Pärnumaa tublisid tegijaid, olgu nendeks siis võimekad ettevõtjad või tegusad vabaühendused, on aastaid märgatud ja erinevate konkursside raames ka auhindadega tunnustatud. Alates 2020. aastast korraldame ettevõtjaid ja kodanikuühiskonda siduvat ühist tunnustusüritust PÄRNUMAA TEGIJAD, eesmärgiga lähendada nii ettevõtluse kui vabaühenduste ridades tegutsevaid ettevõtlikke inimesi.
Konkurss Pärnumaa tegijad on kõrgeim maakonnapoolne tunnustus ettevõtjatele ja vabakonnale. Konkursi käigus selgitatakse välja enim tähelepanu väärivad ettevõtted Pärnumaa jaoks olulisemates valdkondades, tublimad vabatahtlikud sädeinimesed, tegusamad MTÜ-d, toetavamad organisatsioonid ning aasta teo tegijad.
Nominentide esitamine lõpeb 30. septembril.
Kuidas valitakse võitjad?
Konkursile esitatute hindamise viivad läbi erinevate teemavaldkondade žüriid, mis koosnevad oma ala ekspertidest. Kui avaliku konkursi käigus ei esitata piisavalt sobivaid kandidaate, korraldab töögrupp ise andmete kogumise. Lõpliku nominentide valiku teeb hindamiskomisjon, kes valib iga kategooria võitjad.
Aasta toote võitja selgub läbi Pärnu Postimehe hääletuse. Lisaks valib iga Pärnumaa omavalitsus enda piirkonna aasta ettevõtja. Selle valiku teeb iga kohaliku omavalitsuse hindamiskomisjon ise.
Võitjad selguvad 29. novembri tunnustusüritusel Sindi Seltsimajas. Eelmise aasta tunnustusürituse video on nähtav allpool.
Andres Sooniste, Pärnumaa Ettevõtete Koda MTÜ juhatuse liige
Argo Mätas, Pärnu Linnavalitsus linnamajanduse peaspetsialist
Erik Reinhold, Pärnumaa Arenduskeskus ja Pärnumaa Omavalitsuste Liit juhatuse liige
Ervin Luur, Ehitajate Tee Äripark
Gea Kammer, TÜ Pärnu kolledž arendusjuht
Jaana Külm, Dipperfox OÜ juhatuse liige ja tegevjuht
Kaydi Tomson, Pärnumaa Ettevõtlusinkubaator juht
Kristjan Heamäe, Eesti Töötukassa Pärnu esindus tööandjate konsulatant
Margus Randmäe, Destination Pärnu MTÜ turundusjuht ja juhatuse liige
Merle Laidro, Edelstein OÜ tegevjuht ja juhatuse liige
Oliver Sild, Patchstack OÜ tegevjuht ja juhatuse liige
Siiri Erala, Pärnu Postimees peatometaja
Svea Uusen, Pärnumaa Arenduskeskus ettevõtluskonsultant
Toomas Kuuda, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda Pärnu esinduse juhataja
Toomas Toodu, Pärnumaa Arenduskeskus roheKOBAR kogukonnajuht
Viivika Vilja, Pärnumaa Arenduskeskus noorte ettevõtlikkuse ja tööhõive projektijuht
Andres Sooniste, Pärnumaa Ettevõtete Koda
Arvo Suppi, Reiden AS
Erik Reinhold, Pärnumaa Arenduskeskus ja Pärnumaa Omavalitsuste Liit
Eveli Uisk, Pärnu Linnavalitsus
Gea Kammer, TÜ Pärnu kolledž arendusjuht
Jaana Külm, Dipperfox
Kati Krass, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda
Kaydi Tomson, Pärnumaa Ettevõtlusinkubaator
Kristjan Heamäe, Eesti Töötukassa Pärnu esindus
Margus Randmäe, Destination Pärnu MTÜ
Merle Laidro, Edelstein OÜ tegevjuht ja juhatuse liige
Oliver Sild, Patchstack OÜ
Siiri Erala, Pärnu Postimees
Svea Uusen, Pärnumaa Arenduskeskus ettevõtluskonsultant
Toomas Toodu, Pärnumaa Arenduskeskus roheKOBAR kogukonnajuht
Viivika Vilja, Pärnumaa Arenduskeskus noorte ettevõtlikkuse ja tööhõive projektijuht
Andry Tilk, Saarde Vallavalitsus humanitaarnõunik
Ene Täht, Pärnu Linnavalitsus abilinnapea
Erik Reinhold, Pärnumaa Arenduskeskus ja Pärnumaa Omavalitsuste Liit juhatuse liige
Helve Reisenbuk, Häädemeeste Vallavalitsus abivallavanem
Priit Ruut, Tori Vallavalitsus abivallavanem
Siiri Erala, Pärnu Postimees peatoimetaja
Tarvi Tasane, Põhja- Pärnumaa Vallavalitsus abivallavanem
Tiiu Sommer, Pärnumaa Kodukant MTÜ
Veera Leas, Kihnu Vallavolikogu esimeees
Priit Ruut, Tori vallavalitsus
Helve Reisenbuk, Häädemeeste humanitaarvaldkonna abivallavanem
Saima Soobard, Lääneranna valla lastekaitsespetsialist
Kairi Gustavson, Pärnu linna hariduskorralduse peaspetsialist
Veera Leas, Kihnu vallavolikogu esimees
Eiri Silivälja, Pärnu linna rahvatervise spetsialist
Marina Raid, Saarde valla sotsiaalnõunik
