Kutse kogukondadele: kuidas leida üles enda kogukonna ressursid?
Otsime üht Pärnumaa kogukonda, kes soovib osaleda ressursipõhise ABCD lähenemisviisi testimisel Eestis. Maakonnast saab osaleda programmis vaid üks kogukond, seetõttu ole julge ning täida sooviavaldus 16. märtsiks SIIN.
See on hea võimalus muuta oma kogukond tugevamaks, kaasavamaks ja elujõulisemaks!
Mis on ABCD mudel ja ressursipõhine kogukonna arendamine?
Ressursipõhise ehk tugevustele põhineva kogukondade arendamise lähenemisviisi (ABCD) põhirõhk keskendub olemasolevatele tugevustele ja ressurssidele, mitte probleemidele. Oluline on mõista, et kogukonna koostoimimine on fenomen, mida ei saa luua keegi väljast, vaid kogukond ise. Võtmetegevuseks on kogukonna liikmete endi poolt arendusprotsesside juhtimine, seda eelkõige suhete ja kaasatuse kaudu.
Kogukonnateadlane Cormac Russell on öelnud, et ärge otsige valmis lahendust heaks eluks, seda ei saa osta turult. Kuid igas meie kogukonnas elavad inimesed, kelle andeid ja oskuseid ühendades saab pakkuda just seda, mida vajame hästi elamiseks ja õitsenguks – kuid ainult siis, kui suudame neid andeid avastada, ühendada ja mobiliseerida.
ABCD tuleb mudeli ingliskeelsest nimetusest asset-based community development.
Protsessi käigus:
- Avastatakse kogukonna ressursid: inimesed, organisatsioonid, loodus, traditsioonid ja lood.
- Luuakse visioon: kaardistatakse kogukonna vajadused ja soovid.
- Seostatakse ressursid: ühendatakse inimeste oskused, teadmised ja anded, et kujundada tugevam ja iseseisvam kogukond.
Programm kestab aprill – detsember 2025. Perioodi jooksul on ette nähtud vähemalt neli ühist koosviibimist (kokkuleppel), millele lisanduvad kogukonna iseseisvad jätkutegevused.
Teekonda toetavad hõlbustajad, kelleks on koolitusprogrammi läbinud vabaühenduste konsultant Karoliine Aus ja Tartu Ülikooli kogukonna arendamise ja sotsiaalse heaolu magistrant Mairi Lilleleht.
Mis kasu saab kogukond?
Fookuses on ressursipõhise lähenemise protsess, mis tugevdab suhteid, laiendab kaasatute ringi, aitab näha nähtamatut, tuua esile teemasid, millega kogukond tahab tegeleda, luua visiooni. Teemadena tegeletakse just sellega, mis kogukond oluliseks peab ja tegeldakse läbi kohapeal olemasolevaga. Programmi läbimise tulemuseks on iseseisvam kogukond.
ABCD mudeli piloteerimine pakub kogukonnale võimaluse:
- Tugevdada omavahelisi suhteid ja suurendada kaasatust.
- Tõsta teadlikkust kogukonna tugevustest ja leida viise nende rakendamiseks.
- Luua uusi ideid, visioone ja algatusi, mis vastavad kogukonna vajadustele.
- Saada praktilist kogemust, mida kasutada edasistes projektides ja arengukavade koostamisel.
Programmi lõpus ei valmi eraldi dokumenti, küll aga näiteks saab protsessis arutatud ja avastatut kasutada oma arengu (nt arengukava koostamisel) ning edasiste projektide kavandamisel.
Kes saab osaleda?
Olete kogukond, kes:
- on alles alguses, loomas omavahelisi suhteid ja otsimas ühisosa või
- tunnete ummikseisusu ja tahate proovida asju teisiti teha või
- olete mõne probleemiga kimpus ja otsite sellele lahendust.
- Soovite õppida, areneda ning suurendada kaasatust (nt leida juurde liikmeid, kaasamõtlejaid ja panustajaid).
Kogukonnal ei pea olema programmis osalemiseks ettevõtet või ühingut, kuid kindlasti on vajalik meeskonna olemasolu ehk grupp inimesi, kes on valmis teekonda ette võtma ja tegevusi ellu viima.
Programmis osalev kogukond tehakse teatavaks 21. märtsil. Valituks mitteosutunud kogukondadel on võimalik osa võtta testperioodi lõpus toimuvast üritusest.
Lisainfo:
Karoliine Aus
Vabaühenduste konsultant
Karoliine@parnumaa.ee
+372 5307 6570
Ressursipõhise lähenemise testimine on osa Siseministeeriumi strateegilise partnerluse raames läbi viidavast „Kogukonnakeskse lähenemisviisi rakendamine 2023–2026“ tegevusplaanist, mille on välja töötanud ja viivad ellu MTÜ Rahvaülikoolide Liit ja MTÜ Maakondlikud Arenduskeskused koostöös Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi, SA Eesti Koostöö Kogu ja OÜ Toimevõimendiga.
Uudis avaldati: 20.02.2025