Pärnumaa noorte Inspiratsioonipäev 2021 “Pilk tulevikku”

10.00 – 10.10      Sissejuhatus – Laura Kiviselg

10.10 – 11.00      Roheline ettevõtlus

10.10 JÄTKUSUUTLIK BRÄND: kogemused ja näpunäited

Sofia, Kadri, Marta ja Kaur – ÕF LUFFA https://luffa.ee/

Kuidas tekitada huvi ja usaldus loodussõbralike toodete vastu? Mis jääb kliendile silma? Kuidas bränd sellega on seotud?

LUFFA alustaladeks on firma bränd ja põhimõtted, mida selle ehitamisel järgitakse. LUFFA jutustab lahti oma loo, jagab kogemusi ja näpunäiteid.

10.35 Miks ja kuidas luua keskkonnasõbralikku ja ringmajandavat ettevõtet?

Mayri Tiido, täiskasvanute koolitaja ja õpidisainer

Ettevõtjatele on täna teistsugused ootused kui olid 10-20 aastat tagasi, eriti just keskkonnateemades. Nende teemadega tegelemine on paratamatu, seega tasub juba praegu sellega alustada. Miks ja kuidas keskkonnasõbralikku ja ringmajandavat ettevõtet luua, just sellest selles ettekandes kuulebki.

Esineja haigestumise tõttu toimus inspiratsioonipäeva sisus muudatus (esialgselt “Teekond tudengist idufirma asutajaks”, Rudolf Stenar Saluoks, OÜ Fudler https://fudler.ee/)

11.00 – 11.20      PAUS

11.20 – 12.10      Ettevõtja ettevõtluse keskel

11.20 Eksinud noore teekond ettevõtjaks

Mayri Tiido, täiskasvanute koolitaja ja õpidisainer

“Kelleks sa saada tahad?” on küsimus, millele iga noor inimene peab kümneid kordi vastama. Aga kas peab alati teadma, kelleks saada? Ettekandes tuleb juttu valikutest, enda arendamisest ja hirmude ületamisest, ringmajandusest ja muustki.

11.45 Rahanipid noortele – lihtsad tegevused, millega kindlustad oma rahalise tuleviku 

Mart Vainu, OÜ Finantskirjaoskus https://finantskirjaoskus.ee/.

Kui rahaasjad pole korras, on elu raske. Õnneks on lihtne saada enda rahaasjad korda, kui käituda rahatargalt. Seepärast jagab Mart paari lihtsat nippi, mida sina saad järgida, et olla tulevikus rahaliselt kindlustatud.

12.10 – 12.30      PAUS

12.30 – 13.10      Karjäärivalikud – kuidas segadusest selguseni jõuda?

Anna Gramberg, karjäärinõustaja ja koolitaja, Tulevikupilt OÜ

Millised tundeid tekitab sinus küsimus “mida sa peale kooli lõpetamist edasi teed?”. Kui mõnel on vastus juba varakult teada, siis väga paljude jaoks on edasine siht lahtine. Võimalusi on kas liiga palju või tundub, et seda “õiget” enda asja leida on juba keeruline.

Kas kõik peab lõpuni selge olema, mida sa tulevikus tegema hakkad?

Mida saad teha juba kooli ajal, et endas ja oma valikutes selgusele jõuda? Vaatame karjäärivalikute teemale otsa mitme nurga alt – kuidas see kõik on osa sinu suuremast karjääri avastusretkest.

13.10 – 13.30      PAUS

13.30 – 14.00      Ettevõtliku kooli edulugude konkursi osalejate ja parimate edulugude tunnustamine 

Esinejate tutvustus

Õpilasfirma LUFFA liikmeteks on neli õpilast Hugo Treffneri Gümnaasiumist – Sofia, Kadri, Marta ja Kaur. Neid ühendab vaikimatus maailma probleemide suhtes. Nad soovivad, et 21. sajandi eluviisi hõlmavad tegevused oleksid võimalikud ka rohelisena, sealhulgas igale tarbijale. Õpilasfirma toodab täielikult biolagunevaid keha- ja nõudepesutarbeid, mis on käepärased ja antibakteriaalsed. Svamm on ju päeva lõpuks ikkagi svamm. Miks peaksime sellega nii labaselt loodust saastama?

Enne õpilasfirma tegemist ei olnud neist ühelgi kogemust ettevõtluses, kuid nagu Junior Achievement Eesti ütleb, siis kuival maal ujuma ei õpigi. Seetõttu otsustati kohe pea ees vette hüpata ning oma firmat tehes õppima hakata. Tänaseks on nad selle kogemuse võrra rikkamad ning julgustavad kõiki teisigi gümnasiste õpilasfirma teekonda ette võtma.

Rudolf Stenar Saluoks on OÜ Fudler asutaja ja tegevjuht. Fudler on platvorm, kust saab osta restoranides müümata jäänud kvaliteetset toitu soodsama hinna eest. Fudlerit asutades õppis Rudolf Tartu Ülikoolis informaatikat, kuid pool aastat hiljem otsustas õpingud pausile panna. Praeguseks on Fudler aastaga päästnud üle 50 restoraniga rohkem kui 10 000 praadi.

Mayri Tiido on 9 aastase kogemusega täiskasvanute koolitaja ja õpidisainer. Selle aja jooksul on ta koolitustel osalenud rohkem kui 3000 inimest 35 riigist. Igapäevaselt tegeleb Mayri tootmisjääkide ringluse võimaldamisega läbi startupi Materjalivoog ja uurib rahvusvahelise meeskonnaga, mis oskusi ja teadmisi on vaja noortel, et olla tulevikus ringmajandavate ettevõtete eestvedajad. Lisaks viib ta läbi ringmajandust tutvustavaid koolitusi ja nõustab erinevaid organisatsioone sellel teemal.

Mart Vainu on ettevõtja ning rahatarkuse õpetaja. Ta asutas Finantskirjaoskus OÜ, mis õpetab enam kui 40 koolis rahatarkuse valikainet.

Anna Gramberg on alates 2013. aastast karjäärinõustajana toetanud noori ja täiskasvanuid, kes seisavad karjäärivalikute ees või soovivad selgust saada enda edasistes sihtidest. Noorte karjäärivalikutega seotud mured ja rõõmud olid igapäevased SA Innove Tartumaa Rajaleidja keskuses karjäärinõustajana töötades. Täna teeb Anna koostööd näiteks Tartu Kunstikooliga. Koos SA Tartumaa Ärinõuandla Noorte ettevõtlikkuse laboriga on läbi viinud vestlusringe “Teed tulevikku, OKEI?! karjäärihäkk”. Anna on ka aktiivne vabatahtlik Eesti Karjäärinõustajate Ühingus ja mentor teistele karjäärispetsialistidele.

Inspiratsioonipäev toimub veebis/koolides, Pärnumaa koolide registreerumine toimub e-posti viivika@parnumaa.ee kaudu.

Ülekanne on vaadatav järgmise lingi kaudu: https://lingid.ee/inspiratsioonipaev

Korraldajad: Pärnumaa Arenduskeskus koos Pärnumaa aktiivsete noortega: Laura Kiviselg, Karoliine Aus, Helin Unt, Cäthrin Liisbeth Adamson, Triine Kose, Kaur Kasemaa.

Pärnumaa noorte inspiratsioonipäev on kaasrahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondi projektist “Ettevõtlusteadlikkuse tõstmise programm” ja Pärnumaa Omavalitsuste Liidu poolt.

Toimumisaeg 05.10.2021 - 05.10.2021
Kell 10:00