Ly Akenpärg, eelkooliealiste haridusasutuste liikumisõpetuse eestavedaja
Kristi Kuusmik-Orav, Pärnumaa TET võrgustiku ja HõbeKOBARa koordinaator
Maarja Säde, Põhja-Pärnumaa valla kultuuri- ja spordispetsialist
Kaisa Aasa, Pärnumaa Spordiliidu tegevjuht
Grete Arumäe, Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnumaa päästepiirkonna peaspetsialist
Sirli Tallo, Transpordiamet ennetustöö osakonna ekspert
Karin Uibo, PPA Lääne prefektuuri Pärnu politseijaoskonna piirkonnavanem
Hiie Lainela, Pärnumaa Kodukant ja Punane Rist
Karmen Vesselov, Kaitseliidu Pärnumaa maleva esindaja
Madli Murumaa, POL maakonna haridusasutuste tervisedenduse spetsialist
Anna-Liisa Delgado, Pärnu Haigla sotsiaalravi teenistuse juhataja
Margit Seppik, Pärnu Haigla Sisekliiniku Õendushooldus Keskuse juhataja
Pärnumaa ettevõtlusauhinnad
Pärnumaa ettevõtluse peaauhind, mille võitja valib žürii maakonnas viimasel ajal märkimisväärseid tulemusi saavutanud ja eriliselt silmapaistnud ettevõtete hulgast.
Võitja: Reideni Plaat AS
2023. aastal Pärnumaa Karu tiitli pälvinud AS Reideni plaat on Reideni kontserni kuuluv ettevõte, mis põhineb täielikult eesti kapitalil. AS Reideni plaat on stabiilselt kasvatanud tootmismahtusid, käivet ja kasumit ning täna töötab nende kahes tehases kokku üle 40 pikaajalise töökogemusega kvalifitseeritud töötaja.
Poole sajandi vanuse ajalooga ettevõtte näol on tegemist ühe stabiilsema tööandjaga Pärnu maakonnas, sest Reideni plaadi eelkäijaks oli Pärnu Ehitusmaterjalide Tehas, kus alustati vahtpolüstürooli tootmist juba 1972. aastal. Nüüdseks on AS Reideni plaat suurim ja kõige pikema kogemusega EPS-soojustuse tootja Eestis, kelle põhitoodanguks on vahtpolüstüroolist valmistatud soojustusplaadid, vormitooted ja erikujulised tooted, mis kõik on sertifitseeritud Euroopa valdkondlike standardite põhiselt. EPS-soojustusplaate kasutatakse ehitiste kõigi konstruktsiooniosade soojustamiseks ja maasiseste rajatiste külmakaitseks, need on kerged, lihtsalt käsitletavad, ei kaota aja jooksul soojust isoleerivaid omadusi ega deformeeru.
Ainukese tootjana Eestis teostab Reideni plaat ka kõige keerulisemad EPS lahendused. Ettevõte panustab ühtlasi kohalikku kogukonda ja toetab korvpalli ning on võtnud fookusesse kestlikkuse teemad. Ettevõttes tegeletakse süsteemselt ressursitõhususega ja otsitakse lahendusi tootmise pudelikaeltele, rakendatakse erinevaid energiasäästumeetmeid ning moodsate tehnoloogiate abil muudetakse tootmist efektiivsemaks tooraine kasutuse ja aurukulu vähendamise läbi.
Pärnumaa ettevõtluse peaauhind, mille võitja valib žürii maakonnas viimasel ajal märkimisväärseid tulemusi saavutanud ja eriliselt silmapaistnud ettevõtete hulgast.
Võitja: AS Papiniidu Projekt AS
Pärnu Kaubamajaka kaubamärgi all tegutsev Aktsiaselts Papiniidu Projekt pälvib tiitli Pärnumaa Karu 2024 oma olulise ja pikaajalise panuse eest Pärnumaa kaubandusmaastiku arendamisel. Kaubamajakas on pidevalt arenenud ja laienenud, pakkudes uuenduslikke lahendusi, mis vastavad klientide ja koostööpartnerite vajadustele. 2023. aastal ulatus keskuse kogukäive juba üle 6 miljoni euro.
2004. aastal avatud Kaubamajakas on 20 tegutsemisaasta jooksul loonud arvukalt püsivaid töökohti ja võimalusi kohalikele ettevõtetele.
Kaubamajakas on silma paistnud ka pideva laienemisega, tehes seda nii 2007. kui 2014. aastal. Äsja valmis ostukeskuse viimane juurdeehitus, millega lisandus üle 5000 m2 kaubanduspinda. Rohkem 70 erineva kaupluse, esinduse ja toidukohaga populaarsest ostlemis- ja ajaveetmispaigast on tänaseks kujunenud lausa Pärnu maamärk.
Eduka ettevõtlustegevuse kõrval on Kaubamajaka näol tegemist ka keskkonnasäästlikkuse edendajaga. Hiljuti rajatud rohelahendustega parkla pakub elektriautodele laadimisvõimalusi ning aitab vältida soojussaareefekti teket, vähendades asfalteeritud pindades kuumuse akumuleerumist. Samuti paigaldati keskuse uue osa katusele 670 päikesepaneeli.
Lisaks panustab Kaubamajakas aktiivselt kogukonnaellu, korraldades regulaarselt erinevaid üritusi ja kampaaniaid, mis meelitavad piirkonda lisakülastajaid.
Tunnustame Pärnumaa ettevõtteid, sihtasutusi või MTÜ-sid, kes on viimastel aastatel rakendanud tehnoloogilisi või organisatsioonilisi uuendusi, viinud ellu või toonud turule uudse toote- või teenuselahenduse, mis pakub klientidele või ühiskonnale olulist väärtust ning kes lähtuvad oma tegevustes kestlikkuse põhimõtetest.
Võitja: Võitse Aiand (Weiss Aiand OÜ)
Nominendid: Trimtex Baltic OÜ ja Bloodout OÜ
Võiste Aiandi kaubamärgi all Häädemeeste vallas tegutsev osaühing Weiss Aiand on üks Eesti suurimaid katmikalal tomatite kasvatajaid, pakkudes kvaliteetset kodumaist toodangut juba üle 20 aasta. Ettevõte on pühendunud lühikese tarneahela ja keskkonnasõbralike kasvatustavade rakendamisele ning on viimastel aastatel integreerinud oma tegevusse ringbiomajanduse põhimõtted.
Rahvusvaheline koostöö ja kohalike bioressursside väärindamine on innovaatilise ettevõtte üks olulisi arengusuundi, aktiivselt tehakse koostööd teadusasutustega ning investeeritakse automaatikasse ja täppisväetamisse, et vähendada kulusid ja tõsta tootlikkust. Võiste Aiand väärib Pärnumaa aasta innovaatori tiitlit tänu oma nutikatele ja jätkusuutlikele lahendustele, mis aitavad hoida konkurentsivõimet keerulistes kliimatingimustes ja kasvavate tootmiskulude taustal.
Tunnustame Pärnumaa ettevõtteid, kes on saavutanud majanduslikku edu originaalsete turismitoodete ja –teenuste pakkumisega ning välja paistnud turismisektori arendustegevusega. Kandideerima sobivad kõik Pärnumaal registreeritud juriidilised isikud, kes teenindavad turiste, sh. majutusettevõtted, aktiivse puhkuse teenuse pakkujad, muuseumid, vaatamisväärsuste ja turismiatraktsioonide haldajad, meelelahutus- või spordiürituste korraldajad.
Võitja: DÜÜN
Nominendid: Lottemaa ja Kalatakso
Pärnus kiiresti ülipopulaarseks muutunud Düüni näol on tegemist ainulaadse turismimagnetiga, sest Düüni meeskond on tõstnud sündmuste korraldamise kvaliteedi täiesti uuele tasemele, pakkudes nii kohalikele kui turistidele kõrgetasemelist toitlustus- ja meelelahutusteenust. 2023. aasta oli Düünile eriti edukas, ühiselt korraldati arvukalt populaarseid üritusi, sealhulgas meeleolukaid kontserte ja rahvusvahelisi rannatennise ning rannavõrkpalli võistlusi, mis tõid kohale tuhandeid külastajaid nii Eestist kui ka välismaalt. Samuti tehti edukat koostööd kohalike ettevõtjate ja meediapartneritega, teiste seas ka STAR FM raadioga, et tutvustada piirkonna võlusid ja suurendada sihtkoha tuntust laiemalt. Düün on nüüdseks kujunenud oluliseks kohalikuks meelelahutuskeskuseks ning nende panus Pärnu linna kuvandi edendamisel on olnud märkimisväärne.
Tunnustame Pärnumaal tegutsevaid naisettevõtjaid, kes on juhtinud oma ettevõtet vähemalt 3 aastat ja on oluliselt kasvatanud müügimahtusid/kasumit võrreldes eelnenud majandusaastatega ning oma tegevusega inspireerinud teisi ettevõtlusega tegelema.
Võitja: Kaire Pagliuca
Nominendid: Maarit Kõrgekivi (Mum Cafe, Oaas) ja Piia Paula Tarvis (Krõhva Baar)
Kaire Pagliuca on oma tegevuse algusaegadest peale kiiresti klientide südamed võitnud naisettevõtja, kes sihikindlalt oma ettevõtet arendades toob turule uusi ja põnevaid kõrge kvaliteediga looduskosmeetika tooteid. 2023. aastal suutis Kaire oluliselt suurendada OÜ Magrada käivet, kasvatades kohalike ja rahvusvaheliste klientide hulka ning jõudes Äripäeva gasellettevõtete TOPi. Kaire on järjekindlalt laiendanud oma tootmist ja meeskonda ning koostöö suunamudijate Lauren Padari ja Kristel Voltenbergiga on aidanud tõsta Magrada brändi nähtavust ja tugevdada selle positsiooni turul veelgi. Magrada tooted on saanud ohtralt rahvusvahelist tunnustust nende kõrge kvaliteedi ja uuenduslikkuse eest ning Kaire Miiteri tööeetika, kirg ja võimekus arendada brändi nii kodu- kui välismaal teevad temast äärmiselt inspireeriva naisettevõtja.
Tunnustame Pärnumaa ettevõtteid, sihtasutusi ja mittetulundusühinguid, kes on viimaste aastate jooksul oma tegevuses silmapaistvalt rakendanud kestlikkuse põhimõtteid, integreerinud edukalt keskkonnahoidlikud ja sotsiaalselt vastutustundlikud lahendused oma tegevusse, uuendanud ärimudelit, vähendanud ökoloogilist jalajälge, edendanud ringmajandust või loonud innovaatilisi ja jätkusuutlikke tooteid ja teenuseid.
Võitja: Trimtex
Nominendid: PlasmaPro ja Pärnu Ühistranspordikeskus
Trimtex Baltic OÜ on järjepidevalt tegutsenud kestlikkuse edendamisega – ettevõtte jaoks olulised ESG teemade mõjud ja riskid on tänaseks kaardistatud ning ettevõte toimetab edasi uuendatud tegevuskava alusel. Kasutades terviklikke hooneautomaatikasüsteeme, on Trimtex saavutanud märkimisväärse energiatõhususe ja vähendanud tehase energiatarbimist 30%. Lisaks on ettevõttes oluliselt optimeeritud tootmisprotsesse, mis vähendavad jäätmekoguseid ja kasutavad ümbertöödeldud materjale. Ettevõte on liitunud Tervist Edendavate Töökohtade võrgustikuga ning panustab ka sotsiaalvaldkonda, edendades eetilisi tavasid, võrdsust ja töötajate heaolu. 2023. aastal tunnustati Trimtexit “Vaimset Tervist Toetava Organisatsiooni” pronkstaseme märgisega ja panuse eest riigikaitsesse on ettevõte pälvinud ka Kaitseministeeriumi tunnustuse.
Pärnumaa vabakonna auhinnad
Tunnustame vabaühenduste või eraisikute algatust, mis on sellel aastal teistest rohkem esile tõusnud, sest on kas uuenduslik, vajalik, originaalne ja avaldanud positiivset mõju kogukonna elujõulisusele.
Võitja: Lüdigi saali avamine Vändra Gümnaasiumis
Nominendid: Üleriigiline XIII naisrahvatantsurühmade ja IV neiduderühmade võistutantsimine ja Suvealgusfestival “Tere, Pärnu suvi!”
Pärnumaa silmapaistvaimaks teoks 2023. aastal valiti Lüdigi saali avamine Vändra Gümnaasiumis. Tegemist on imelise näitega koostöisest tegutsemisest nii kultuurimaja, koolipere kui kogukonna vahel, mille raames kohalik ettevõte Agrone OÜ annetas 10 000 eurot Estonia klaveri renoveerimiseks. Lüdigi saali avamisega näidatakse eeskuju, et hea idee elluviimiseks piisab eestvedajatest ning väheste lisavahenditega saab tavalise kooli aula muuta suursuguseks kontserdisaaliks.
2023. aastal korraldatakse seal ühtekokku 9 kõrgetasemelist kontserti. Lüdigi saali avamine kontserdipaigana loob kohalikele võimaluse nautida kultuuri kohapeal ilma suurematesse linnadesse sõitmata. Lisaks tõstavad need väga menukaks osutunud tipptasemel kontserdid ka Põhja-Pärnumaa ning Vändra piirkonna mainet, meelitades siia kontserdikülastajaid üle kogu Eesti. Suurepärane, et ka väikeses kohas tehakse väga suuri asju!
Tunnustame vabaühenduste või eraisikute algatust, mis on sellel aastal teistest rohkem esile tõusnud, olles uuenduslik, vajalik, originaalne, sotsiaalselt vastutustundlik ning avaldanud positiivset mõju kogukonna elujõulisusele.
Võitja: Erivajadustele avatud Pärnu Rand
Nominendid: PäästeFest ja Taali vabatahtlikud 115
Pärnu Lahe Rotary Klubi viis 2024. aastal ellu märkimisväärse projekti, mille raames loodi ligipääs merele ujuvate ratastoolide ja kohandatud rajatiste abil. Lisaks on seal erivajadustega inimestele mõeldud tõstukiga riietusruumid ja spetsiaalsed lamamistoolid terrassil. Liikumispuudega inimestele on ujuva ratastooli kasutamine tasuta. Kogu projekt läks maksma 90 000 eurot ning raha koguti nii annetustena kui ka taotledes erinevaid toetusi. Algatuse eesmärk on pakkuda turvalist ja mugavat keskkonda nii liikumispuudega inimestele kui ka nende saatjatele.
Aasta vabatahtlik sädeinimene on aktiivne Pärnumaalane, kes panustab regulaarselt oma aega ja energiat vabaühenduse tegevustesse või kes oma kohapealse tegevusega on kaasa aidanud kogukonnaelu positiivsele arengule, tehes seda vabatahtlikult ja omakasupüüdmatult. Viimasel tegevusaastal on ta olnud eriti tubli, kuid tunnustatakse ka neid, kelle panus on pikaajaline ja järjepidev.
Võitja: Merle Lillak
Nominendid: Egle Vutt, Alar Männiste
Merle Lillak on olnud Lavassaare Külaseltsi juht alates 2013-ndast aastast. Tema eestvedamisel on renoveeritud ja avatud külamaja, mis on muutunud kogukonna keskuseks, kus laatade ajal toimetab kohvik Jõhvikas ja reedeti avalik saun.
