"Minu meelest on Häädemeeste parim paik laste kasvatamiseks."

Aigi Treumuth on Häädemeeste alevikus üks kogukonna hingesid, kes kolis Häädemeestele tagasi 6 aasta eest. Ta asus juhtima kohalikku seltsimaja ning korraldama koostöös kohalike inimestega mitmeid üritusi. Uurisime Aigilt, et miks ta kodukanti tagasi kolis ning kust tuli soov hakata üritusi korraldama.

Kolisid mõned aastad tagasi Häädemeestele. Mis sind selle otsuseni viis?

Olen Häädemeestel üles kasvanud ja see paik on olnud alati minu südames. Tõuke Häädemeestele tagasi kolima andis 6 aastat tagasi õppima asumine Pärnumaa Kutsehariduskeskusesse. Sealt edasi tegi elu juba ise omad korrektuurid, et siia alaliselt püsima jääda. 

Mis on Häädemeestel sellist, mida mujalt Eestist väga ei leia?

Häädemeeste teeb eriliseks see, et meil on väga kompaktne ja mõnus alevik ja kokkuhoidev kogukond. Vaheldusrikas ning puutumata loodus ja paiknemine mere ääres on meie suur boonus, mis annab elukeskonnale vägagi palju juurde. Kohalike jaoks on looduse säilimine väga olulisel kohal ning lähiminevik on näidanud, et oleme ühiselt valmis selle nimel võitlema, et elurikkus meie ümber säiliks ja oleks hoitud.


Häädemeeste Hää meeskond

Asusid juhtima kohaliku seltsimaja tegevust, et rohkem sealset kogukonda kokku tuua. Kuidas sellega läinud on?

Kui ma Häädemeeste Seltsimaja juhtima asusin võtsin südameasjaks kogukonna liitmist läbi ühiste tegevuste ja projektide. Võin öelda, et see plaan on senimaani väga hästi õnnestunud, sest oleme koos piirkonna aktivistidega loonud kogukonna kaubamärgi Häädemeeste Hää, mis on nii kohalike kui ka külaliste poolt soojalt vastu võetud ning mille eesmärgiks on  meie piirkonna laiem tutvustamine. Selleks oleme kokku koondanud Häädemeeste Hää kultuurisündmused ning kohalikud tegijad üle valla. Eesmärk on tutvustada meie piirkonda laiemalt, olla paremini nähtav, elavdada kultuurielu ja tutvustada kohalikke käsitöölisi ja teisi tegijaid. Ühist asja ajades tekib alati uusi suurepäraseid ideid mille kallal koos nokitseda ja nii see pall meil siin veereb.

Millised on Teie piirkonna aasta tähtsamad sündmused kogukonna jaoks?

Tähtsaid sündmusi on mitmeid. Näiteks on meil 16 aastat suve tervitatud Põhja-Liivimaa festivaliga, mis annab puhkehooajale meeleoluka avastardi. Suvisel perioodil toimub Häädemeeste vallas mitmeid festivale ning kultuuri jagub hulganisti igasse nädalasse. Kevaditi toimub alevis jüriöö jooks, mis on toimunud aastakümneid ning oleme viimastel aastatel püüdnud tähtpäeva üha suuremalt tähistada. Väga toredaks traditsiooniks on saanud talvine jõululaat, kus kutsume inimesi üles jõuluvana kingikotti soetama kohalikku toodangut, et toetada käsitöölisi ja säästa planeeti. Märkimisväärselt toredad ettevõtmised on ka avatud hoovide päevad, kus kogukonnad saavad luua koos ühe meeleoluka päeva.

Olid eelnevalt töötanud peamiselt turismisektoris. Kas kujutasid ennast tollal ette, et võiksid kohalikku seltsielu juhtida ja kujundada?

Korraldamise pisik on olnud minu sees ikka varasest noorusest, kuid pakkumine seltsielu juhtima asuda tuli siiski ootamatult ning algul tundus väljakutse päris hirmuäratav. Kuid kui sain veidi sisse elada ning kogukond mind väga soojalt vastu oli võtnud, siis kasvas ka enesekindlus ning ideed ja unistused mida realiseerida on muutunud järjest suuremaks. 

Kinnitust on saanud tõsiasi, et kui südamega teha ja südamest soovida siis täituvad ka kõige pöörasemad unistused.

Teie peres kasvab ka väike laps. Millised on võimalused Häädemeestel laste kasvatamiseks lasteaia, kooli jms osas?

Minu meelest on Häädemeeste parim paik laste kasvatamiseks. Eelkõige oma  turvalisuse pärast. Lisaks on siin kõik käe-jala juures ning ühest kohast teise liikumiseks ei pea arvestama ajakuluga, sest pikim distants on 10 minutilise jalutuskäigu kaugusel. Olemas on lasteaed, kool, muusikakool, noortetuba, raamatukogu, spordihoone, muuseum ja erinevad võimalused huvitegevuseks.

Viimaste aastate jooksul on alevik väga palju arenenud ja loodetavasti jätkab sama hooga ka lähitulevikus.  

Fotode autor Keiri Kallas.

 

Aigi Treumuth

Kultuurikorraldaja

Loe veel lugusid: