Pärnumaa tublisid tegijaid, olgu nendeks siis võimekad ettevõtjad või tegusad vabaühendused, on aastaid märgatud ja erinevate konkursside raames ka auhindadega tunnustatud. Eelmisest aastast alates korraldame ettevõtjaid ja kodanikuühiskonda siduvat ühist tunnustusüritust PÄRNUMAA TEGIJAD 2021, eesmärgiga lähendada nii ettevõtluse kui vabaühenduste ridades tegutsevaid ettevõtlikke inimesi.
Konkurss Pärnumaa tegijad on kõrgeim maakonnapoolne tunnustus ettevõtjatele ja vabakonnale. Konkursi käigus selgitatakse välja enim tähelepanu väärivad ettevõtted Pärnumaa jaoks olulisemates valdkondades, tublimad vabatahtlikud, tegusamad MTÜ-d ning aasta teo tegijad.
2021. aastal jagasime kiitust ja tunnustust järgmistes kategooriates (vajutades kategooria peale avaneb võitja nimi).
Videod filmis ja monteeris kokku Reimo Ruubel.
Pärnumaa ettevõtlusauhinnad
Pärnumaa ettevõtluse peaauhind, mille võitja valib žürii maakonnas viimasel ajal märkimisväärseid tulemusi saavutanud ja eriliselt silmapaistnud ettevõtete hulgast.
Võitja: Ehitajate Tee Äripark
2021. aastal pälvib Pärnumaa Karu tiitli Pärnu linna ja maakonna ettevõtlusmaastikku olulisel määral rikastav Ehitajate Tee Äripark. Ehitajate Tee Äripargi puhul on tegemist ettevõtluspiirkonnaga Pärnu Ülejõe linnaosas ajaloolises Pärnu KEK-i tööstuskvartalis ja sellega piirnevatel kinnistutel.
Enam kui 22 hektaril paikneva äripargi eesmärk on rajada territooriumile kaasaegne ja mitmekesine ärilinnak ning olla eelistatuim kvaliteetsete äripindade üürileandja Pärnus. Tänu piirkonna kiirele arengule ja järjest kasvavale nõudlusele kvaliteetsete üüripindade järele otsustasid viis äripargi territooriumil tegutsevat ettevõtet 2016. aastal ühendada jõud eesmärgiga arendada piirkonda koordineeritult ning mitmekesistada kasutusvõimalusi.
Lepinguosalised tegutsevad koos Ehitajate Tee Äripargi nime all ning tegelevad äripindade arendamise, üürileandmise ja haldamisega. Juba täna on äripargi territooriumil ehitatud, renoveeritud ning üürile antud 45 000 m2 äripinda, mis on koduks ligi 100-le kodumaisele ja rahvusvahelisele ettevõttele, kes üürivad kaasaegseid tootmis- ja laopindasid, kaubandus- ja teeninduspindasid ning büroo- ja stuudiopindasid.
Äripargi arenduste kogumahuks peaks kujunema 70 000 m2 üüripinda. Arendajad näevad suure väärtusena Pärnu KEKi ainulaadse tööstusarhitektuuri säilitamist ning kombineerimist uue hoonestusega, inspireeriva ärikeskkonna loomist ja äripargis tegutsevate ettevõtete koostoimet, sest mitmekesine ettevõtlus suurendab piirkonna atraktiivsust ning annab omapoolse panuse maakonna ettevõtlus- ja majanduskeskkonna arengusse.
Tunnustame Pärnumaa ettevõtjaid ja ettevõtlikke isikuid, kes on keskkonnamuutustega kiiresti kohanedes uuendanud edukalt oma ärimudelit, võtnud kasutusele uudse tehnoloogia või rakendanud oma tegevuses nutikaid ja loovaid lahendusi.