Merle on Vanavara laada, pasunakooride ülevaatuse ja Sügislaada peakorraldaja ning Lavassaare Rahvamaja ürituste ja huviringide organiseerija.
Samuti toetab ta aktiivselt Lavassaare rahvatantsurühma Kanarbik, pakkudes tuge tantsujuhile. Merle on edukalt juhtinud projekte, mis on aidanud kogukonnal saavutada olulisi edusamme. Selle heaks näiteks on Lavassaare staadioni renoveerimine ning tema hindamatu projektikirjutamise oskus ja korrektse aruandluse võimekus on aidanud muuta Lavassaare kogukonna elavaks ja hoolitsetud kohaks.
Tunnustame kuni 26-aastast (kaasa arvatud) Pärnumaa noort, kes on olnud aktiivne ja edukas erinevates valdkondades ning oma tegevusega inspireerivaks eeskujuks teistele. Noore tegevus on märkimisväärselt panustanud kogukonna arengusse ja kaasamisse, olles positiivseks muutuste loojaks oma piirkonnas.
Võitja: Fred Hussar
Nominendid: Mirjam Kits, Aile Parts
Fred on 21-aastane Sindi linnas elav noormees, kes paistab silma oma empaatia ja teotahtlikkusega. Pärast Sindi Gümnaasiumi lõpetamist astus ta Eesti Maaülikooli keskkonnakaitse erialale ja on aktiivselt tegutsenud vabatahtliku päästjana Sindi Tuletõrje Seltsis. Fredi algatusvõime ja pühendumus väljendub ka kogukonnaelus, kus ta on panustanud Toidupanga ja kohaliku noortekeskuse tegevustesse. Hea näitena võib esile tuua Sindi Raadiot, mida Fred vedas koos kahe koolivennaga – raadiohuvi oli nii suur, et üheskoos otsustati iseseisvalt eetrisse minna.
Aasta küla aunimetus omistatakse külale/ külade piirkonnale, kes on saavutanud väljapaistvaid tulemusi oma külaelu arendamisel. Külal/külade piirkonnal on positiivne areng ja kogukonna sisene koostöö. Käivitavad ja realiseerivad külaarenduslikke projekte, koostöö kohaliku omavalitsusega. Külas/külade piirkonnas panustatakse heakorrale ja turvalisusele. Oma tegevusega on eeskujuks ja motivatsiooniallikaks teistele küladele.
Võitja: Lähkma ja Saunametsa külad
Pärnumaa aasta küla tiitli pälvivad ühise külaseltsi moodustanud Lähkma ja Saunametsa külad. Tänaseks on Lähkma ja Saunametsa külamaja saanud uued aknad, katuse, maakütte ning vee- ja tualettruumid, muutes selle atraktiivseks ja talvekindlaks. Külaselts on 10 aastat tegelenud pärimusmuusika ja traditsioonide elustamisega, pakkudes pilliõpet ja tantsuprojekte, kus on osalenud üle 400 inimese.
Noorte pillimeeste bänd “Lähkma küla pillimehed” on esinenud mitmel suurel sündmusel, sealhulgas Laulu- ja Tantsupeol. Külaseltsi fookus on viimastel aastatel olnud turvalisusel – külamaja on registreeritud kerksuskeskusena, varustatud elektrigeneraatori ja vajalike ühendustega. Koostöös Päästeametiga on elanikke koolitatud kriisideks valmistuma.
Pärnumaa tervisedenduse auhinnad
Tunnustame Pärnumaa inimest või organisatsiooni, kes on oma ühiskondliku ja/või tööalase tegevusega silmapaistvalt panustanud rahvatervise valdkonna edendamisse ja pärnumaalaste tervise parendamisse ja väärtustamisse maakonna ja/või paikkonna tasandil; kujundanud tervist toetavat füüsilist ja psühhosotsiaalset elu- ja/või töökeskkonda; algatanud ja arendanud tegevusi, millel on oluline mõju tervislike eluviiside kujunemisele; algatanud ja arendanud valdkondadeülest koostööd kohalikul ja/või maakondlikul tasandil.
Võitja:Erik Naissaar (Striidikool, Kuldrula jpm)
Nominendid: Kaie Seger, Lindi Lasteaed-Algkool, Kaie Segeri Tantsustuudio MTÜ
Pärnumaa aasta terviseedendajaks valitud Erik Naissaar on tunnustamist väärt noormees, kes on andnud suure panuse Pärnumaa spordi edendamisse. 2015. aastast on ta arendanud Eestis kalisteenikasporti, suunates igal aastal tuhandeid noori välijõusaalidesse, käies koolides töötubasid läbi viimas, rajades välijõusaale ning korraldades suuremat kõlapinda omavaid rahvusvahelisi tänavaspordiüritusi.
Erik on spordiklubi Striidikool asutaja ning pannud aluse Eesti Kalisteenika ja Tänavaspordi Liidule. Treenerina on ta suurepäraseks eeskujuks nii suurtele kui väikestele, austades inimesi enda ümber ja võttes arvesse kõigi eripärasid. Erik Naissaar korraldab Eesti Kalisteenika ja Tänavaspordi Liiduga rahvusvahelist spordifestivali Kevad Battles, Eesti suurimat tänavaspordifestivali Kuldrula ning teisi väiksemaid ja suuremaid spordisündmusi. Ta on alati kohal – algatamas üritusi ja kaasamas inimesi, aktiivne ja tegus nii enda kooli arendamisel kui ka liikumisharrastuse edendamisel laiemalt.
