Minu meelest on Pärnu rahvusvahelise ettevõtluse jaoks ideaalne koht

East Pole

Pärnus toodetakse unikaalseid aerusid, mida eksporditakse üle maailma. Eelmise aasta uuemad turud olid näiteks Austraalia ja Taiwan. Uurisime East Pole Paddles eestvedaja Margus Lelle käest, et kuidas ta sellise ideeni jõudis ning kuidas on Pärnust sellist rahvusvahelist äri ajada.

Toodate Pärnus aerusid, millest pea 100% läheb eksporti. Mis aerudega on tegemist ning mis teeb need eriliseks võrreldes nö. tavaliste aerudega?

Meie põhitoodanguks on traditsioonilised aerud. Aerude kujud pärinevad ajast, mil aerutamine leiutati inuiitide, aleuutide ja teiste põhjarahvaste poolt. Toona kasutati ajupuitu, sest puid neil ei kasva ja aeruotste tugevdamiseks vaalaluud. Kuid õnneks on ainult aerude kujud traditsioonilised ja tootmine tänapäevane. Puitmaterjali toome Kanadast ja vaalaluu asemel kasutame Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi abiga välja töötatud materjali, millega võib põhimõtteliselt kive puruks peksta aeru vigastamata.

Kust tuli mõte selliseid aerusid tootma hakata?

Me oleme selles valdkonnas tegev olnud juba üle 20 aasta ja 10 aasta tagasi ühe jutu jätkuks tuligi idee proovida. Nagu ikka paljud suured asjad on alguse saanud kodu garaažist, siis nii algas ka see lugu. Kui esialgu tegime prototüübid ja turunduse ning suuremosa toomisest oli allhankena, siis sai suhteliselt kiirelt selgeks probleemsed kohad. Kvaliteet oli kõikuv ja tähtajad ei sobinud ja üldse anname liiga palju raha ära ning soetasime vajaminevad masinad ja saime tootmise ka kontrolli alla. Tootmises kasutame CNC pinke, mis tagavad kindla kvaliteedi ja võimalikult vähese inimtööjõudu vajaduse.

Kuidas teil on õnnestunud siduda tänapäevane tehnoloogi traditsiooniliste toodetega?

See on väga huvitav teema. Mida saab täiustada ja tootearendada traditsioonilistel asjadel, kus on aastasadu kogemust, mis on edasi antud põlvest põlve? Kuid meie põlvkond peab võtma vastutuse ja tegema suurema arenguhüppe. Alustades aerude kohandamisega aerutamise eesmärkide muutumisest ja lõpetades kasutusmugavusega. Veel ei oska öelda, kas oleme õigel teel ja traditsioonide väärilised, seda näitab aeg 😊

Kus asuvad Teie peamised sihtriigid?

Põhiliselt müüme EU turule, millest suuremad riigid on Saksamaa, Prantsusmaa. Väljapoolt Sveits, Norra, UK. Kiirelt kasvavad turud on USA, Kanada ja Jaapan ning täiesti uued turu olid eelmisel hooajal Austraalia ja Taiwan.

Võitsite hiljuti rahvusvahelise auhinna. Millega on tegemist?

Euroopa suurimal B2B mess The Paddle Sports Show annab igal aastal välja parima kajaki, kanuu, SUPi, aeru jne tiitleid ning sel korral õnnestus võita parima aeru auhind meie uue poolekskäiva grööniaeruga Nanook2 BlackBone, mille ühendus- ja BlackBone otsasüsteemide juures kasutame taaskasutatud süsiniku mikrokiudu.

Kuidas on Pärnust sellist rahvusvahelist äri ajada arvestades, et Teie kliendid asuvad kõik välismaal?

Minu meelest on Pärnu rahvusvahelise ettevõtluse jaoks ideaalne koht. Suurt vahet ei ole, kas sõita Riia või Tallinna lennujaama. Suurem osa tööst käib niikuinii läbi arvuti. Igapäevane tootmise varustamine on lihtne ja kiire. Ei pea istuma ummikutes ja kõik on käe-jala juures. Kaubad, mis tulevad autodega Euroopast, saab poole tee peal maha tõsta ja ei pea sõidutama Tallinnasse keskladudesse ega kaotama 1-2 päeva.

Tänapäevane efektiivne turundust muutub nii kiiresti, et ise ei suudaks sammu pidada ja siin kohal peame tänama Pärnumaa Arenduskeskust, kus korraldatakse pidevalt professionaalseid koolitusi ettevõtjatele ja igakülgne abi on alati saadaval.

Rohkem infot leiab meie EastPolePaddles kodulehelt.

Loe veel lugusid: