"Ei tohi ise oma elu keeruliseks elada - aed peab ikka rõõmu pakkuma, mitte orjastama"

Võiste Puukool

Häädemeeste vald valis 2022 aastal oma valla ettevõtteks Võiste alevikus toimetava Võiste puukooli. Tegemist on väikese pereäriga, mis tänaseks muutunud oluliseks kohaks paljudele aiandushuvilistele – kohale sõidetakse üle Eesti ja kaugemaltki. Uurisime aiaomanikelt Raili ja Hardo Kersilt, et kuidas tänase ärini jõutakse ning mis on nende aiandi huvitavamad taimed.

Teid valiti Häädemeeste valla aasta ettevõtteks. Kas tunnustus tuli üllatusena?

Muidugi tuli, väga suure üllatusena tuli, kuna oleme siiski nii pisike ettevõte suurte mammutettevõtete kõrval, siis ei olnud mitte kunagi sellise võimaluse peale mõelnudki.

Kust tuli idee oma kodus puukool avada?

Kui 2015 aastal sai puukool loodud, siis käisime taimi müümas laatadel, seal me tajusime, kui väga on inimestel vaja abi haljastuse nõustamise osas. Laadal on võimalik näidata telefonist vaid pilti, et vaata see taim kasvab selliseks ja sellel taimel on sellised õied. Inimesed hakkasid ise küsima, et kas nad tohivad tulla meie aeda külastama, et näha kõike oma silmaga.

Teine põhjus, miks sooviti ise kohale tulla oli, et laadal on pikk maa raskeid taimi autosse tassida, kohapeal on ju suurem valik valida, lihtne autosse tassida ja saab abi taimede pakkimisel. Kõik sujus iseenesest 1 aasta ennem koroonat, kuid koroona tulek lihtsalt kinnitas vajadust ja pani asjad lõplikult paika ja tõi aina rohkem uusi kliente meile.

Kui lai on umbkaudu teie taimede valik?

Meil on välja kujunenud oma sortiment ja oma klientuur kes seda kõike vajab. Kevadel varakult alustame ülekaalukalt okaspuude valikuga, mis koosneb värviliste okastega okaspuudest. Meie okaspuude sortimendist leiab tavavorme, tüvele poogitud, kui ka bonsai laadseid vorme.

Meie puukooli tuntakse ka aedhortensiate suure valiku poolest. Armastame ise aedhortensiaid nii väga, et oleme suutnud selle toreda aedhortensia armastamise nakkusega ka teisi järjest rohkem nakatada. Aedhortensiatest pakume nii põõsavorme, kui ka tüvevorme, viimased on viimastel aastatel ülipopulaarsed meie aedades!

Me ainult ei müü taimi vaid teeme ka koolitusi, et algajad aiaomanikud ei teeks vigu ja oskaksid ise oma aia kujundamisega alustada. Olen koostöös ajakirjaga “Kodu & Aed” välja andnud tänaseks kaks abistavat raamatut aedhortensiate kasvatajatele, teinud koolitusi, et kuidas neid õigesti tagasi lõigata. Taimede müük ja sortiment on meie puukooli vaid pool osa, teine pool kuulub klientidega suhtlemisele ja nõustamiste peale!

Mis on eksootilisemad taimed, mida teilt osta saab?

Selle küsimuse juures pean selgitama kõigepealt meie põhimõtet – kõik taimed, mis on meie müügiplatsil taluvad ja peavad vastu meie kliimas.

Taimed, mida on vaja katta ja kaitsta külma eest, me ei müü. Ei tohi ise oma elu keeruliseks elada – aed peab ikka rõõmu pakkuma, mitte orjastama! Oleme juba 7 aastat müünud Yuccaid (yucca flamentosa), need taimed saavad väga hästi meie kliimas hakkama. Taim ilma õieta on väga kaunis ja eksootilise välimusega, õis lisab veel uhkust ja ilu!

Hortensia Wims Red, eespool populaarne Sirmokka

Paaril viimasel aastal on lisandunud ja kliendid on väga hästi vastu võtnud sellise huvitava taime nagu – Sirmokas, ta on okaspuu, aga ei ole männi ega kuuse moodi. Meie enda istutusaladel on mõlemad ka kasvamas!

Kuna tegemist pereäriga, siis kuidas olete ära jaganud tööülesanded?