Võitja: Mai Apteek
Nominendid: Alltours OÜ ja Villa Wesset
Mai Apteek on väga hea näide ootamatult muutunud keskkonnaga nutikalt kohanemisest. Ettevõte suutis kiiresti kaasa minna kontaktivaba tarne nõudlusega ning avada netiapteegi Aptev.ee, mis teenindab kliente üle Eesti. Seni olid sellise asjaga hakkama saanud ainult suurimad Eesti apteegiketid, nüüd on lisandunud juurde ainukene proviisorapteek ja seda just Pärnust.
Uuendusmeelne Pärnu Mai apteek on tulnud internetiapteekide turule mitme uue lahendusega – näiteks on võimalik kliendil osta retseptiravimeid ka teisele isikule ning Pärnu linna elanikud saavad linna piires ravimeid samal päeval kiirkulleri abil koju tellida, mis on haigena apteeki minemise asemel turvaline ja mugav lahendus.
Tunnustame Pärnumaa ettevõtteid, kes on saavutanud majanduslikku edu originaalsete turismitoodete ja –teenuste pakkumisega ning välja paistnud turismisektori arendustegevusega. Kandideerima sobivad kõik Pärnumaal registreeritud juriidilised isikud, kes teenindavad turiste, sh. majutusettevõtted, aktiivse puhkuse teenuse pakkujad, muuseumid, vaatamisväärsuste ja turismiatraktsioonide haldajad, meelelahutus- või spordiürituste korraldajad.
Võitja: Aloha Tom (Aloha Surfiklubi)
Nominent: Veronika Meibaum (Pärnu Private Tours OÜ)
Aloha Tom on aastate jooksul andnud suure panuse kogu Pärnumaa turismi arengusse. Tema avatud Aloha Surfiklubi oli Pärnu rannas esimene turistidele mõeldud surfiklubi, mis tänaseks on kasvanud Pärnu ranna üheks tuntumaks kohaks. Eelmisel suvel oli Aloha Tom esimene, kes enda ettevõtmise otse Pärnu jõe kaldale tõi – eesmärgiga meelitada Pärnu jõe äärde nii turiste kui kohalikke, tuues sinna rohkem elu ja võimalusi.
Lisaks sellele on ta pannud õla alla Pärnumaa turismisektori arendamisse, olgu selleks siis Pärnu Lennujaama vajalikkuse selgitamine, turunduskoostöö sihtkoha arendajatega või erinevate strateegiate loomise protsessis osalemine. Kuna Tom toimetab madalhooajal Soomes Levis, mille sihtkoha toimimismudelit on Eestis palju eeskujuks toodud, siis on tal laiem pilt sellest, kuidas kogu turismisihtkoht koos ettevõtjatega võiks tõhusalt Pärnumaal toimida. Selle eesmärgiga sai loodud ka Pärnus esmakordselt turismiettevõtjaid koondav organisatsioon, mille vajalikkusest on räägitud aastaid. Aloha Tom on mitmes mõttes teerajaja, kes panustab vabatahtlikult oma aega kogu Pärnumaa turismikeskkonna arendamiseks.
Tunnustame Pärnumaal tegutsevaid naisettevõtjaid, kes on juhtinud oma ettevõtet vähemalt 3 aastat ja on oluliselt kasvatanud müügimahtusid/kasumit võrreldes eelnenud majandusaastatega ning oma tegevusega inspireerinud teisi ettevõtlusega tegelema.
Võitja: Ingelore Okas (CLJ Services OÜ)
Nominendid: Tiina Pukk-Koikson (Oberis OÜ) ja Ly Jaanson (Mai Apteek)
Pikaaegse kogemusega Ingelore Okas juhib 2004. aastal asutatud tööjõu rendiga tegelevat ettevõtet CLJ Services OÜ, mis keskendub Eestis esimesena põhiliselt laevaehitusspetsialistidele. Ettevõtte klientideks on laevatööstused Prantsusmaal, Saksamaal, Hispaanias, Hollandis ja Dubais ning tegeletakse ka laeva ventilatsioonikanalite tootmisega.
CLJ Services OÜ annab tänaseks tööd rohkem kui sajale inimesele ning kuna Eestis vastava ala spetsialiste napib, aitab ettevõte oma klientidel leida töötajaid Leedust, Lätist, Ukrainast, Rumeeniast ja mujalt.
