Põhjala kirjanduse nädal kutsub lapsi, noori ja täiskasvanuid mõtlema selle üle, mida tähendab olla maailmakodanik

9.-15. novembrini on lapsed, noored ja täiskasvanud oodatud tutvuma Põhjala kirjandusega. Põhjala kirjanduse nädal toimub igal aastal koos kolme valitud raamatuga ning kõik valitud raamatud peegeldavad aastateemat. Selle aasta teema on “Põhjala maailmas”.

Raamatukogud, seltsimajad, koolid, lasteaiad jne on oodatud osa võtma Põhjamaade kirjanduse nädalast, pannes end kirja siin.

Käesoleva aasta Põhjala kirjanduse nädal kutsub lapsi, noori ja täiskasvanuid mõtlema selle üle, mida tähendab olla maailmakodanik ja kuidas leida oma koht maailmas. Rännukihk on viinud põhjamaalasi loendamatutesse kohtadesse kõikjal maailmas – jälgi Põhjala kultuuripärandist leiame nii ammusest viikingite ajast kui ka tänapäeva migratsioonilainest põhjustatud liikumistest.

Lastele mõeldud ettelugemine, hommikuhämarus, on eelmise aasta Põhjamaade Nõukogu laste- ja noortekirjanduse auhinna võitja Kristin Roskifte (Norra) raamat Kõik on olulised. Pealkiri kannab kenasti edasi mitmeti tõlgendamist (inglise keeles “Everybody counts” – kõik on olulised või kõik arvutavad) – see on nii raamat, kus lapsed saavad arvutada kui ka raamat, kus räägitakse, et igaühega peab arvestama, sest kõik on kordumatu individuaalsusega ja väärtuslikud.

Noored saavad kaasa seigelda Jakob Wegeliuse (Rootsi) raamatus Mõistatuslik mõrvalugu. Raamat võitis Põhjamaade Nõukogu laste- ja noortekirjanduse auhinna aastal 2015 ja on järg raamatule “Legend Sally Jonesist”. Raamatus “Mõistatuslik mõrvalugu” järgneme me Sally Jonesile, kes satub Portugali pealinnas Lissabonis kitsikusse. Tema teekonnal päästmaks oma sõpra, soome laevakaptenit Henry Koskelat, näeme me nii lahkust kui julmust.

Täiskasvanutele mõeldud õhtuhämaruse ajal loetakse ette lõik islandi kirjaniku Auður Ava Ólafsdóttir raamatust Arm. Raamat võitis Põhjamaade Nõukogu auhinna aastal 2018 ja räägib sellest, kuidas meie sisemaailm võib kokku kukkuda, et seejärel taas tuhast tõusta. Raamatu peategelane Jónas Ebeneser on raskemeelne keskealine murtud mees. Ta otsustab sõita Islandilt ühte sõjast räsitud riiki vaid ühe eesmärgiga – võtta endalt elu. Selle täideviimiseks annab ta endale aega 7 päeva. Aga antud aja jooksul avastab ta enda ja teiste kohta hinge arme jätnud mineviku, millest ta midagi ei teadnud.

Loe rohkem SIIT

Allikas: Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis

03. november 2020

Sarnased uudised