"Pärnu mõjub magnetina ja Tallinnast Pärnusse on alati lühem tee"
Ülle Pind oli pikalt Swedbanki personalijuht ja juhatuse liige, kelle eestvedamisel viidi ettevõttes sisse kaugtööd soosiv mõtteviis. Lõpuks hakkas talle see nii külge, et kolis ise tagasi Pärnumaale. Uurisimegi, kuidas oli võimalik Paikuselt juhtida ühe Eesti suurima ettevõtte personalitööd ning millega tegeleb ta täna.
Millal otsustasite Swedbankis viia sisse kaugtööd soosiva mõtteviisi?
Muutusime paindlikumaks 2017. aastal ja aluseks sai võetud nii pikaajalised tööturu trendid kui ka oma töötajate ootused töö- ja isikliku elu tasakaalu suurendamiseks. See tähendas siis kahte suunda – esiteks paindlikuma tööaja võimaldamist ja kaugtöö propageerimist Eestimaa eri paigust. Kaugtöö propageerimisele andsime suurema hoo, sest soovisime pakkuda uusi karjäärivõimalusi oma esinduste töötajatele kodukohast lahkumata ja leida ka väliselt tööturult parimaid talente üle Eesti.
Meie eesmärgiks oli toetada atraktiivsete töövõimaluste loomist Eestimaa eri paigus ja see ka õnnestus igati. Et elu ei peaks koonduma vaid Tallinna ja inimesed saaksid teha huvitavat tööd ka väljaspool pealinna. Meie sooviks oli, et Eesti inimene võiks saada teha rahvusvahelist karjääri oma kodukohast lahkumata. Ja see meil ka õnnestus.
Lõpuks tegid ka juba ise kaugtööd ja seda Paikuselt. Kuidas see nii suures ettevõttes võimalik on arvestades ka sinu töö iseloomu?
Julgustuse Tallinnast maale kolimiseks sain tervisekriisi jooksul kaheaastasest kodukontorist töötamisest. Kuna kodukontoris töötatud aeg töötulemustele halvasti ei mõjunud ja minu meeskonna tööõnnega olid asjad korras, sain kindluse, et ka nii saab! Swedbankis jätkus hübriidtöö ja paindlik tööaeg ka peale tervisekriisi ning see võimaldas mul teha teoks oma unistuse uue elukoha valikul. Paaril nädalapäeval olin Tallinnas vajalikel koosolekutel ja ülejäänud ajal toimus suhtlus läbi Teamsi. Niisamuti töötas ka minu meeskond.
Tallinnas võivad töölesõidu vahemaad olla küllalt pikad ja osaline kaugtöö aitab hoida kõigi töö- ja isikliku elu tasakaalu. Lisaks eeldas minu töö koostööd teiste riikide personalitiimidega Lätist, Leedust ja Rootsist. Nendega suhtluseks sai ka varem aktiivselt Teamsi kasutatud. See võib tunduda julge mõte, aga tegelikult on nii Eestis kui mujal maailmas ikka palju inimesi, kes sel moel kaugtööna tippjuhi ametit peavad. Oluline on mitte endale ise piiravaid raame seada ja püüda oma elu korraldada nii, et ka ise täielikult rahul oled.
Miks just Paikuse?
Mina olen Pärnust pärit ja seetõttu sai ka Pärnumaa üheks valikuks. Meil on siin palju sõpru ja lähedasi ning ka teised meie jaoks olulised linnad on lähedal. Paikusele kolimine sai teoks läbi koduks sobiva koha ja maja leidmise. Otsisime koduks kohta, mis oleks looduse keskel ja millel oleks kodupaigana järjepidevus. Seda kõike meie uus kodu Silla külas, Tõntsu talus ka kõike on. Talu on siin peetud aastast 1860 ning siin on järjepidevalt elatud. Oleme leidnud üles selle maja esimeste omanike järeltulijad ja nendega siin kohtunud. Need esivanemate lood viivad koha juurtele lähemale. Osa vanast õunapuuaiastki on veel nende ajast pärit.
Aga Paikusele kolimine on tõesti lahe kokkusattumus, sest just Paikuse Saeveskist ma 20 aastat tagasi Tallinnasse tööle läksin. Töötasin Paikuse Saeveskis nii sekretäri kui personalijuhina. Ring sai nagu mingitmoodi täis. Tookord sai lahkutud töö pärast ja nüüd võimaldasid uued tööviisid taas maale tagasi kolida.
Millega täna tegeled?
Alates selle aasta suvest alustasin tööd juhtimiskoolitaja, coachi, karjääricoachi, konsultandi ja keraamikuna PintDali nime all. Töörütm on jäänud enam vähema samaks, aga teen nüüd oma asja. Annan teistele organisatsioonidele edasi kogutud praktikaid. Teen tööd üle Eesti ja ka mõnes teises lähiriigis, kuhu ma siis vajadusel sõidan koolitusi ja konsultatsioone läbi viima.
Oleme siinsamas Silla külas tasapisi käivitamas PintDali Heaolukeskust, kus on hubased seminariruumid ja keraamikastuudio, mis sobivad nii koolituste kui meeskonnaürituste läbiviimiseks. Koolitusi viin läbi ise ja pakun ka teistele koolitajatele ning ettevõtetele ruumide kasutust. Aeg-ajalt teeme mõne huvitava esinejaga vahva ürituse või lööme kaasa kodurestoranina.
Keraamika valmistamine ja töötubade läbiviimine on minu tööelu loovaks pooleks. Olen keraamikat valmistanud ja õppinud üle 10 aasta Eesti erinevate keraamikakunstnike juures ja jagan nüüd oma oskusi heameelega edasi.
Viin läbi nii eraldi töötubasid kui ka osana meeskonnakoolitustest. Koolitajaoskused kuluvad loovtöötubade juhendamisel marjaks ära. Mulle meeldib see, et saan ise käed igale poole külge lüüa. Vuntsime ja kohendame ka juba viimased paar aastat maja. Meie tulekul oli küll kõik korras, aga tahame kohta veidi oma näo järgi kujundada. Maja sisekujunduse oleme teinud ise ja ka mööbli restaureerimises olen saanud kätt proovinud. See on väga lahe! Tegemisi on tõesti seinast seina ja see on väga arendav! See kõik oli minu suureks unistuseks, mis sammhaaval realiseerus.
Väike mesila on meil ka. Mõned mesitarud ja mesilasteraapiamaja. See oli abikaasa unistus. Suvisel ajal pakume lisaks ka võimalust turgutada enda immuunsüsteemi mesindusteraapia majas. Ilus loodus, jõgi, vanad põlispuud ja rahu ümberringi. Meie pool käib palju inimesi just seda rahu ja vana talukoha põlisust nautimas. Mis sa hing veel oskad tahta?
Mis sulle Pärnumaa juures kõige rohkem meeldib?
Pärnul on paljutki pakkuda, mis teeb temast hea koha nii elu- kui ettevõtluse jaoks. Pärnu on piisavalt suur ja samas ka armsalt väike. Saab olla nii inimestega koos kui ka omaette. Mulle meeldib, et suveks tuleb puhkajaid mujalt, mis paneb linna mõnusalt kihama, aga sügisel naudin seda, et kell 18 võin olla Rüütli tänaval või parkides jalutamas ainus inimene. Mõelge, milline luksus!
Pärnumaal on ilus loodus, kultuurivõimalused, ülikool enesearendamiseks. Minu jaoks on olulised ka mu perekonna juured. See, et minu esivanemad on siitsamast lähedalt pärit, annab mõnusa järjepidevuse tunde. Ahjaa, Pärnus on ka kliima ja merevesi tunduvalt soojemad kui Viimsis.
Mida soovitaksid neile, kes sooviksid oma suurlinna elu vahetada rahulikuma elutempo vastu?
Soovitaksin mitte karta vahetust teha, kui tundub, et Tallinn või mõni teine suurem linn on end elukohana ammendanud. Väikeses linnas on tempo tõesti rahulikum, aga samas ei ole Tallinn kaugel, kui vaja teha töösõit või kultuurinautimise reisike.
Eesti on väga väike ja siit jõuab igale poole mõne tunniga. Ja niisamuti on ka Pärnu linnast päris maale kolimisega. Tänapäeval käib töö ikkagi valdavalt internetis ja distantsilt saab tööd teha üle maailma. Miks siis mitte Pärnust. Ja kui kardate, et sõbrad jäävad Tallinna, siis ma lohutan – Pärnu mõjub magnetina ja Tallinnast Pärnusse on alati lühem tee, kui Pärnust Tallinna. Elus ei tohi unistusi edasi lükata, need tuleb teoks teha, siis tulevad ka uued unistused lähemale.