Ingelore Okas on panustanud ka Pärnu ööelu rikastamisesse, olles üks Coco Loco karaokebaari asutajatest ning tegeleb pidevalt lastele suunatud heategevusega – jagades toetusi nii koolidele kui lastekodudele. Sihikindlalt oma valdkonnas tegutsev Ingelore Okas on eeskujuks Pärnumaa naisettevõtjatele ning teeb silmad ette ka paljudele meestele.
Tunnustame kuni 35-aastaseid (kaasa arvatud) Pärnumaa ettevõtjaid väljapaistva tegevuse eest ettevõtluse edendamisel maakonnas, loonud töökohti, kaasanud investeeringuid ning inspireerinud noori ettevõtlusega tegelema.
Võitja: Edgar Kaasik (EK Trans OÜ)
Nominendid: Tanel Kolla (Jukon OÜ ja Soo Talu OÜ) ja Kairi Tähe (Black Giraffe)
Ettevõtlik Edgar Kaasik on tegev kahes kiiresti kasvavas ettevõttes. Tema poolt viis aastat tagasi asutatud EK Trans OÜ põhitegevuseks on kasutatud veokite ja tõste- ning teisaldusseadmete ost ja müük. 2020. aasta oli ettevõttele väga edukas – ettevõtte puhaskasum kasvas aastaga lausa poolteist korda. Lisaks on Edgar suutnud oma lühikese ettevõtlustegevuse jooksul ellu äratada mitu toimivat projekti – suviti sõidab Edgari ettevõttele kuuluv Lõbusõidurong Lottemaal ning muudel suurematel üritustel, viimase aja suuremaks projektiks on aga Audrujõe Elamurajooni arendamine.
Pärnumaa vabakonna auhinnad
Tunnustame vabaühenduste või eraisikute algatust, mis on sellel aastal teistest rohkem esile tõusnud, sest on kas uuenduslik, vajalik, originaalne ja avaldanud positiivset mõju kogukonna elujõulisusele.
Võitja: Saarde XX Kaitsepäev
Nominendid: Valgusfestival “ÖÖvalgel” ja Pärnu Loovlinnak
21. augustil toimus Kilingi-Nõmmes juba kahekümnes Saarde Kaitsepäev, mis on läbi aastate aidanud suurendada kogukonna ohutust ja ühtekuuluvustunnet, sest korraldusmeeskonda on kaasatud enamik Saarde kogukonna liikmeid. Üritusel jagatakse teadmisi, kuidas saada hakkama metsas ja vees, tulega ja tuulega, kuidas päästa teisi ja iseennast. Selleks oli loodud üle 30 tegevuspunkti, mis olid paigutatud laiali linnaruumi ning neid külastas umbes 4000 inimest. Saarde kaitsepäev kasvatab järjekindlalt valla, ja mastaapse üritusena ka maakonna elanike turvatunnet. Ta annab neile oskusi oma kogukonna ohutumaks muutmiseks ning on suurepärane näide turvalisuse võrgustiku koostöö võimekusest.
Sirje Hendrikson lavastas Lilli Suburgi 180. sünniaastapäevaks suurejoonelise etenduse, kuhu oli kaasatud üle 35 tegelase. Etenduse lavastusperiood jäi keerulisse aega, mil Eestis kehtisid piirangud, kuid sellele vaatamata suudeti etendus lavaküpseks harjutada. Etendust mängiti kahel korral – 30. juulil Lilli Suburgi sünnikohas ja 1. augustil C. R. Jakobsoni Talumuuseumis Kurgjal. Etendused olid rahvarohked ning publikul jätkus vaid kiidusõnu – selline kultuurielu rikastav ettevõtmine on igati tunnustamist väärt.
Pärnu Põllu tänava elanikud panid seljad kokku ja muutsid ise oma elukeskkonna ilusamaks ja rõõmsamaks. Seitsme maja elanikud otsustasid, et nende kodutänava soditud seintega alajaam peab saama uue kuue ning tänaseks on hoone seintel maaling, mis teeb kummarduse kaluritest isadele-vanaisadele. Alajaam asub Vana-Pärnus jalakäijate silla juures. See püüab möödujate pilke ja meelitab neid peatuma. Põllu tänava kogukond on inspiratsiooniks ja eeskujuks teistele, kuidas üheskoos linnaruumis ise midagi ilusat ära teha.
Aasta vabatahtlik on aktiivne Pärnumaalane, kes panustab regulaarselt oma aega ja energiat vabaühenduse tegevustesse, tehes seda vabatahtlikult ja omakasupüüdmatult. Aastal 2021 on ta olnud eriti tubli ning paistnud teiste seast rohkem silma oma pühendumuse ja aktiivsuse osas.
Võitjad: Kaire Parts, Ulvi Nõmm, Ramus Aaslaid
Kaire Parts on üks väheseid naisi, kes tegutseb vabatahtlikuna päästealal esirindel Taali Vabatahtlikus päästekomandos. Septembris pälvis ta siseministrilt Päästeteenistuse Medali, mis antakse keerukatel päästetöödel üles näidatud vapruse eest või teenete eest päästealal. Kohaliku kogukonna aktiivse liikmena aitab Kaire üritusi korraldada ja osaleb neis usinalt. Kaire südameasjaks on puuetega laste hooldus- ja ravivõimaluste parandamine ning tema juhtmõte on teha nii, et teistel inimestel oleks homme parem päev, oleks vähem valus, oleks julgem elada.
Ulvi Nõmm on olnud aktiivne vabatahtlik MTÜs Vanem Vend Vanem Õde selle asutamisest alates – juba 11 aastat. Tema kanda on olnud partneritega koostöö korraldamine, ürituste ja tegevuste elluviimine ning vabatahtlike otsimine ja juhendamine. Ulvi ei ole allaandja, ta on väga järjepidev ja teab, et igal olukorral on lahendus! Ulvi elufilosoofia ja ülim kutsumus on olla vabatahtlik ning oma humoorikal ja vaiksel moel on ta sellega motivaatoriks meile kõigile.
Rasmus Aaslaid on Sindi Tuletõrje Seltsis vabatahtlik päästja juba 2013. aastast alates. Rasmus on hinnatud koostööpartner kohalikule omavalitsusele, tänu millele toimib valla ja vabatahtliku pääste koostöö õlitatud masinavärgina. Rasmust jagub kõikjale, kus on võimalik head teha: Sindi discgolfi raja rajamine, heakorratalgutel osalemine, veeohutuspüstakute paigaldamine jne. Rasmuse märkimisväärne ja mitmekülgne vabatahtlik tegevus on eeskujuks kogu Pärnumaa vabakonnale.
Tunnustame MTÜ, sihtasutus või seltsing, mis tegutseb Pärnumaal ja mis on olnud kogukonnale tugevaks toeks, ellu kutsunud kohalikke kaasavaid üritusi ning kogukonda abistavaid projekte, hoolib oma liikmetest ja kogukonnast, on koostööaldis teiste ühenduste/ettevõtjate/omavalitsustega, teistele ühendustele innustajaks ja inspiratsiooniks.
Võitja: MTÜ Kabli Festival
Nominendid: Kõmsi külaselts ja MTÜ International House of Pärnu
MTÜ Kabli Festival on pikaajalise tegutsemise jooksul korraldanud palju erineva sisuga kogukonda kaasavaid üritusi. 2020. aastal loodud Häädemeeste Hää kaubamärgi egidii all on nad osavalt pannud omavahel koostööd tegema kohalikud ettevõtjad, kultuurikorraldajad ja külaseltsid ning kõik selle nimel, et oma kodukohta laiemalt tutvustada, turundada kultuuri- ja vabaajategevusi ning panna rohkem rõhku asukohaturundusele. Terve suve kestev Häädemeeste Hää uus sündmuste sari toetab kohalikke kultuuritraditsioone ja ajalugu, väärtustab pärandit ning loodusväärtusi. Häädemeeste Hää kaubamärk sai endale ka kogukonna ühtsust sümboliseeriva logo, mis on nii kohalike kui suvitajate poolt juba praegu väga hästi vastu võetud. Paljud väikeettevõtjad on tänu sellele leidnud juurde kliente ning kohalik omavalitsus tähelepanu ja tunnustust.
