Ringmajanduse meistriklassis räägiti ringdisaini olulisusest
Pärnumaa Arendusekeskuse korraldatava Ringmajanduse Meistriklassi viiendal seminaril juhtis Teeme Ära SA juhatuse liige Kadi Kenk osalejad süvitsi ringdisaini maailma. Mis see ringdisain on, miks see on oluline, kas ja kuidas ehk milliseid ressursse säästlikumalt kasutades saaksid ettevõtjad seda oma ettevõttesse hüvanguks ära kasutada ja kuidas? Loe edasi!
Lühidalt: Ringmajandav ettevõtlus pakub võimaluse kasvatada oma äri kasutades samal ajal ressursse ja energiat efektiivsemalt. Iga ettevõtja peaks esitama küsimused: mis saab minu tootest siis, kui seda minu käes enam ei ole? Kas ja kes hiljem selle pealt teenib?
„Ideaalis peaks iga loodav toode olema kasutatav võimalikult kaua ehk kasutatud selle maksimaalses võimekuses. Ei ole mõtet toota asju, mille kasutusaeg on väike. Kui asjad lähevad katki, peaksid need olema parandatavad. Kui neid ei saa parandada, peaks saama nende osasid mujal kasutada jne,“ rääkis Kadi. Lisaks tasub tema sõnul alati mõelda, kas ettevõtte senine ärimudel on parim? Ehk annaks lisandväärtust luua hoopis mujal?
LISANDVÄÄRTUSE TUVASTAMISEKS MÕTLE:
- Ehk toodab sinu ettevõte asju, mida sa ei tahagi müüa ja soovid hoopis rentida? Ilmselt ka väga palju kliendid tahaksid pigem rentida.
- B2B – teisese materjali kasutamisega väärtusta B2B suhet, ilmselt selgub üsna pea, et nii klient kui koostööpartner hindab seda väga.
- Toode vs teenindus – äkki saad teeninduse pealt hoopis rohkem teenida ainult 1 toodet müües? Müüd toote veidi odavama hinnaga, aga teenid selle kasumi tagasi hiljem, kui sellesama odavamalt müüdud toote jaoks on vaja teenindust.
- Teenuseid on alati raskem kopeerida kui toota. Igaüks võib midagi toota, aga see, kuidas sa midagi teed, on sinu unikaalne müügiargument.
Kindlasti mängib seejuures olulist rolli suhtlemine kliendiga. Kas tema saab aru, mida minu ettevõte teeb? Kas ta saab aru, et tal on seda toodet ostes kahe või 10-aastane garantii? Kust ta selle info leiab? Kuidas ta sinu kui ettevõtjaga ühendust saab? Selleks, et klient saaks kasutada minu ettevõtte pakutavat lisandväärtust, peab ta sellest teadlik olema. Pööra sellele tähelepanu juba toodet või ärimudelit arendades.
NÄIDE: Dreamsville on meistriklassis osalev ja Pärnu Ettevõtlusinkubaatoris oma äri kasvatanud ettevõte, mis loob tooteid ja teenuseid, mis aitavad parandada unekvaliteeti ja seeläbi ka elukvaliteeti. Dreamsville way ehk protsess, kuidas nad toodet arendavad: alustame tootmist juba taaskasutatud materjaliga ja lõpuks on nad 2 valiku ees: tuua tagasi need tooted, parandada ja tagasi saata või siis korjata tagasi ja teha neist täiesti uued tooted. Mingis etapis seisab ettevõte nende kahe väljakutse ees: kas toote eluea pikendamine või materjalide ümbertöötlus. Täna on see Eestis suhteliselt hall ala – puuduvad nõuded, seadused jne.
Kokku toimus oktoobris-novembris 6 Ringmajanduse meistriklassi seminari. Projekti rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus, Pärnumaa Omavalitsuste Liit ja Pärnumaa Arenduskeskus.
Uudis avaldati: 02.12.2021