Pärnus toimunud rahvusvaheline häkaton andis Võiste Aiandile uue äriidee
16.-17. mail toimus rahvusvaheline VõisteHackathon, mille raames otsiti lahendusi, et muuta Võiste Aiandis tekkiv biomass ja kõrvalsaadused jääkide asemel väärtuslikuks ressursiks.
Nimelt tekib aiandis tomatikasvatamise hooajal ligi 50 tonni biomassi, mille moodustavad juured, lehed, varred ja mittestandartsed tomatid (neid tekib 5-7 tonni kuus) ning kõige sellega pole midagi peale kompostimise midagi peale hakata.
Avatud innovatsioonil ja rahvusvahelisel koostööl põhinev häkaton sai teoks koostöös Pärnumaa Arenduskeskuse ja rahvusvahelise BioBoosters partnerite võrgustikuga, mis ühendab üheksat biomajanduse innovatsioonikeskust Läänemere regioonis.
Pärnusse jõudis 6 rahvusvahelist meeskonda
Rahvusvaheline innovatsioonivõistlus VõisteHackathon, mille teemaks oli „Mining the Green Gold from Greenhouse Biomass“, sai avalöögi 15. veebruaril ning meeskonnad said sinna oma uudsete lahendusideedega kandideerida kuni 22. märtsini.
16.-17. mail Pärnus toimunud häkatonile jõudis välja kuus rahvusvahelist meeskonda:
- kaks Rootsist,
- kaks Eestist
- üks Soomest
- üks Poolast.
Meeskondi toetasid 12 rahvusvahelist äriarendusmentorit ja valdkondlikku eksperti. Võitjaks osutus Poolas asuva Bydgoszcz University of Science and Technology teadlastest koosnev Team Biochar, kellega teadusarenduskoostööd tehes töötatakse edaspidi välja mitmekülgsete rakendusvõimalustega biosöe tootmine Võiste rohtsest biomassist.
Ideede kvaliteet ületas ootusi
“Lahendusi hinnati nende innovaatilisuse, majandusliku tasuvuse, tehnilise teostatavuse, keskkonnamõju, bioressursi väärindamise potentsiaali ja Eestis kehtivatele regulatiivsetele nõuetele vastavuse alusel,” ütles Võiste Aiandi omanik Mirko Metsaoru, kelle sõnul jäi ettevõte tulemusega väga rahule.
Kogu protsess kulges sujuvalt ning aitas tuua nii Võiste Aiandit kui üldisemalt kestlikkuse ja ringbiomajandusega seonduvaid väljakutseid ja võimalusi rohkem pildile. Pädevate mentorite toel edasi arendatud lahenduste kõrge tase ja teostatavuse kvaliteet ületasid kaugelt Võiste Aiandi ootusi ning sõltuvalt idee küpsusest on Võiste Aiandil nüüd võimalus alustada kõigi osalejatega kas juba otsest ärikoostööd või käivitada ühiselt erinevaid pilootprojekte.
“Selline avatud innovatsiooni üritus tõi esile rahvusvahelise koostöö tohutu potentsiaali kestlikkusega seotud väljakutsete lahendamisel ja ringbiomajanduse edendamisel. Võidulahendus mitte üksnes ei vasta meie tänastele vajadustele, vaid avab ka põnevaid võimalusi tehnoloogia arendamiseks ja uute ärimudelite rakendamiseks tulevikus,” tõdes Metsaoru.
Koostöö võitjaga jätkub
Võiste Aiandi jaoks sai võitja valimisel määravaks pakutud lahenduse potentsiaal eriliigilist biomassi väärindada, võitjameeskonna senine teadus-arendustegevus ning Võistes biosöe tootmiseks vajalike lisauuringute ja investeeringute teostatavus. Metsaoru sõnul on ettevõttel selge plaan, kuidas võidumeeskonnaga Biochar edasist koostööd jätkata, analüüsides esmalt Võiste Aiandi rohtsest biomassist pürolüüsitava biosöe biokeemilisi omadusi ning seejärel kaardistada biomajanduse väärtusahelad, kus seda kõige tõhusamalt rakendada.
“Lisaks häkatoni käigus leitud paljutõotavale ringbiomajanduslahendusele on sellise rahvusvahelise innovatsioonivõistluse suurim väärtus ulatuslik võrgustumine rahvusvaheliste valdkondlike ekspertide ja lahendusepakkujatega. See võrgustik on meile edasises teaduskoostöös ja tulevaste ärimudelite arendamisel hindamatuks toeks,” nentis Metsaoru.
Projektist
VõisteHackathon on osa rahvusvahelisest projektist BioBoosters, mida juhib Jyväskylä Rakenduskõrgkool ja Pärnumaa Arenduskeskus on selle kolm aastat kestva Interregi projekti üks konsortsiumipartneritest. BioBoosters projekti tegevuste elluviimiseks Pärnumaal ja kogu Eestis tehakse tihedat koostööd Eesti Maaülikooli Biomajanduse Arenduskeskusega, teised teadmussiirdega tegelevad projektipartnerid on erinevad bio- ja ringmajanduse arengut toetavad regionaalsed innovatsioonikeskused Soomest, Lätist, Rootsist, Poolast, Saksamaalt ja Leedust.
Projekti raames toimub kolme aasta jooksul kokku 18 rahvusvahelist häkatoni, neist neli Eesti ettevõtete väljakutsete lahendamiseks. Pärnumaa ettevõtteid kaasatakse aktiivselt osalema ka kõikidel teiste riikide häkatonidel ringmajanduslahenduste pakkujatena.
Pärnumaa Arenduskeskuse roheKOBARa kogukonnajuhi Toomas Toodu sõnul on ringbiomajanduse edendamisel oluline senisest suurema fookuse seadmine innovatsiooni soodustavale teadus- ja arenduskoostööle nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil. „Kohalike bioressursside senisest oluliselt suuremaks väärindamiseks on teadmussiiret pakkuv koostöö ja väärtusahelate uudsel koordinatsioonil põhinevate ärimudelite rakendamine võtmetähtsusega. Rahvusvahelist avatud innovatsiooni toetavas BioBoostersi projektis osalemine on Pärnumaa ettevõtete jaoks suurepärane võimalus ringmajandusalaseid lahendusi leida,“ sedastas Toodu. Häädemeeste vallas juba mitukümmend aastat tegutsenud Võiste Aiand on hea näide, kuidas sellist võimalust ettevõtte rohepöörde kiirendamiseks kasutada.
Uudis avaldati: 22.05.2024