Me teeme kõiki töid koos, meil ei ole sinu ja minu tööd. Ma olen tõesti õnnelik inimene, kuna ma saan teha seda tööd, mida väga armastan ja inimesega koos keda väga armastan, selliselt see puukooli vanker liigub, sirgelt ja sihikindlalt. Kevadel kiirel tippajal (aprill – mai), kui midagi on vaja teha või juurde tuua müügiplatsile – aitab ainult pilgust, kui teine saab aru, mida tegema peab.

Kasutate enda peamiseks müügikanaliks ja turundamiseks Facebooki ehk olete omamoodi ka mõjuisikud. Kust tuli selline idee, et näiteks kodulehe asemel just sotsiaalmeediat enda põhikanalina kasutada?

Me oleme nii väike ettevõte, et me ei pidanud vajalikuks teha lasta omale kodulehte, kuna teadsime, et selle töötempo juures ei ole meil aega seda kodulehte täiendamas käia. Omada sellist kodulehte, kus midagi ei toimu, ei ole mõtet omada! Facebook on väga käepärane ka kiire lahendus turundamiseks!

Mulle meeldib, et oleks pidevalt uusi postitusi, ikka abiks taimede valikute tegemiseks. Neid postitusi saan teha kiirelt otse müügiplatsilt, kui on kliendi vaba hetk, autos kõrvalistmel või kus iganes. Oleme kõik 7 aastat ise ennast läbi Facebooki turundanud ja see on tõesti väga hästi vastu võetud! Me oleme selle üle üliõnnelikud!

Kas oskate rääkida mõnda meeldejäävat lugu kliendiga?

Üks väga oluline väljaütlemine, mis tuli ühelt pealinna proualt, mida ei unusta ma iial, see oli nii lõpuni aus ja siiras. Olime puukooliga töötanud 3-4 aastat, kui leidsime, et äkki peaks mõtlema laienemisele ja hakkama otsime suuremat müügipinda, olime oma mõtte juba lendu lasknud ja meile tuli pakkumist tegema üks kinnisvara maakler, et oleks võimalik müügiplats teha Pärnu külje alla.

See klient kuulis meie vestlust ja ütles otse oma arvamuse, et kui te kolite siit oma kodust müügiplatsi ära, siis olete nagu kõik teised ja mina ei sõidaks iial enam spetsiaalselt Tallinnast siia taimi ostma. See kuidas te praegu oma taimi müüte, on nii armas – kodune väike butiik, kuhu ma tulen, saan siit alati küsida nõu, minna aeda jalutama, leida uusi lahendusi. Mulle see meeldib ja selle pärast võtan endale vaba päeva ja sõidan just Võistesse. Kui teete müügiplatsi, siis on teil vaja müüjaid, siis ei ole seal müügiplatsil enam teid ja see pole enam see, mida tulin saama siit!

Oleme sellele prouale väga tänulikud tema otsekohesuse eest, meie kasvamise mõte sellega lõppes!

Sel aastal ütles üks härra, et oleme nagu taime IKEA, nii hea on tulla ja vaadata istutusaladelt, et milliseks taimed kasvavad!

Minu südant liigutas üks kommentaar, mis kirjutas meie oma valla elanik meie tunnustamise postituse alla –  Te olete loonud Võiste Puukooli näol mitte ainult ostukoha, vaid ka mõnusa nõuande-ja elustiilikeskuse, et teie aed ja tegevused on väga inspireerivad! See kommentaar tabas naelapea pihta nii väga, kuna seda sama oleme soovinud edasi anda ja pakkuda meie klientidele, aga ei ole osanud ise nii kaunilt sõnu ritta sättida! Aga kui tagasiside tuli kaunilt sõnastatud ja meie mõte ning idee on nähtav, siis oleme õigel teel ja veame oma Võiste Puukooli vankrit ikka edasi üheskoos!

Toredaid lugusid on väga palju rääkida, kuna meile satuvadki ainult toreda inimesed. Vahest ise arutame, et nagu mingi filter oleks vahel teel meie juurde – kõik inimesed on alati naeratavad, sõbralikud ja toredad! Aga paar juhust on olnud, kus inimesed arvavad, et tulevad meie koduõuele nagu avalikku parki, kus ,,kõik” on lubatud, aga ka need korrad on saanud kenasti lahendatud!

Asukoht Võiste, Häädemeeste vald
Auhinnad ja saavutused Häädemeeste valla aasta ettevõte 2022

Loe veel lugusid: