Mulle meeldib Pärnus elada – olen siin sündinud ja siia olen ka paikseks jäänud
Kairi Övermark töötab ainulaadsel ametil. Ametilt on ta seksuaaltervisedendaja, kellel on taskus ka seksuaalnõustaja diplom. Uurisime temalt, et kuidas ta tänase tööni jõudis ning mis talle üldiselt Pärnu juures meeldib.
Kuidas jõudsid oma praeguse tööni?
Seksuaalsus valdkonnana on mind alati huvitanud, kuna tundsin üles kasvades ka ise puudust toetavast infost, mis aitaks iseennast ja inimsuhteid paremini mõista. 2014-ndal aastal läksin alusharidusse tööle ja panin tähele, et aastad on küll edasi liikunud, kuid täiskasvanutes on endiselt suur ebakindlus kõige suhtes, mis puudutab seksuaalsust. Lapsevanemad soovisid oma laste arengut selles osas küll toetada, kuid nende endi hirmud ja häbitunne tulid takistusena vastu.
Tekkinud küsimuste või olukordadega otsiti tuge õpetajatelt, kuid kuna me kõik oleme samas kultuuriruumis üles kasvanud, kus nendest asjadest on pigem vaikitud, siis tekkiski taipamine, et tegelikult vajavad kõik nende teadmistega tuge – mitte ainult lapsed, vaid ka pedagoogid ja lapsevanemad. Sealt edasi kuidagi väga loomulikul teel sattusin lugema seksuaalkasvatusest koolitusmaterjale ja mingi sisemine klikk käis ära.
Kus sa oled seksuoloogiks õppinud?
Esimene teadlik samm minu õpingutes oli minna Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledžisse tervisedendust õppima, et seksuaaltervise teemadele spetsialiseeruda. Seal õpitud kolme aasta jooksul hakkasin end intensiivselt valdkonnaga kurssi viima, lugesin palju erialaseid teadusmaterjale ja kirjandust, mis viis selleni, et kirjutasin ka seksuaalkasvatuse alase diplomitöö.
Eestis aga ei ole võimalik seksuoloogiat eraldi õppida ja kuna pahatihti peab välismaiste koolide poole vaatama, siis osutus minu väljavalituks Soomes asuv Sexpo Instituut, millel on selle valdkonnaga tegelemisel kogemusi juba üle 50 aasta. Õpingud olid soome keeles ja astusin julgelt mugavustsoonist välja, kuid need kogutud teadmised ja isiklik areng on olnud elumuutvad. Kokkuvõtlikult öeldes olen seksuaaltervisedendaja, kellel on taskus ka seksuaalnõustaja diplom.
Milline on hetkel seksuaalhariduse seis Eestis?
Asjad liiguvad aeglaselt paremuse suunas – infot liigub rohkem, inimesed on saanud teadlikumaks, julgetakse küsida ja tunnistatakse, et seksuaalharidus on oluline, sest nende teadmiste tase ei ole varasemalt kõrge olnud. Tegemist on ikkagi pigem uue mõistega, sest paraku leidub palju veel neid, kes tunnevad sõna ”seksuaalharidus” ees hirmu, sest arvavad, et kogu diskussioon tiirleb ainult genitaalide ja suguhaiguste ümber. Inimesed peaksid teadma, et see on eelkõige iseenda ja inimsuhete lahti mõtestamine, enesekehtestamine, enda keha austamine ja oskus enda tunnetest ning mõtetest ka teisele inimesele rääkida.
Koolides kahjuks inimõpetuse ainetunde ei väärtustata ja noored ei saa piisavalt positiivset ning toetavat informatsiooni, mis käiks ajaga kaasas ja annaks neile piisavad oskused eluks toime tulemisel! Seksuaalhariduse tase on seega väga ebaühtlane ja kuna haridus on alarahastatud, siis koolitajana on koolidesse pääsemine pigem keeruline, kuna ressursid on piiratud ja teema on ”tundlik”.
Kuidas hindad Pärnut elukeskkonnana?
Mulle meeldib Pärnus elada – olen siin sündinud ja siia olen ka paikseks jäänud. Pärnu on kompaktne ja võluv – kõik on käe-jala juures ja loodusega on säilinud hea side, sest meri, metsad ja matkarajad on lähedal. Elutempo on muidugi kontrastne – suvel saadakse energiat ja ülejäänud aasta ollakse nagu kivi all, kuid see on osa siinse elukeskkonna võlust.
Millised on sinu lemmikkohad Pärnumaal?
Pärnu Keskraamatukogu, jõeäärne ala, mille arengut on põnev jälgida, ja suvel Supeluse tänava melu. Minu absoluutseks lemmikuks on aga loodus ja minu kodukant Häädemeeste vallas. Lottemaa kõrval elades ei lakka ma imetlemast, kui idülliline see piirkond aastaringselt on.
Kairi tegevuste kohta leiab rohkem infot tema kodulehelt.