Rahvusvaheline häkaton Pärnus tõi uusi lahendusi õunapressjäägi väärindamiseks
16.–17. mail Pärnumaa Arenduskeskuses toimunud rahvusvaheline PiestaHackathon tõi kokku viis meeskonda Eestist, Saksamaalt, Rootsist ja Soomest, et leida kestlikke ja majanduslikult tasuvaid lahendusi Pärnumaa väiketootja Piesta Kuusikaru talu õunamahla tootmisel tekkiva pressjäägi väärindamiseks. Häkatoni korraldas Pärnumaa Arenduskeskus koostöös rahvusvahelise BioBoostersi võrgustikuga, mis ühendab üheksat biomajanduse innovatsioonikeskust Läänemere regioonist.
Osales 5 meeskonda
Osalesid meeskonnad: Klareva (Eesti), I.L.U./ Institute for Food and Environmental Research (Saksamaa), Biohumus (Rootsi), NPO Veggies Cultivation (Eesti) ja POMA-VALOR LUT ülikoolist (Soome). Lahendusi hindas ekspertžürii, kes valis võitjaks Eesti meeskonna Klareva. Nende teaduspõhine ja skaleeritav lahendus kasutab õunapressjääki kärbeste kasvatamiseks, et toota kohaliku ja ringse väärtusahelaga loomasöödaks sobivat valgupulbrit, õli ja väetist. Meeskond on valmis alustama laborikatsetega juba 2025. aasta sügisel ning teeb koostööd Eesti Maaülikooliga.
Otseülekandega lõppvooru jälginud avalikkuse lemmikuks valiti Saksamaalt pärit meeskond I.L.U., kelle kontseptsioon keskendub õunapressjäägi kasutamisele ekstruudertehnoloogia abil puuviljatäidiste ja snäkkide tootmiseks. Lahendus pakub uusi maitse- ja tekstuurielamusi, mis sobivad hästi pagaritööstustele ja tervislike snäkkide turule.
Põnevad ideed
“Meil on väga hea meel, et saime korraldada just meie ettevõttele pühendatud rahvusvahelise innovatsioonivõistluse,” ütles Piesta Kuusikaru talu perenaine Külli Eller. “Oleme Pärnumaa Arenduskeskusele ja kogu korraldusmeeskonnale siiralt tänulikud – kogu protsess, alates ettevalmistusest kuni häkatonipäevade detailideni, oli professionaalne, soojust ja tähelepanu peegeldav.”
“Osalenud meeskondade pakutud ideed olid väga põnevad ning mitmel juhul on alust loota, et need jõuavad elluviimiseni. Väiketootjana otsime pidevalt nutikaid viise, kuidas väärindada tootmisjääke, ja selline rahvusvaheline ideekorje koos mentorlusega avas uusi perspektiive,” lisas Eller.
Pärnumaa Arenduskeskus on piirkonna ettevõtjate oluline arengupartner, kes toetab kestlike ja innovaatiliste lahenduste leidmist nii koostöö, teadmussiirde kui rahastusvõimaluste kaudu. Häkatonide korraldamine on osa laiemast strateegiast, mille eesmärk on tugevdada kohalike ettevõtjate võimekust rohepöörde elluviimiseks ja ringmajanduse edendamiseks.
Piesta häkaton toimus rahvusvahelise projekti BioBoosters raames, mida juhib Jyväskylä Rakenduskõrgkool (Soome) ning Eesti partneriks on Pärnumaa Arenduskeskus. Kolme aasta jooksul on korraldatud 18 rahvusvahelist häkatoni, neist neli Eestis.
Uudis avaldati: 20.05.2025