Tunnustame Pärnumaa inimest või organisatsiooni, kes on oma ühiskondliku ja/või tööalase tegevusega silmapaistvalt panustanud rahvatervise valdkonna edendamisse ja pärnumaalaste tervise parendamisse ja väärtustamisse maakonna ja/või paikkonna tasandil; kujundanud tervist toetavat füüsilist ja psühhosotsiaalset elu- ja/või töökeskkonda; algatanud ja arendanud tegevusi, millel on oluline mõju tervislike eluviiside kujunemisele; algatanud ja arendanud valdkondadeülest koostööd kohalikul ja/või maakondlikul tasandil.
Võitja: Aadu Simisker
Nominedid: Ilona Karama, Kristi Kuusmik-Orav
Aadu Simisker väärib Pärnumaa aasta tervisedendaja tiitlit tänu oma silmapaistvale panusele kardiovaskulaarhaiguste diagnostika arendamisel. Ta on juurutanud Pärnumaal südame veresoonte ja südamelihaste diagnostika kõige uuemate meetodite kasutuselevõtu, tagades maailma tipptasemel diagnostikavõimaluse kättesaadavuse Pärnumaa inimestele.
Olulise uuendusena tõi dr Simisker esmalt just Pärnumaale südame stressperfusiooniuuringud, olles Eestis esimene, kes neid kasutas ning tema teedrajav töö on oluliselt parandanud varajase kardiovaskulaarhaiguste avastamise ja ravi võimalusi. Pärnu Haigla radioloogiaosakonna juht – üle 20-aastase staažiga radioloog Aadu Simisker – pälvis 2022. aastal ka Eesti Radioloogia Ühingult kolleegipreemia.
Tunnustame Pärnumaa eraisiku või organisatsiooni edukat vaimset ja kehalist tervist toetavat algatust, tegevust, ehitist, ruumi või rajatist, mis on sel aastal kaasa aidanud tervisedenduse ja selle valdkondadeülesuse teadlikkuse tõstmisele ning tänu millele on kogukonnas paranenud või loodud soodsad tingimused terviseteadlikkuse kasvuks, riskikäitumise vähendamiseks ja tervisekäitumise parendamiseks.
Võitja: Tasuta psühhiaatriaalaste loengute sari
Nominendid: Tantsukool Together Activity Centers ja raamat “Mida ma söön”.
Tasuta psühhiaatriaalaste loengute sari, mida vedas Pärnu Haigla psühhiaatriakliiniku juhataja Raine Pilli, väärib Pärnumaa aasta terviseteo tiitlit tänu oma olulisele panusele vaimse tervise alaste teadmiste levitamisel. Loengusarjas, mis kestis neli kuud ja hõlmas 11 loengut, käsitleti laia valikut psühhiaatrilisi teemasid, nagu psühhopatoloogia, skisofreeniaspektri häired, eakate psüühikahäired, ATH täiskasvanutel, depressioon, isiksus-, toitumis- ja sõltuvushäired ning palju muud. Loengud olid tasuta ja avatud kõigile huvilistele. Neis olid kutsutud osalema erinevate Pärnumaa organisatsioonide spetsialistid, kes oma igapäevatöös vajavad psühhiaatriaalaseid teadmisi, sealhulgas politsei- ja sotsiaaltöötajad, perearstide ja hoolekandeasutuste spetsialistid.
Pärnumaa omavalitsuste aasta ettevõtjad
Lääneranna valla aasta ettevõtteks valitud K.MET AS on üle 30-ne aasta tegutsenud metallitoodete tootjana Kõmsi külas. Valla üks suurimaid tööandjaid pakub tööd enam kui 70-le inimesele ning ettevõtte põhitegevuseks olev teras- ja roostevabast traadist toodete valmistamine on suudetud muuta keskkonnasõbralikuks ja ressursitõhusaks.
Lisaks panustab K.MET aktiivselt kogukondade tegevusse nii rahalise toetuse kui vahendite ja teenuste pakkumisega. Virtsu kalatööstuse soetamisel anti osa maast tasuta kogukonna kasutusse, samuti toetatakse kohalike ürituste toimumist. K.MET on õla alla pannud ka kultuuri, spordi ja haridusega seotud ürituste korraldamisel üle kogu valla. Eduka tootmisettevõtte omanikud on ühtlasi kohaliku piirkonna arengu suured toetajad, kes on laiendanud oma tegevust Virtsu, kus arendatakse Wenderholmi tööstus- ja elamupiirkonna rajamist.
Ettevõte majandab ka kahte loomafarmi, kus on kokku ligi 9000 siga. Lõpe Agro on uuenduslik, arendab ja kaasajastab pidevalt oma tehnikat ning teadmisi ja paistab silma hea töökultuuri poolest. Ettevõtte poolt haritavad maad on suurepäraselt hooldatud ja taastuvenergia osakaalu suurendamiseks on rajatud kuus päikeseparki. Lõpe Agro tegevust iseloomustab läbivalt keskkonda hoidev majandamine ja seda nii mullaharimise, seadmete, põllutöömasinate kui ka loomakasvatustingimuste poolest, kus on tagatud kõik ohutus- ja kvaliteedinõuded ning kaasaegne automatiseeritud ventilatsioonisüsteem.
