Digipädevuse hoidmine on muutunud oluliseks igapäevaelus, sest digitaalsete seadmete kasutamine aitab hõlbustada suhtlemist, otsida infot ja teha igapäevatoimetusi. Nutitelefonid võimaldavad hõlpsasti pildistada ja videoid salvestada, tänu millele saame hoida kontakti nooremate põlvkondadega ja mõista nende huvisid. Samuti tasub tutvuda tehisaru (artificial intelligence ehk AI) arenguga, et olla kursis, kuidas see tehnoloogia võib tulevikus igapäevaelu mõjutada.
Kui vajad abi
Eakatele mõeldud õppevideoid, mida enda nutiseadmega teha ja kuidas internetis ohutult orienteeruda, saab vaadata Prillitoosi nutiabi YouTube’i kanalilt.
Tehisaru kohta saad vaadata Jaan Aru videot „Mis on tehisaru?“.
Internetis liikudes on oluline olla teadlik võimalikest riskidest, nagu libakõned ja pettused, mis võivad eakaid sihikule võtta. Oluline on teada, kust saab vajadusel abi – näiteks digikoolitustelt, noorematelt pereliikmetelt või kogukonna tugiisikutelt.
Petukõned, telefonisõnumid, e-kirjad või valeinfoga kodulehed võivad endaga kaasa tuua arvukalt ohtusid. Petturid kasutavad sageli manipuleerivaid võtteid, et saada inimestelt kätte isiklikke andmeid, raha või ligipääsu arvutisüsteemidele. Politsei- ja Piirivalveameti koduleht selgitab lihtsalt ja arusaadavalt, millal peaksime olema ettevaatlikud.
Tartu Ülikooli ja Telia koostöös loodud Digimentorite programm pakub tuge inimestele, kes soovivad parandada oma digioskusi. Programmi raames saavad noored digimentorid juhendada täiskasvanuid, aidates neil paremini mõista ja kasutada digimaailma võimalusi. Kui tunnete, et vajate abi arvuti, nutitelefoni või interneti kasutamisel, on teil võimalus liituda kuni kümneliikmelise grupiga, et saada tasuta digiõpet.