Maakonnas särab külastajatele seitse aiapärli

Aiandushuvilised saavad eeloleval nädalavahetusel osa ajaloolisest sündmusest, mil aedade ja parkide omanikud ootavad külastajaid esimest korda piiriülesele üritusele “Avastades Eesti ja Läti aiapärleid”. Lõunanaabrid avavad oma aiad meist nädalajagu hiljem, augusti esimesel nädalavahetusel. Projektis “Aiapärlid“ (“Garden Pearls”) lööb kaasa üle 30 osaleja, millest tubli neljandik ehk seitse on Pärnumaalt.

“Hakkab kätte jõudma selle suve põhisündmus aiandusturismi arendamisel, Pärnust on päris palju osalejaid,” märkis SA Pärnumaa Arenduskeskuse turismimajanduse koordinaator Hando Murumägi.

Pärnu linnas Paikuse alevikus näeb Maie aeda, mille omanik Maie Vridolin teeb külastajatele ekskursioone, õpetab keskmise- ja kõrgekasvuliste püsililledega peenra kujundamist ja avab kodukohviku. Lastel jätkub tegevust putukaid vaadeldes või mängumajas.

Malda külas tutvustab Tamme talu ürdiaeda perenaine Heli Viedehof, kes koostab näituse põnevamatest taimedest. Avatud on aiakohvik ja talupood.

Lemmetsa külas Lõosilma talus ütleb külastajatele ­tere perenaine Lea Viik ja tutvustab aeda. Kõhukinnitust pakub OÜ Maias Maiu, lapsed saavad joonistada või mänguväljakul kii­kuda.

Audru kiriku arboreetum on Eestis ainus pühakoda ümbritsev puittaimede kollektsioon, milles on 268 liiki puid ja põõsaid. Haruldustest saab ülevaate aiapärle uudistades.

Väljaspool linnapiiri Põhja-Pärnumaa vallas Lüüste külas tutvustab Saare-Tõrvaaugu aiandit ja kaktustemaja okkaliste kaunitaride kollektsiooni aednik Harri Poom. Huvilised saavad õppida viinapuude suvist lõikust.

Halinga külas võib imetleda Lepiku-Mardi talu kollektsioon­aeda, avatud on aiakohvik ning perenaine Viivi Lepik lubab lahkelt pidada piknikku püsilillede, sõnajalgade, kõrreliste keskel. Laupäeval, 27. juulil jagab seletusi lätikeelne giid, sest tegemist on ju piiriülese ettevõtmisega.

Lääneranna vallas Ura külas Panga talus tutvustab oma roosikollektsiooni ja räägib mesindusest perenaine Silva Tamsalu, kes on võtnud südameasjaks kõigi Eestis aretatud roosisortide kogumise ja nende istikute levitamise. Avatud on kodukohvik, lapsed saavad kiikuda või hüpata batuudil.

Lõuna- ja Lääne-Eestis ootab aiapärle avastama 17 paika, mille avamisaja, programmi ja vastuvõtja kontaktid leiavad huvilised kodulehelt estoniangardens.ee sündmuste lahtrist.

Eesti ja Läti aiandusturismi edendavat “Aiapärlite” projekti toetab Euroopa Liidu Interreg Eesti-Läti programm, arendamaks piirkondade koostööd ja hoogustamaks aiandusreise sihtriikides. Projekti juhtpartner on Vidzeme turismiassotsiatsioon.

Allikas: Pärnu Postimees
23. juuli 2019
Silvia Paluoja
Foto: Urmas Luik
“Pärnu linnas Malda külas on Tamme talu perenaine Heli Viedehof rajanud ürdiaia, mis on Eesti-­Läti ühise aiandus­turismi edendamise üks külastuskohti.”

 

24. juuli 2019

Sarnased uudised