Lääneranna valla aasta ettevõtteks valitud K.MET AS on üle 30-ne aasta tegutsenud metallitoodete tootjana Kõmsi külas. Valla üks suurimaid tööandjaid pakub tööd enam kui 70-le inimesele ning ettevõtte põhitegevuseks olev teras- ja roostevabast traadist toodete valmistamine on suudetud muuta keskkonnasõbralikuks ja ressursitõhusaks.
Lisaks panustab K.MET aktiivselt kogukondade tegevusse nii rahalise toetuse kui vahendite ja teenuste pakkumisega. Virtsu kalatööstuse soetamisel anti osa maast tasuta kogukonna kasutusse, samuti toetatakse kohalike ürituste toimumist. K.MET on õla alla pannud ka kultuuri, spordi ja haridusega seotud ürituste korraldamisel üle kogu valla. Eduka tootmisettevõtte omanikud on ühtlasi kohaliku piirkonna arengu suured toetajad, kes on laiendanud oma tegevust Virtsu, kus arendatakse Wenderholmi tööstus- ja elamupiirkonna rajamist.
Tori valla aasta ettevõtteks valitud Plasmapro OÜ on lehtmetalli lõikusteenuseid pakkuv ettevõte, mis kasutab kaasaegseid tehnoloogiaid, sealhulgas laser-, plasma- ja gaasilõikust ning investeerib pidevalt innovatsiooni ja rohelistesse lahendustesse. Ettevõte keskendub fossiilkütustest sõltuvuse vähendamisele ja arendab päikeseenergia- ning salvestussüsteeme, lähtudes süsteemselt rohepöörde ja kestlikkuse eesmärkidest. Oma tegevusega piirkonna majanduse arengule kaasa aidanud ja arvukalt lisandväärtust loovaid töökohti loonud ettevõttel on 28 töötajat. Plasmapro panustab aktiivselt ka kohalikku kogukonda, olles sponsoriks mitmetele kogukondlikele üritustele ja toetades süstaslaalomi võistlusi. Samuti on nad võõrustanud Tori valla ettevõtluspäeva, aidates tõsta valla tuntust ja mainet.
Pärnu linna aasta ettevõte 2024 on JP Foods AS. 1992.-sest aastast alates tegutsenud JP Foods, kus tänaseks töötab 26 inimest, on üks Pärnu stabiilsemaid tööandjaid, pakkudes konkurentsivõimelisi palku ning häid töötingimusi. Ettevõtte tugev majanduslik jätkusuutlikkus ja pühendumus keskkonnasäästlikkusele on toonud neile usaldusväärse maine nii Eestis kui ka rahvusvahelisel tasandil. JP Foodsi peamiseks toodanguks on käsitsi kooritud ja pakendatud Pandalus Borealis krevetid, mis on kõrgelt hinnatud nii Eestis kui ka Skandinaavia turgudel.
JP Foods on tuntud keskkonnasõbralike tootmisprotsesside poolest – nad kasutavad taaskasutatud pakendeid ja omavad keskkonnasäästliku kalanduse (MSC) ja vastutustundliku vesiviljeluse (ASC) sertifikaate. 2023. aastal ulatus ettevõtte müügitulu 15,4 miljoni euroni, kusjuures 97% käibest moodustas eksport. Teadlikult investeeritakse müügimeeskonna arendamisse ja toodete mitmekesistamisse, et tugevdada oma positsiooni koduturul ning siseneda Läti, Leedu ja Soome turgudele oma brändi alt.
JP Foods AS-i pühendumus kvaliteetsele tootmisele, jätkusuutlikkusele ja kohaliku kogukonna toetamisele teeb neist väärtusliku osa Pärnu ettevõtluskeskkonnast.
Kihnu valla aasta ettevõtteks valitud Kihnu Majanduse Osaühing on alates 2005. aastast mänginud olulist rolli Kihnu saare arendamisel, pakkudes kohalikele elanikele ja ettevõtetele mitmekesiseid teenuseid. Ettevõte on 18 aastat tegelenud loomakasvatuse, maahoolduse, jäätmekäitluse, ehitustööde, teehoolduse ja elektritöödega, tagades seeläbi töökohti paljudele kihnlastele. Paal Põlluste juhtimisel on ettevõte arendanud saare infrastruktuuri, ehitanud mitmeid olulisi hooneid ja rajanud tehnokeskuse ning jäätmejaama. Ettevõtte tegevus on olnud suunatud kohaliku kogukonna vajadustele, sealhulgas keeruliste tehniliste probleemide lahendamisele, mis saarelistes tingimustes sageli esinevad. Samuti ei pea tänu neile saarel mere äärde saamiseks tungima läbi üle pea kasvava roostiku ning nende poolt hooldatud puisniitudel valitseb liigiline mitmekesisus.
