"Jah, nii mõnelegi noorele perele on meie koolimaja olnud otsustavaks, et kolida just Lindi külla."
Üha rohkem inimesi otsib võimalusi, et kolida oma perega elama maale, kus on võrreldes linnaeluga rohkem ruumi, puhtam õhk ning palju vaiksem. Kindlasti on omale maale elukoha vaatamiseks väga olulisel kohal lasteaed ja kool, kuhu oma lapsed saata. Lindil asub üks selline lasteaed-algkool, kuhu mitmed pered kolinud eesmärgiga enda lapsed sinna majja õppima saata. Uurisime kooli direktorilt Ulla Orgusaarelt, et mis kohaga on tegemist ning kui raske on maal lasteaed-algkooli pidada.
Palju igapäevaselt Lindi lasteaed-algkoolis lapsi käib?
Kooli õpilasi on meil sellel õppeaastal 29 ja lasteaialapsi 51. Lasteaialapsi on sedavõrd palju, et maja, mis on ehitatud kahe lasteaiarühma tarvis, ei mahutanud enam soovijate arvu. Sellepärast oleme leidnud lahenduse kolmanda rühma jaoks kooli osas. Ehk üks klassiruum ja koridori laiendatud osa on saanud lasteaia kolmandaks rühmaks. Kool on meil 1.-4.klassiline ning hetkel on 2. ja 4. klass liitklass.
Teie maja on väga heas seisus ja paljude võimalustega. Kuidas olete suutnud sellised võimalused maale luua?
Oleme oma maja väga hoidnud. Meil on kokkulepitud ja kokkuleppimata reeglid, mis väga hästi toimivad. Nii tunneb ennast igaüks, laps ja töötaja ja lapsevanem, pereliikmena. Mitte ainult ei tarbita ja oodata, vaid ka antakse ja vastutatakse. Näiteks, ühel päeval kooli tulles nägin, et lapsed olid teinud koolisöökla uksele omaalgatuslikult väga laheda kunstilise kujundusega sildi “Restoran” – väike asi, aga kõnekas.
Meil on tõesti väga multifunktsionaalne maja. Ühise katuse all on lasteaed, kool, raamatukogu, rahvamaja. Oleme avatud kõikidele ja jagame maja sõbralikult, sest üks täiendab teist.
Näiteks Lindi küla Raamatukogu, kus toimuvad kohtumised kirjanikega, korraldatakse lastele raamatututvustusi, ette lugemisi ja lugemisbingot. Seal toimetab ka õpetajate raamatuklubi.
Oleme kogu majaga ikka osalenud kõigil kogukonna üritustel (Lindi külapäevad, avatud kalasadamate päevad, kohvikutepäevad, maal elamise päev, talgupäevad, perepäevad jne)
Kui raske on maal sellist kooli pidada?
Maal on tegelikult üsna kerge kooli pidada, kui kogukond ja omavalitsus toetab. Raskeks teeb väikese maja juures see, et finantsilisi vahendeid peab väga hoolega jälgima. Meil on küll ühest küljest väikesed klassid, aga õpetajatel on väikekoolis täita hulk lisarolle.
Suures koolis (lasteaias) on eraldi ettenähtud töökohad õppejuhile, haldusala juhatajale, haridustehnoloogile, huvijuhile, personalitöötajale, töötervishoiu spetsialistile, sekretärile. Meil võtab iga õpetaja eelloetelust oma õlgadele selle, mille peale rohkem annet ja kätt on. Aga muidugi on meil ka professionaalsete tugispetsialistide abi olemas – logopeed, psühholoog, sotsiaalpedagoog, kooliõde.
Pean koolijuhina väga oluliseks jälgida, et õpetajad ei murduks oma mitmekülgsete töökohustuste all, mis nõuavad empaatiat ja sisaldavad igapäevaselt suure annuse emotsioone. Teeme personaliga mitmeid huvitavaid ettevõtmisi, et säiliks üksteise toetamise tunnetus ja sära silmades. Näiteks on meil majas lauluansambel Laulvad Lindid, kuhu kuulub kogu kollektiiv. Ja see ei ole vaid punt laulvaid inimesi – me mängime ise pilli, näitleme, tantsime ja käime väljasõitudel. Näiteks oleme sihiks võtnud Eesti saared.
Meie majas kutsutakse kõiki töötajaid õpetajateks. Mulle tundub, et see on ainuõige ja õiglane, sest iga inimene õpetab läbi oma tegevuste ja suhtlemise igat last.
Ja muidugi aitab kindlustunne, et kogu selle elu virr-varri juures on meil olemas kindel seljatagune – Pärnu omavalitsuse soe ja soosiv hingus kuklasse. Alati oleme saanud oma teemadega nende poole pöörduda, oleme saanud tuge ja leidnud koos lahendusi. Ja mis põhiline – meil lastakse olla eriline, omanäoline, väikekool, ähvardamata, et oleme kulukad.
Tegime aasta tagasi video, kus üks pere mainis, et kolis Lindi külje alla just selle kooli pärast. Mis teeb teie kooli eriliseks?
Meil on võimalus harrastada erinevaid spordialasid (flygrossing, pallialad, eraspordikool SEPPS trennid) ning läbi viia kõikvõimalikke töötubasid (merebioloogia, tantsutrennid, robootika, draama, kokandus, loovmängude tuba, kunstiring jpm).
Audru kooli muusikaosakond toimetab ka Lindi Lasteaed-Algkoolis. Õpilastel on võimalus õppida klaverit ja plokkflööti (väikekannelt ja ukulelet saavad lapsed õppida muusika ja huvitundide raames).
Silmale ja hingele on meil tihti väljas näitused (kogujate näitus, e-Eesti, fotokunsti näitused, maalinäitused, loodusnäitused, käsitöötegijate näitused jms). Väga tore on kõige selle juures, et teised koolid ja lasteaiad käivad meil kõigest sellest osa saamas ning koos meie õpetajatega viivad läbi õppetegevusi (näiteks kalandustöötuba, flygrossingu treeningud, draamafestivalid, näituste külastamised).
Traditsioonid hoiavad kultuuri ja juuri ning seepärast on ka meil saanud mitmed üritused traditsiooniks: Draamafestival, Lõikuspidu, Südamest Sinule kontserdisari, Kevadkontsert, emade-isadepäeva kontsertetendused, Advendikontsert, külalisteatrite etendused, Unistuste kaubamaja, Lindivisioon, Talendijaht, Kuldsuu jne.
Meie maja teeb eriliseks veel kindlasti asukoht kalurikülas. Jah, nii mõnelegi noorele perele on meie koolimaja olnud otsustavaks, et kolida just Lindi külla. Kaluriküla-kooli nägu oleme loonud oma majale enda kätega. Näiteks iga õpetaja voolis keraamika tunnis omanäolise klassi sildi. Oleks ju olnud lihtsam printida paberil välja ja sedelikesed ustele, aga meie mõte on olnud alati minna just huvitavamaid lahendusi pidi, mitte lihtsamail viisil. Rikastada mitmekesisust ja luua lasteaed-algkoolile inimlik nägu, oma nägu. Ma arvan, et pürgimine just erinevate lahenduste poole loobki meie koolimaja omanäolisuse ja kreatiivse keskkonna – nii sai alguse merebioloogia klass, innustas sisustama muusikaklassi rohkemate võimalustega kui klaver ja tahvel, nii suutsime lõpuks soetada flygrossing trenažöörid.
Eraldi väärib tähelepanu merebioloogia ringi tegevus. Alates 2010. aastast on kool võtnud südameasjaks koolitada tulevast põlvkonda keskkonnateadlikeks kodanikeks, kes hindavad kaluriküla traditsioone. 2021. aastal pälvisime Keskkonnakäpp konkursil “Õnnelik õppija 2021” tiitli raamatu eest ”Täna sööme kala”. See on Lindi laste kalaroogade retseptiraamat.
Kui palju te lastevanematega läbi käite?
Lastevanemate toetus on ülioluline. Olen väga tänulik meie lastevanematele, kes on alati valmis panustama, millega parajasti vaja on. Lapsevanemad osalevad väga meelsasti suure koosseisuga meie ühistel väljasõitudel ja spordipäevadel.
Siinkohal kasutan head võimalust südamest tänada kõiki lapsevanemaid, kogukonna liikmeid, ettevõtjad ja fännklubi! Aitäh teile kallid hinged teie heasoovlikuse ja hoolivuse eest!
Lisaks paljule muule, on Lindi Lasteaed-Algkool saanud suuresti tänu lapsevanematele flygrossingu, digiklaveri, stiliseeritud rahvuslikud rõivad, mängualale põnevaid atraktsioone jpm.
Hetkel on kõik need tublid ja toredad inimesed abiks raha kogumisel uue akvaariumi jaoks.
Millisena näed Lindi lasteaed-algkooli 5 aasta pärast?
Eelmisel nädalal teatas 1. klassi poiss, et tema käib Lindi koolis kuuenda klassi lõpuni. Ja tõepoolest, meie arengukavasse on kirjutatud, et aastaks 2026 oleme 6-klassiline kool-lasteaed. Vaat siis, kui toredad ühised eesmärgid kogu kooliperel. Kui nüüd unistada, siis viie aasta pärast näen, et koolimajale on tehtud juurdeehitust klassiruumide ja aula osas. Õuealal peaks olema selleks ajaks juba veelgi rohkem võimalusi liikumiseks ja mängudeks. Ja lisaks ka suurem staadion.
Kuidas iseloomustaksite Lindi küla võõrale inimesele?
Lindi on ligi 300 elanikuga kaluriküla, kus on vaikne, turvaline, puhas ja hooliv “elajaskond”. Aga see ei ole igav, sombunud külaõhustikuga paik! See hooliv elajaskond on ka väga aktiivne. Lindi küla sai 2013. aastal Pärnumaa “Aasta küla” tiitli. Inimesed viljelevad oma ettevõtlusi: Ojako turismitalu, Kapteni talu, Vana kooli kohvik, Liu paat, Punaaiand, Mäetoatalu mahepõllundus, Sassi tall, Lindi Kästööait, Lindi sadam, Kalakuningad, Sarna kõrtsitalu, Kipperi turismitalu, Reinu talu loomaaed, Kansi talu vanamööbli restaureerijad ja keraamikud, Loomekamber jpm. Muidugi on meil oma kauplus, koolibussiliin, hea linnaliiklusliin, juuksur, massöör, õmblustuba. Aga siia mahuks veel palju põnevat, mida veel ei ole.
Jaksatakse tegeleda ka huvitegevustega (disc golf, rahvatants, linetants, sporditrennid, mälumäng).
Oleme teinud juba 11 aastat lastelaagrit “Suvekool Lindil”. Ei oskagi täpselt määratleda, kas see ettevõtmine on rohkem õpetajate huvi- või aateline tegevus. Sellest laagrist saavad osa võtta lapsed ka mujalt. Suvekool Lindil on nii sisukas ja kihvt ettevõtmine, et vajaks kajastamiseks lausa eraldi lugu. Mainin siiski ära toreda fakti, et mitmed kunagised laagrilapsed võtavad nüüd juba laagrist osa õpetajatena.
Tulge meie külla elama ja oma unistusi ellu viima!
Uudis avaldati: 25.10.2023