientide poolt enim hinnatud külg läbi aastate. Kuna aga metsas kasutatav masinapark uueneb järjepidevalt, siis peame ka meie ajaga kaasas käima ja järjest uusi tooteid välja töötama. Samuti on selgelt näha, et aasta-aastalt muutuvad metsamasinad tehnoloogia arenedes järjest keerulisemaks, mistõttu on suuri konstruktsioonilisi erinevusi ka vanemate ja uuemate masinate osades. See omakorda sunnib meid tagant jätkama pidevalt investeerimist oma tootmisseadmetesse, et oleks maja siseselt tagatud tehniline võimekus selliseid varuosi toota.

Tootsi piirkond on tulevikus Rail Balticu trassil ning saab ka oma kohaliku peatuse. Kuidas tunnete, et kas ja kuidas see piirkonna arengut mõjutab?

Kindlasti on see valmides suur muutus, kuid täna on veel vara ennustada milliseks täpsemalt see kujuneda võiks. Meile lähemal on hetkel hoopis Eesti suurima tuulepargi rajamine mis peaks elektritootmist alustama juba 2024.aastal.

Rohkem leiab Balmeci kohta infot nende kodulehelt.

 

Asukoht Tootsi alev
Auhinnad ja saavutused Põhja-Pärnumaa valla aasta ettevõte 2022
Küsimustele vastanud Erko Pajus 24.11.2022 tunnustusüritusel.

Loe veel lugusid: