Tori on väga ilus oma vanade väärikate maakivist hoonetega

Levikivi

Levi külas tegutseb pereettevõtte osaühing Levikivi, mille tegevusi kirjeldavad ja küsimustele vastavad omanikud Marina ja Raul Randväli.

Millega te täpsemalt tegelete?

Meie mikroettevõte Levikivi tegeleb maakivitoodete disainimise ja turundamisega. Teeme koostööd kivitöötlejate, arhitektide, sise- ja välikujundajate, ehitajate, raidurite ja skulptoritega. Pakume lõigatud suuri kive nii ehitusmaterjaliks kui disainelementideks, nii siseruumidesse kui õue. Müügis on erineva kuju ja mõõduga kivitooted – vundamendi- või fassaadikivid, ukse- ja aknasillused, trepid, põrandad, aknalauad jne. Pakume ka poleerituid kalmukive, erinevaid ausamba või mälestuskive.

Kujundame koos kliendiga just temale sobiva toote. Väärindades maakivi, leiab iga kivitükk kasutust. Väikestest saetud jääkidest-ribadest saab riiul või kuuma poti alus või hoopis mõni huvitav lamp või vaas. Kivikillud saavad graniidipurustajas peeneks pinnamaterjaliks, järele jääb vaid kivitolm. Otsime õiget siduvat materjali ja sobivat tehnoloogiat, et ka see ehitusmaterjalina kasutusele võtta. Veel pakub Levikivi 21-tonnise kopa teenust koos treilerveoga.

Kui vana teie ettevõte on?

Tegutsema hakkasime paar aastat tagasi – 2019.aastal. Kahjuks tuli kohe varsti COVID ja paraku pidurdab see ka meie ettevõtluse tegevust. Tulevikuplaanides on Levikivil soov laieneda ja pakkuda teenust maaturismi valdkonnas. Lähtume sellest, et kõik valmiks võimalikult naturaalsetest materjalidest, et pakutav oleks lihtne ja ehe, loodust hoidev ja säästev. Ettevõtluskogemust on meil üle 20 aasta, põhiliselt transpordi, masinaremondi ja ehituse alal.

Miks otsustasite just Toris Levikiviga tegutsemist alustada?

Oleme Tori vallas Levi külas sellepärast, et siin asub meie maakodu, siin on igas mõttes väga hea olla. Tori on väga ilus oma vanade väärikate maakivist hoonetega ning Tori kandi inimesed on lahked ja toredad. Kindlasti oluline ja suur mõjutaja praeguse töö juures on see, et meile endale väga maakivi meeldib. Talukohta taastades kasutame seda materjali meeleldi. Iga kivi on kordumatu mustriga ning ainulaadne ja kui just mitte igavene, siis väga pika eaga kohe kindlasti. Maakivi on naturaalne materjal, vastupidav ja kergesti hooldatav.

Levikivil (endine Kuuse) on väga pikk kohapärimusega seotud ajalugu. Vanast Kuuse talust on Põhjasõja ajast pärit Gertrud ja Andres. Teadaolevalt algas neist Tilkade sugupuu. Perenimed – Annus, Toomingas, Tomson, Toom, Kiiet ja Miil said teised nende pere poegade järeltulijad. Keegi kunagi ütles nii naljaga pooleks, et selle koha pealt on pool Torit välja kasvanud ja kõik on kõigiga sugulased, nagu Kihnus. Meil endil küll otsene sugulusside kohaga puudub, kuid suhtume sellest hoolimata talukohta suure armastuse ja austusega. Peame lugu siit välja kasvanud inimestest ja nende tehtud töödest. Kui aga tegime koduloouurimist, jõudsime oma perekonnaga ka otsapidi Torisse – nimelt Rauli isapoolse vanaema Elfriede (Schär) Randvälja ema Julie (Kask) Schär on Toijalt Kask Madli ja Andrese tütar. Maetud on kõik Tori kalmistule. Selle kohta võib vist lihtsalt öelda, et Eesti on nii väike.

Milliseid teenuseid ja üritusi pakute kogukonnale?

Paar aastat tagasi avasime oma hoovi ja tallimaja kohalikule rahvale “Tori ööde ja päevade” raames, tehes kodukohvikut. Tagasiside Levikivi tallikohvikule oli igati positiivne, nii et mis muud, kui kordasime seda ka läinud suvel. Sooja suvesse mahtusid veel kohtumised Indrek Taalmaaga ja mitu sünnipäevapidu. Sügisel oli „Kaks kohviringi ümber Soomaa“ ja üle-eestiline üritus „Maal elamise päev“. Siis saime meeldiva pakkumise Tori valla kultuuriinimestelt teha meie juures päeva lõpetav akustiline kontsert, kus esinejateks kitarristidest duo Tanel Padar ja Torist pärit Siim Usin. Meie pere vaieldamatu lemmikrahvatantsurühm Tuurit-Tuurit üllatas meid taas positiivselt. Külastajaid oli kogu pika päeva jooksul tõesti palju. Veelkord suur aitäh kõigile, kes Levikivile tulid.

Ka edaspidi soovime avatuna hoida oma talu ja tegemised erinevateks päeva- ja õhtu üritusteks ja neile, kes külastavad Tori ja Soomaa piirkonda. Jääme kindlasti mõnes mõttes nišitooteid pakkuvaks ettevõtteks, sest jääme väikeseks ja nii öelda käsitöö pakkujateks, kõigile neile, kes armastavad puhast loodust ning hindavad kõike ehedat ja mahedat. Levikivi tegemistel saab silma peal hoida Facebookis ja kodulehel.

Intervjuu tegi: Katariina Vaabel, Tori valla kommunikatsiooninõunik

Maal Elamise Päev Levikivis

Fotod: Ülo Soomets

Loe veel lugusid: