Tegusad kohalikud tutvustavad kodulinna

Pärnu abilinnapea Rainer Aavik seikleb juba aegsasti Google Mapsis ja mõtiskleb, mis teid pidi liikuda ja kuhu poolteise tunni jooksul jõuab. Peagi tuleb hakkama saada hoopis uues ametis.

Aavik tõdes, et on abimeerina linna tähtsamatele külalistele palju kordi linna tutvustanud. Nüüd on olukord aga hoopis teine. Ja teema on niisugune, millega ta pole ekskursioonijuhina kokku puutunud: peretuur. “Näitan, kuhu lapsega on Pärnus äge minna,” avaldas ta, tunnistades, et neile, kellele ta on seni ekskursioone teinud, on huvi pakkunud pigem muud asjad.

Olgu öeldud, et Aavik ei astu abilinnapea kohalt tagasi ega hakka kutseliseks giidiks. Ta on tegus linlane, kes tahab rahvale suvepealinna tutvustada. Sama eesmärk on veel kümnel hakkajal kohalikul. Igal järgmise kuu laupäeval toimub kolm poolteisetunnist linnatuuri, mida veavad särasilmsed innukad pärnakad.

Ettevõtmise eestvedajad, Pärnu linnavalitsuse turismiarenduse spetsialist Ave Lääne ja SA Pärnumaa Arenduskeskuse turundusjuht Liisa Mägi nentisid, et nemadki ei tea päris täpselt, milliseks ekskursioonid kujunevad. Nad selgitasid, et iga tuur on juhi nägu: giid valib ise teekonna ja vaatamisväärsused, mida huvilistele näidata. See teeb iga retke omanäoliseks.

Küll on paika pandud kolm kindlat teemat.

Peretuuril tutvustatakse siinseid mänguväljakuid ja muid põnevaid kohti, mida lastega tasub külastada.

Elustiili tuur läbitakse jalgrattaga. Korraldajad tõid esile, et idüllilist Pärnut läbides moodustavad siinsed kaunis arhitektuur, rohelised pargid ja rand vaid osa sellest, mida suvepealinnal on külalistele pakkuda. Selle tuuri vedajad peaksid nende väitel oma mitmekülgsete teadmiste ja kogemustega rikastama õppekäigul osalejate teadmisi Pärnust.

Nautida saab õhtuse Pärnu ilugi. Korraldajad lubavad otsida üles kõige kaunimad kohad, kus pildistada, loojuvale päikesele lehvitada ja roman­tilist õhtut nautida. Tutvuda saab siinsete vaba aja veetmise paikadega.

Kuhu abilinnapea Aavik peretuurilised viia kavatseb? “Igal juhul, kui teeme juulis Pärnus tuuri, ei saa me üle ega ümber rannast ega sealsest laste mänguväljakust,” avaldas ta. “Ja Vallikäär on samuti õige suvine koht, kindlasti satume sinnagi. Samuti võiks üles leida põnevad nurgatagused kohad, kus oleks tore perega aega veeta.”

Suvepealinna tuntumaid rattaentusiaste Margo Märtsoo on reisijuhina väga kogenud. Ta täpsustas, et jalgsigiidina pole ta ammu töötanud, aga ratta seljas on Eesti tuure juhtinud üle kümne aasta. Nüüd tutvustab ta nagu abilinnapeagi vahelduseks jalutades paiku, kus talle meeldib pojaga käia.

On mõneti üllatuslik, et hoolimata pikaajalistest kogemustest giidina väljub Märtsoogi mugavustsoonist. “Käimine Pärnu linnas on mu jaoks tegelikult väga võõras ja paras katsumus, kuna enamasti liigun igal võimalusel rattaga,” tunnistas ta. Ta on pidanud juba plaani, kuid mis täpselt saama hakkab, ei oska ta ­arvatagi. Palju oleneb tema hinnangul ilmast ja grupi liikmetest.

Aaviku sõnutsi pole osalejate suhtes seatud piiranguid: teekonna võivad kaasa teha nii kohalikud kui turistid. Küll lubas ta olenevalt kuulajaskonnast olla valmis linna tutvustama nii eesti kui inglise keeles.

Aavik märkis, et kuna tuuridele ei tule end eelregistreerida, pole tal ­enne jalutuskäiku aimugi, kui paljud teda kuulama tulevad. “Vahet pole, kas on üks või 50 inimest, ikka teen,” lausus ta sellegipoolest elurõõmsalt.

Lääne ja Mägi tegid ettepaneku linna tutvustada eri elualade inimestele, kes on neile oma tegemistega silma jäänud. Neile andis positiivse signaali, et paljud olid lahkesti nõus Pärnu heaks panustama ja külalistele erilisi elamusi pakkuma.

Harrastusgiide ühendab korraldajate hinnangul soov midagi kodulinna heaks korda saata ja anda seda väisavatele inimestele võimalus tutvuda siinsete huviväärsuste, põnevate kohtade ja lugudega. Nad usuvad, et niisuguses koostöös peitubki siinse elu arengu võti.

Tasuta tuurid algavad Uus 4 Pärnu külastuskeskuse juurest ja kestavad poolteist tundi.

Allikas: Pärnu Postimees
13. juuni 2019
Autor: Lauri Habakuk
Foto: Elena Liik

 

13. juuni 2019

Sarnased uudised