Tervist toetava toitumise kohta loe lähemalt Tervise Arengu Instituudi lehelt – toitumine.ee.
Tervisliku ja tasakaalustatud toitumise põhimõtted:
- Söö vastavalt vajadusele – Toitumine peaks vastama sinu keha vajadustele, mis sõltuvad vanusest, soost, elustiilist ja tervislikust seisundist.
- Tasakaalustatud toidulaud – Organism vajab erinevaid toitaineid, mistõttu on oluline, et energia tuleks erinevatest makrotoitainetest õiges vahekorras.
- Mõõdukus kõiges – Kõike võib süüa, kuid õigetes kogustes ja sagedusega. Eriti tasub piiri pidada soolase, magusa ja rasvasega.
- Mitmekülgsus – Söö erinevaid toite kõigist toidugruppidest, et saada kätte kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalained.
Terve inimene peaks enamus vajalikke toitaineid kätte saama tasakaalustatud ja mitmekesise toitumise kaudu, järgides tervisliku toitumise põhimõtteid. Toidulisandid võivad olla abiks siis, kui mingil põhjusel ei ole võimalik kõiki vajalikke vitamiine ja mineraalaineid toidust kätte saada. Siiski, toidulisandeid ei tasu võtta ilma kindla vajaduseta. Loe toidulisandite kohta lähemalt artiklist „ Puust ja punaseks. Kas toidulisanditest saame pigem kasu või kahju?“
Vereproovi, hindamaks tervislikku seisundit ja vitamiinide ja mineraalainete hulka veres, saad teha perearsti saatekirjaga või tasulisena Synlabis.
Mikrobioom on inimese kehas elavate mikroorganismide kogum, mis mõjutab meie üldist tervist ja immuunsust. 80% inimese mikrobioomist elab soolestikus. Soolestiku mikrobioomi tervise hoidmiseks söö mitmekesist ja kiudainerikast toitu, lisa menüüsse probiootikumid (nt hapendatud toidud) ja väldi liigselt töödeldud toite. Toitaineterikast toitu saab kasvatada ise, hapendada, idandada ja kuivatada, ning ka loodusest korjamine on hea võimalus saada puhast ja kohalikku toitu. Kuula mikrobioomi ettekannet, Tartu Ülikooli mikrobioomika professori Elin Org – „Inimese mikrobioomi uuringute minevik, olevik ja tulevik“.