Vändra Alevi Pensionäride Ühendus tegutseb järjepidevalt 1999. aastast alates. Sestsaati on eakatele korraldatud silmaringi avardavaid üritusi ning pakutud tervise ja vaimu turgutamiseks põnevaid tegevusi. Aktiivsed eakad võtavad rõõmuga osa nii tervisepäevadest, memmede aeroobikatreeningust, rahvatantsust, peoõhtutest ja erinevatest väljasõitudest. MTÜ eestvedajad on alati positiivsed ja ettevõtlikud ning selle liikmed annavad oma panuse ka Vändra alevi heakorra tagamiseks.
Pärnumaa omavalitsuste aasta ettevõtjad
Aktsiaseltsi K.MET ehk Kõmsi metall põhitegevuseks on traadist toodete valmistamine. Vaatamata viimasele kahele aastale, mil toormehinnad on mitmekordistunud ja ärilised väljakutsed keerulised, leidub siiski ettevõtteid nagu KMET, kus unistatakse suurelt ja ka tegutsetakse nende unistuste elluviimiseks. Alates 2021. aastast on K.METis tehtud olulist tööd, et jäätmeteket vähendada ning lisaks kvaliteedijuhtimise süsteemile on rakendatud ka keskkonnajuhtimise süsteem.
Suurimaks arenguks on aga Virtsu kalatehase äraostmine, et luua senise tondilossi asemel kohalikele elanikele ning ettevõtetele kasulik ja meeldiv keskkond. Virtsu kalatehase piirkonnast on saanud kogukonna „kultuuritehas“ ning selle territooriumil on juba toimunud palju Lääneranna valla kultuurielu rikastavaid rahvaüritusi.
Varsti juba veerandsada aastat tegutsenud OÜ P-Trucks on ettevõte, mis tegeleb transpordivahendite ostu, müügi ja remondiga ning kaubandus- ja büroopindade rendiga. 13 töötajaga ettevõte on KING LONG busside maaletooja ja müügiesindaja Eestis ning Ida-Euroopas. Tori vallal on juhatuse liikme Raimond Pärnaga väga hea koostöö – ettevõte laiendas ja rekonstrueeris Sauga tehnopargis büroo- ja tootmispinnad ning korrastas pikalt kasutuseta olnud ala Sauga aleviku vahetus läheduses endises sigalakompleksis.
NOTE Pärnu OÜ on suuruselt teine tootmisüksus elektroonika tootmisteenuseid osutavas Rootsi kontsernis NOTE AB, mille tütarettevõtted asuvad Rootsis, Soomes, Eestis, Suurbritannias ja Hiinas. NOTE Pärnu OÜ põhitegevusala on elektroonikakoostude ja -seadmete montaaž. NOTEl on suurim turuosa tööstus-elektroonikatoodete segmendis, eelkõige väikeste kuni keskmiste tootepartiide osas, mis nõuavad kõrget tehnilist kompetentsi ja paindlikkust. Ettevõtte tootmishooned asuvad Pärnus ühtekokku 4500 m² suurusel pinnal ning ettevõte annab tööd rohkem kui 270-le inimesele.
NOTE Pärnu OÜ lõpetas 2020. aasta 1,5 miljoni euro suuruse kasumiga, ettevõtte müügitulu oli mullu 35 miljonit eurot, millest eksport moodustas 98%. Ettevõte investeerib aktiivselt ka kaasaegsetesse tootmislahendustesse, et olla konkurentsivõimelisem ja pakkuda klientidele kuluefektiivsemat materjalikäsitlust ning keskkonnasäästlikumat tootmist.
AS Kihnu Veeteed on asutatud 2002. aastal ja ettevõtte põhitegevusala on meretransporditeenuse osutamine.19 aastat tagasi tegevust alustanud ettevõtte meeskonda kuulub 72 töötajat, kelle südameasjaks on reisijate turvaline transport mandri ja saarte vahel. Kihnu Veeteed reageeris kiirelt viimase minuti reisikorralduse muudatustele ja suutis tagada praamiühenduse hea kvaliteedi – parvlaev Kihnu Virve sõitis ka tormiste ilmadega. Kihnu vald hindab koostööd Kihnu Veeteede kui valla olulise tööandjaga väga kõrgelt ning tänab ettevõtet suure panuse eest: varem probleemiks olnud transpordiühenduse stabiilsus on nüüd tagatud ka keerulistes oludes.
Osaühing Helmetal IMS on Saarde valla ettevõte, mis on asutatud 2004. aastal. Ettevõtte peamised tegevusvaldkonnad on metallitöötlemine ja masinaehitus, samuti valmistatakse tellimustöödena mitmesuguseid, muuhulgas nii naftaplatvormidel kui laevaehituses, kasutatavaid metallkonstruktsioone. Lisaks toodetakse metsatehnikat – metsatõstukeid ja kärusid ning põllumajandustehnikat. Ettevõtte usaldusväärne maine on saavutatud tänu teenuste ja toodete kõrgele kvaliteedile ning paindlikule ja kliendisõbralikule teenindusele.
OÜ Helmetal IMS on koroonapandeemiast hoolimata suutnud oma tööd edukalt jätkata ja annab tööd ligikaudu sajale inimesele, olles Saarde valla üheks suuremaks tööandjaks.
Põhja-Pärnumaa vallas juba 24 aastat tegutsenud Boardic Eesti OÜ on jätkusuutlik ja uuendusmeelne puidutööstusettevõte, mille põhitegevusala on erinevate vineerist pakendite tootmine põhiliselt Rootsi, Saksamaa ja Eesti turule. Ettevõtte paindlik tootmiskorraldus võimaldab klientidel tellida ka väiksemaid koguseid – kasvõi ühe atraktiivse vineerkasti oma soovide kohaselt.
36 töötajaga ettevõte on lähiajal laienemas suuremale pinnale ja töökohti juurde loomas. Ettevõtte juht Madis Tago on üks kogukonna liidritest – alati valmis abistama ja oma ettevõtmisi tutvustama.
Aastaid Blauinvest OÜ nime all tuntud Bravo Catering on tegutsenud juba 16 aastat. Ta on Pärnumaa suurim peokorralduse ettevõte, kus töötab 23 inimest ja enamus neist Häädemeeste vallast. Bravo Cateringis töötavad Eesti Grilliliidu poolt tunnustatud professionaalsed grillimeistrid. Ettevõte on valmis teenindama korraga tuhat ja rohkem peokülalist, pakkudes meeldejäävaid maitseelamusi, kiiret ja professionaalset teenindust ning mööbli ja tarvikute renti.
Häädemeeste vald on kasutanud Bravo Cateringi teenust paljudel valla üritustel. Hea koostöö kultuuriürituste korraldamisel on ettevõtte ja valla vahel toiminud aastaid. Nende algatusel on juba seitse aastat toimunud Häädemeeste valla üks nimiüritustest – Uulu LambaVest, mis toob kokku mõõduvõtmiseks lambaliha grillijad üle Eesti ja hulgaliselt publikut. Ettevõte on oma õla alla pannud ka Võiste Suvefestivali ja Sügispeo korraldamisel. Firma juht Jelena Noppel väärtustab häid koostöösuhteid ning on kogukonna tegevustes alati nõu ja jõuga kaasa löömas.
Koostööpartnerite auhinnad
Auhind antakse välja 2020/2021. aastal välja töötatud parima uudistoote või -teenuse eest. Kõikide esitatud toodete ja teenuste hulgast on žürii valinud 10 edasipääsenut ning nominendid ja laureaat selgusid Pärnu Postimehe veebikeskkonnas toimuva rahvahääletuse teel.
