Vaimse tervise küsimustes võid pöörduda oma perearsti poole, kes saab hinnata olukorda ning vajadusel suunata edasi spetsialistide juurde, nagu kliiniline psühholoog või vaimse tervise õde. Perearstil on ka võimalus kasutada teraapiafondi, et korraldada patsientidele psühholoogilist abi ilma eriarsti visiidita.
Lisaks pakuvad kohalikud omavalitsused ja kogukonnapsühholoogid tuge vanemaealistele, kes vajavad abi kergemate vaimse tervise probleemide korral. Kohalikust omavalitsusest võib alustada ka siis, kui soovite teada saada, millised sotsiaal- ja tervishoiuteenused teie piirkonnas kättesaadavad on: nimekiri kontaktidega.
Depressiooniga Toimetuleku Võrgustik pakub tuge ja lahendusi inimestele, kes vajavad abi depressiooniga toimetulekuks. Võrgustik pakub näiteks veebipõhist iFightDepression eneseabiprogrammi, mis on suunatud kerge ja mõõduka depressiooniga inimestele. See programm aitab inimestel oma sümptomeid jälgida ja hallata, pakkudes lisatööriista psühhoteraapias. Samuti korraldab võrgustik tugigruppe, kus osalejad saavad professionaalse juhendamise ja toetuse terapeudilt, õpivad stressi juhtimise tehnikaid ning leiavad turvalise keskkonna oma kogemuste jagamiseks. Tugigrupid on tasuta ja avatud Pärnu linna elanikele.
Iga kuu viimasel laupäeval toimub Pärnus Vaimse Tervise Kohvik, kus on oodatud kõik, kes soovivad jagada oma vaimse tervise raskusi või muresid seoses lähedastega. Kohvikus ootavad vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud vabatahtlikud, kes on valmis kuulama ja pakkuma vajadusel abi suunamist. Vabatahtlikud kannavad valgeid T-särke kirjaga “Olen olemas”, et olla tuvastatavad ja pakkuda toetavat kohalolu. Pärnus toimub Vaimse Tervise Kohvik Pärnu Keskraamatukogus, kus osalemiseks pole eelregistreerimine vajalik.
Professionaalset nõustamist pakkuvad erapraksised Pärnumaal: nimekiri
Kui vajad abi
Kui otsite abi, siis kehvenenud vaimse tervise korral võtke ühendust tugiliinidega või pöörduge perearsti poole. Tasuta e-nõustamist pakub Peaasi.ee leht. Sealsed nõustajad on toeks ja vajadusel suunavad spetsialisti poole. Tasuta nõustamist pakub ka Lahendus.net kodulehelt. Abi pakuvad psühholoogia üliõpilased ja vilistlased, kes tegutsevad kogenenud nõustajate juhendamisel. Erakorraline psühhiaatriline abi on saadaval Eesti suuremates haiglates 24/7. Olulised üleriigilised telefoninumbrid:
- perearsti nõuandetelefon 1220 või 634 6630;
- kriisinõustamisel helista ohvriabi kriisitelefonile 116 006;
- emotsionaalse toe ja hingehoiu telefon 116 123;
- kui abiga viivitamise või selle andmata jätmise tagajärg võib olla püsiv tervisekahju või surm, siis helista 112.
Ära jää oma murega üksi!