Aivar Ruukel mõtleb uuele turismitootele
2020. aastal Pärnumaa tegijate ürituse raames aasta turismiarendajaks valitud Aivar Ruukel on tuntud turismipersoon Eestis ja Eestist kaugemalgi. Tema viimase aja üks suurimaid projekte on see, et Soomalt pärit Haabjas jõuaks UNESCO vaimse pärandi nimistusse.
Tegime Aivariga natuke juttu ning uurisime tema eelmise aasta emotsioone seoses saadud auhinnaga. Palju erinevaid auhindasid saanud Aivar tunnistas, et auhind tuli üllatusena:” See tuli üllatusena tõepoolest! Pärnumaal on turismivaldkond üks edukamaid Eestis, tublisid tegijaid palju. Hindan tunnustust väga kõrgelt.”
Kuna turismis on praegu väga rasked ajad, siis soovisime teada, et kuidas Soomaale on külastajaid jätkunud. “Suvehooaeg Soomaal oli võrreldav eelmisega ehk esimese koroonasuvega. Siseturism on vanal heal tasemel, aga välismaalaste külastus on 20% võrreldes koroona eelsete suvedega. Mulle meeldib mõelda, et klaas on pooltäis, loodusturismis ellu jäämine on siiski lihtsam võrreldes Tallinna vanalinnaga või seminariturismiga. Loodame välisturu taastumist 2022. aastal. Talvehooaeg oli Soomaal aga aegade parim! Tubli tootearendus ja korralik külm talv tõid rekordilise külastuse. Loodame lund ja jääd ka eelolevalt talvelt.”
Lõpuks uurisime, et kuidas on tema plaanid tulevikku ja mismoodi on need seotud Pärnumaaga. Aivar rääkiski, et plaanid on enamasti seotud haabja saamisega UNESCO’sse ning see toob kindlasti tähelepanu kogu maakonnale. “Uuest aastast ootan Soomaa ühepuupaadikultuuri kandmist UNESCO vaimse pärandi nimistusse. Taotlus läks kultuuriministri allkirjaga Pariisi poole teele juba 2020 aasta märtsikuus, aga UNESCO veskid jahvatavad aeglaselt.
Soomaa ühepuulootsik esindab ürgset eesti ja soome-ugri kultuuripärandit, mis väljendub nii haabja põlises ehitusviisis kui kasutusaladel, sealhulgas tarviliku sõiduvahendina viiendal aastaajal, iga-aastaste üleujutuste ajal. Usun, et lootsikukultuuri lisamine UNESCO nimekirja teeb mul lihtsamaks leida noori paadiehituse huvilisi, kes ajapikku kujuneks haabjameistrite uueks põlkonnaks. Näen aga pärandi hoidmise kõrval sellest protsessist positiivset mõju nii Soomaa ja kogu Pärnumaa kuvandile. Ilmselgelt kasvab ka nõudlus, et kogeda ühepuulootsiku ehitust ja sellega jõel sõitu. Selline pakkumine on meil senini puudu ja tuleb luua ning turismiturule tuua.”
2021. aasta Pärnumaa tegijate konkurss on avatud ning kui sul on mõtteid, keda võiksime see aasta nende hea töö eest tunnustada, siis ära jäta arvamust enda teada! Anna oma arvamusest teada SIIT.
Uudis avaldati: 15.09.2021