Võitja: Kosmosepoiste umbrohupesto (Kosmosepoisid OÜ)
Nomineeritud: Dreamsville PrimaLoft Bio padi ja tekk (Sleep Solutions OÜ) ja Rabarberi juuksemask riitsinusõliga (Magrada OÜ)
Pärnumaa 2021 aasta toode on kosmosepoiste umbrohupesto. Kosmosepoisid ehk Evari Tšetšin ja Marek Sild tõid umbrohupesto esimest korda avalikkuse ette Pärnumaa maitsete aasta avaüritusel. Hiljem serveeriti seda ka presidendi vastuvõtul. Pestos kasutatakse kõike kohaliku rohelist, mis meie metsades ja põldudel saada on, näiteks erinevad putked, põdrakanep, petersell. Kosmosepoiste pesto on muutunud nii populaarseks, et selle järele sõidetakse Pärnumaale ka mujalt Eestist. Vähetähtis pole seegi, et pesto on väga tervislik.
Pärnumaa aasta toote rahvahääletusel Pärnu Postimehe veebis anti umbrohupestole 262 häält.
Tunnustuse pälvis Trimtex OÜ
Tunnustuse pälvis Villa Wesset
Loe lugusid võitjatest
- “Tänu märkamisele ja kogemuse jagamisele võime me päästa elusid”
- Lugu sellest, kuidas sündis etendus “Suburgi lill”
- “Ootame enda ülivingesse seltskonda inimesi, kes soovivad muuta maailma veidikenegi paremaks paigaks”
- Vändra Alevi Pensionäride Ühenduse aasta on tegevuste mõttes väga tihe
- Pärnumaa aasta vabaühendus: “Kõige erilisemad sündmused on need, kus kogukond on korraldamisse kaasatud.”
- Kohalikust kihelkonna laskevõistlusest kasvas välja 4000 külastajaga kaitsepäev
- Pärnumaa aasta vabatahtlik: “Oleme päästjad, seega oleme kodukandi jaoks alati olemas.”
- Pärnumaa aasta toode sündis soovist umbrohust midagi maitsvat valmistada
- Pärnumaa aasta vabatahtlik: “Kui ma pensionile jäin, siis juba teine päev olin seal abis.”
- Pärnumaa aasta noor ettevõtja: “Audrujõe elamurajooni arendamine on hetkel EK Transi peamine prioriteet.”
- Kihnu valla aasta ettevõte: “Oleme püüdnud omi asju ajada vaikselt ja ilma suurema tähelepanuta.”
- Põhja-Pärnumaa valla aasta ettevõte: “Head tööjõudu on vaja väärtustada. Ilma oma tublide töötajateta ei toimiks ükski ettevõte.”
- Lääneranna valla aasta ettevõte: “Oleme seadnud omale eesmärgid, kuidas võiks meie ettevõttes keskkonnale loodussõbralikumalt läheneda.”
- Saarde valla aasta ettevõte: “Kõige kaugemad riigid, kuhu meie tooteid on tellitud, on Mauritaania, Brasiilia, Uus-Kaledoonia.”
- Tori valla aasta ettevõte: “Aafrika on üks huvitavamaid mandreid kuhu oleme viimased aastad üritanud ennast laiendada. Seal on tohutu turg ja meeletud võimalused meiesugustele tegutsemiseks.”
- Häädemeeste valla aasta ettevõte: “Jah, oleme oma tegutsemisega laiahaardelised. Peame tähtsaks igat klienti on ta Eestis või kusagil mujal. Pakime auto ja haagise head, paremat täis ja teele.”
- Pärnu Postimees: Pesto alla kosmonauticana võitis südamed
- Pärnu Postimees: Pärnu KEK lõpetab nõukogude ajal pooleli jäänud suurehitise
- Pärnu Postimees: Pärnumaa aasta naisettevõtja ehitas printsile laevanina