Saarde valla aasta ettevõtteks valitud OÜ Alonewolf on stabiilne ja elujõuline ettevõte, mille tegevusalaks on kaubavedu maanteel ja põhiliselt tehakse seda Skandinaavias. Alonewolf on 18 tegutsemisaasta jooksul näidanud jätkuvalt häid majandustulemusi, kasvades ka keerulistel aegadel, mis annab tunnistust ettevõtte usaldusväärsusest ja teenuste populaarsusest. Alonewolf on aastaid olnud Saarde valla TOP 10-ne ettevõtte seas ja tööjõumaksude tasumise osas kuulub ettevõte valla viie parima hulka. Ettevõttega seotud OÜ Stonewolf on samuti piirkonnas majanduslikult oluline panustaja. Andrus Laul on ettevõtete ülesehitamisel teinud ära tohutu töö ja Saarde vallal on hea meel, et sellised tugevad tegijad on Saarde vallaga seotud.
Aasa Plaat OÜ valiti Häädemeeste valla aasta ettevõtteks tänu oma pühendumusele kvaliteetse teenuse pakkumisel. Väikest pereettevõtet, mis on lühikese ajaga võitnud kohalike elanike usalduse ja tunnustuse, juhivad kolme väikese lapse kõrvalt Laura ja Reijo Urbel. Ettevõtte nimi pärineb pere kodutalust – Aasa talu.
Mõne aastaga on vannitoa plaatimistöödega alustanud Aasa Plaat oma tegevusvaldkonda oluliselt laiendanud, osutades tänaseks üldehitusega seotud teenuseid mitte ainult Häädemeeste vallas, vaid kogu Pärnumaal. Kliendid hindavad kõrgelt perekond Urbeli paindlikkust ja personaalset lähenemist, olgu selleks siis ehitusprojekti ajakava kohandamine, projekteerimisnõu või abi parimate materjalide valikul.
Aasa Plaat on tuntud ka oma jätkusuutliku ja kaasaegse lähenemise poolest, mida toetab enda pidev koolitamine ja tänapäevaste tööriistade kasutamine. Perekond Urbeli edulugu ja tööeetika on kohaliku kogukonna jaoks inspireerivaks eeskujuks.
Koostööpartnerite auhinnad
Auhind antakse välja 2022/2023. aastal välja töötatud parima uudistoote või -teenuse eest. Kõikide esitatud toodete ja teenuste hulgast valis žürii nominendid, võitja selgus Pärnu Postimehe veebikeskkonnas toimunud rahvahääletuse teel.
Võitja: Sunlight Energy innovaatiline päikesepaneelidega katus (Sunlight Energy OÜ)
Nomineeritud: LÕTK kombinesoon hooldusasutuste klientidele (LÕTK OÜ), Merli Varner Komplekt “Minu tunded”, Elina Järve tegelusraamatute sarjast, Elina Järv ja Pirja Kullama, Kalete nahast käepidemete kollektsioon, Kalete OÜ, Kaja Rehe
Kervin Keerd ettevõttest Sunlight Energy OÜ leiutas uutmoodi lahenduse neile, kes oma maja katusele päikesepaneele soovivad. Enamasti paigaldatakse päikesepaneelid majadele juba olemasoleva katusematerjali peale, kuid sellise lahenduse üldmulje ei jää Kervini meelest alati just kõige kenam ning see pani ta alternatiivseid võimalusi otsima.
Oma innovatiivse katuselahenduse väljatöötamine, millel on juba olemas päikesepaneelide kinnitused, võttis Kervinil paar aastat ja kaustikutäie sirgeldamist, kuid tänu sellele sündinud lahenduse puhul jääb tulemus ilus ja katus on ühtlaselt päikesepaneelidega kaetud. Sääraselt võib katta kogu maja katuse, ühe poole viilkatusest või väiksema osa katusest. Kuna iga maja puhul tehakse vastavalt mõõtmetele erilahendus, võib tellija valida sinna mis tahes päikesepaneelid ning kui mõõdud sobivad, saab neid hiljem ka vahetada. Kervin Keerd ütleb, et võib isegi värvilisi päikesepaneele leida ja needki saab kinnitada tema väljatöötatud katuselahendusele, mis muudab taastuvenergia kasutuselevõtu klientidele oluliselt lihtsamaks!
Auhind antakse välja 2023/2024. aastal välja töötatud parima uudistoote või -teenuse eest. Kõikide esitatud toodete ja teenuste hulgast valis žürii nominendid, võitja selgus Pärnu Postimehe veebikeskkonnas toimunud rahvahääletuse teel.
Võitja: Erivajadustele avatud Pärnu rand
Nominendid: Bioprügikast Brykkar, Pärnu keskraamatukogu iseteenindusautomaat
Pärnu Lahe Rotary Klubi viis 2024. aastal ellu märkimisväärse projekti, mille raames loodi ligipääs merele ujuvate ratastoolide ja kohandatud rajatiste abil. Lisaks on seal erivajadustega inimestele mõeldud tõstukiga riietusruumid ja spetsiaalsed lamamistoolid terrassil. Liikumispuudega inimestele on ujuva ratastooli kasutamine tasuta. Kogu projekt läks maksma 90 000 eurot ning raha koguti nii annetustena kui ka taotledes erinevaid toetusi. Algatuse eesmärk on pakkuda turvalist ja mugavat keskkonda nii liikumispuudega inimestele kui ka nende saatjatele.
Võitja: Ecobirch AS
Võitja: MadamKlit
Nominendid: Spotbron, Ronimaa