Õppereis ja koolitused Pärnumaa lasteaedade kokkadele

15. aprillil toimus Pärnu linna lasteaia kokkade õppereis Pärnumaa toidutootjate juurde ja koolitus Oidrema mõisas.

Eesmärk on luua otsekontaktid lasteaedade ja talunikega, mis aitaks kohalikul täisväärtuslikul talutoidul ja värskel kalal jõuda lasteaedade toidulauale.

Oluline on pakkuda lastele toitu, mis oleks toitainerikas ja vaba suurtootmises kasutatavatest mürkkemikaalidest ning taimekaitsevahenditest.

Külastati Tamme aiandustalu ja tutvuti ürdiaiaga, samuti külastati Lindi külas Kalakuninga tootmishoonet, kust pärineb nii värske kui ka suitsutatud kala ning lõpetuseks väisati Mätiku Talumeiereid.

Õhtusel koolitusel Oidrema mõisas tutvustasid Surju kooli kokk Kaidi Oksaar ja Lindi lasteaia kokk Karmen Feldman enda häid praktikaid kohaliku toidu kasutamisel lasteaia ja kooli menüüs.

Õppereis ja koolitus oli ühtlasi preemiareisiks 11. aprillil toimuva Pärnu lasteaedade kokkade konkursi „Kuldne Kulp“ osalejatele.

Lasteaedadel on valmisolek tarbida kohalikke põllumajandustooteid, kuid puudub hinnainfo ja teadmine talunike võimekuse kohta tarnida neile vajalikke koguseid.

Vajalik välja selgita lasteaedade  huvi/vajadus kohaliku põllumajandustoodangu ja aiasaaduste vastu, oluline on hind – mustsõstrad, kõrvits, õunad, kartul jt.

Lasteaedade eelarve on piiratud, keskmine toiduraha päevas on 1.60-1.80 eurot lapse kohta. Seetõttu koosneb lasteaedade toit suurelt jaolt hulgiladudest ostetavast välismaisest toodangust: Poola õunad, Hollandi sibulad, Hispaania tomatid jne, mis on oluliselt odavam kohalikust toodangust. Seega jõuab kohaliku omavalitsuse raha välismaistele põllumajandustootajatele. Eesmärk on suurendada kohaliku toidu tarbimist, et raha jõuaks kohalike tootjateni.

Ettevõtluse tähtsust piirkonna majanduse arengul ei saa alahinnata, sest kohalik omavalitsus saab maksudest laekuva raha just kohalikelt ettevõtjatelt. Mida tugevamad on piirkonna ettevõtted ja talunikud, seda enam makse laekub omavalitsusele ja ta saab selle raha piirkonnaarengu jaoks kokku korjata ning ringi jagada.

Lasteaiad on arvestatava tähtsusega tarbijad ja usaldusväärsed kliendid väiketootjate jaoks, mistõttu otsekontaktide loomine kohalike talunikega on järgmine prioriteetne samm.

 

16. aprill 2019

Sarnased uudised