Pärnumaal asub üle 10 erineva matkaraja ning need kõik on väga erinevad. Enamus Pärnumaa matkarajad on hästi hooldatud ning lihtsasti ligipääsetavad. Kui mõelda, et milline Pärnumaa matkarada on kõige tuntuim, siis kindlasti tuleb paljudele meelde just Tolkuse matkarada Riia maantee ääres. Seda külastavad aasta jooksul kümned tuhanded inimesed.

Teiseks populaarseks matkarajaks on Soomaa rahvuspargis piiril asuv Riisa raba. See on sobilik ka neile, kellel on raskusi treppidest käimisega. Nimelt asub osa rajast maaga tasasel pinnal, mis tähendab, et loodusesse saab minna nii ratastooli kui ka vankriga. 

Mõlemal matkarajal on vaatlustornid ja järved, kus saab soovikorral ujumas käia. Maastik on mitmekülgne ehk on metsas jalutamist kui ka rabas laudteedel jalutamist. Tolkuse matkarada on 2,2 kilomeetrit pikk ja Riisa rabas saab valida endale sobiva teekonna. Ühtlasel laudteel kulgev rada on 1,2 kilomeetrit pikk ja kogu matkaraja pikkus jääb natuke alla 5 kilomeetri.

Riisa matkarada (Foto: Viktor Tund)

Pikemad matkarajad Pärnumaal

Kõige pikem matkarada Pärnumaal on Penijõe, mis on 7 kilomeetri pikkune. Seejärel mitu 6 kilomeetri pikkust matkarada: Kõveri, Nigula ja Tõstamaa. Kõik need rajad on natuke erinevad. Näiteks Nigula matkarada asub rabas ja kulgeb laudteel. Silmailu pakub ka suur Nigula järv, mille äärest rada osaliselt kulgeb. Lisaks saab ronida väikese vaatlustorni otsa. 6 kilomeetrine rada tähendab seda, et külastaja jalutab raja lõppu ja tagasi.

Omapärased matkarajad

Maakonnas on mitmeid matkaradasid, mida võid pidada omapäraseks nende asukoha või näiteks vaatetorni tõttu. Üks sellistest radadest on Tuhu matkarada, mis ei ole väga pikk (1 kilomeeter), kuid seal asub koostöös Eesti Kunstiakadeemiaga ehitatud vaatetorn “Trepp”.

 

Piirkonna kõige külastatuimaks matkarajaks võid pidada Pärnu rannaniidu rada, mis asub otse Pärnu rannas. Tegemist on 600 meetrise rajaga, mis kulgeb üle rannaniidu. Raja keskel on väikene vaatetorn. Rada on ligipääsetav ka vankri ning ratastooliga. Kuna see asub Pärnu ranna vasakus küljes täpselt kohalike surfiklubide taga, jalutab seal seal igapäevaselt palju inimesi.

Rannaniidu matkarada (Foto: Viktor Tund)

Otse mere ääres asub ka 1,8 kilomeetri pikkune RMK Kabli looduse õpperada. Rajal on kaks linnuvaatlustorni, erinevd infotahvlid ja õpetlikud pesakastid. Ligi pääseb nii ratastooli kui vankriga. Lisaks on raja ääres omapärane linnuvaatlusjaam, kus rõngastatakse linde ning uuritakse nende rännet. 

Pärnumaa matkarajad kaardi peal

Lisasime pea kõik Pärnumaa matkarajad alloleva kaardi peale. Jätsime välja need, mille olukord tänasel päeval on kehv. See tähendab tavaliselt hävinud laudteesid ja silte rajal. Kui siiski arvate, et mõni rada on puudu, andke sellest teada info@parnumaa.ee. Kaardil asuvatele punastele täpikestele vajutades avaneb vastava raja nimi.

Loe veel

Töö Pärnus

6 põhjust, miks elada Pärnumaal

Kaugtöö – miks Pärnumaa on kaugtöö tegemiseks väga hea koht?

Pärnumaa jõed, kuhu äärde tulla elama