Võiste Aiand otsib rahvusvahelise koostöö kaudu ringmajanduslahendusi
Pärnumaa Innovatsioonikeskust KOBAR eest vedav Pärnumaa Arenduskeskus aitab Eesti suurimal tomatikasvatajal Võiste Aiandil biomassi väärindamiseks innovaatilisi lahendusi leida. 15. veebruaril sai avalöögi VõisteHackathon, mille raames otsitakse kestlikke ja ringmajandust toetavaid uusi tehnoloogiaid, innovatiivseid lahendusi ja partnerlussuhteid, mis aitaksid muuta Võiste Aiandis tekkiva biomassi ja kõrvalsaadused jääkide asemel väärtuslikuks ressursiks. Avatud innovatsioonil ja rahvusvahelisel koostööl põhinev häkatoniprotsess viiakse ellu koostöös Pärnumaa Arenduskeskuse ja rahvusvahelise BioBoosters partnerite võrgustikuga, mis ühendab üheksat biomajanduse innovatsioonikeskust Läänemere regioonis.
Rahvusvaheline projekt
Pärnumaa Arenduskeskuse roheKOBARa kogukonnajuhi Toomas Toodu sõnul on ringbiomajanduse edendamisel oluline senisest suurema fookuse seadmine innovatsiooni soodustavale teadus- ja arenduskoostööle nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil. „Kohalike bioressursside senisest oluliselt suuremaks väärindamiseks on teadmussiiret pakkuv koostöö ja väärtusahelate uudsel koordinatsioonil põhinevate ärimudelite rakendamine võtmetähtsusega.
Rahvusvahelist avatud innovatsiooni toetavas BioBoostersi projektis osalemine on Pärnumaa ettevõtete jaoks suurepärane võimalus ringmajandusalaseid lahendusi leida,“ selgitas Toodu. Häädemeeste vallas juba mitukümmend aastat tegutsev Võiste Aiand rohepöörde kiirendamiseks seda võimalust kasutabki.
Võiste häkaton
15. veebruaril käivitunud innovatsioonivõistluse käigus, mille teemaks on „VõisteHackathon – Mining the Green Gold from Greenhouse Biomass“, otsib Võiste Aiand ringmajanduslahendusi, kuidas tomatikasvatuse käigus tekkivat rohtset biomassi kestlikult ja kasumlikult väärindada.
Võiste häkatonile saavad lahendusideedega meeskonnad kandideerida kuni 22. märtsini 2024. a ning võimalike lahendusepakkujate aktiivne otsimine toimub nii Eestis kui kogu Läänemere piirkonnas. Kandideerinute seast välja valitud meeskonnad osalevad seejärel koos Võiste Aiandiga ideede arendusprotsessis, mis kulmineerub 16.-17. mail 2024. a Pärnumaa Innovatsioonikeskuses KOBAR aset leidva häkatoni lõppüritusega, kus selguvad võitjad.
“Lahendusi hinnatakse nende innovaatilisuse, majandusliku tasuvuse, tehnilise teostatavuse, keskkonnamõju, bioressursi väärindamise potentsiaali ja Eestis kehtivatele regulatiivsetele nõuetele vastavuse alusel. Sõltuvalt idee küpsusest pakume osalejatele võimalust kas otseseks ärikoostööks, ühisprojektide algatamiseks või pilootprojekti käivitamiseks,” ütles Võiste Aiandi omanik Mirko Metsaoru. Võiste häkatonil osaledes on innovaatoritel võimalus arendada omavahelist koostööd, luua suhteid valdkondlike ekspertidega, katsetada uusi ideid ja saada rahvusvahelist tuntust.
BioBoostersi projektist lähemalt
VõisteHackathon on osa rahvusvahelisest projektist BioBoosters, mida juhib Jyväskylä Rakenduskõrgkool ja Pärnumaa Arenduskeskus on selle kolm aastat kestva Interregi projekti üks konsortsiumipartneritest. BioBoosters projekti tegevuste elluviimiseks Pärnumaal ja kogu Eestis tehakse tihedat koostööd Eesti Maaülikooli Biomajanduse Arenduskeskusega.
Teised teadmussiirdega tegelevad projektipartnerid on erinevad bio- ja ringmajanduse arengut toetavad regionaalsed innovatsioonikeskused Soomest, Lätist, Rootsist, Poolast, Saksamaalt ja Leedust. Projekti raames toimub kolme aasta jooksul kokku 18 rahvusvahelist häkatoni, neist neli Eesti ettevõtete väljakutsete lahendamiseks. Pärnumaa ettevõtteid kaasatakse aktiivselt osalema ka kõikidel teiste riikide häkatonidel ringmajanduslahenduste pakkujatena.
Uudis avaldati: 20.02.2024