Elukoha valikul on üheks määravamaks faktoriks töökoht ning sidemed selle paigaga. Näiteks oma kodupaik on enamasti soovitud elukohaks, kui saaks ainult sobiva töö. Samas tuleks mõelda ka muude faktorite peale. Siin omab Pärnumaa kindlasti Eestis ühte parimat perspektiivi.

Toome välja 6 põhjust, miks võiksid oma tuleviku planeerida just Pärnumaale.

1. Aeg

Minu lemmikud asjad elus ei maksa midagi. On ilmselge, et kõige väärtuslikum ressurss meile kõigile on aeg“ – nii on öelnud Steve Jobs, kes pikka tutvustust ei vaja.

Navigatsiooniseadmeid ja tarkvara müüv TomTom teeb oma andmete põhjal iga aasta maailma suurimate linnade kohta liikluse ülevaateid.

Eestist on tehtud ülevaade Tallinna kohta, kus tuuakse välja huvitavad faktid (allikas):

  • Tallinnas liikuvad autojuhid veedavad aastas ummikutes keskmiselt 72 tundi.
  • Õhtusel tipptunnil liikudes kulub tavapärase 10 kilomeetrise sõidu peale pea 50% rohkem aega.

Kui siia juurde arvestada veel ka suuremad vahemaad töö, kooli, lasteaia jms vahel, siis kulub pealinnas liikuval autojuhil rooli taga arvestatav aeg. See on aeg, mida Pärnus elav inimene saab kulutada näiteks oma hobide, trenni, enesearengu ja pere peale.

Pärnu reisiterminal

2. Rail Baltic

Tulevikule mõeldes, kui valmib Rail Baltic, siis jääb Tallinn 42 minutilise ja Riia tunniajase rongisõidu kaugusele.

Tegemist on argumendiga, mis juba täna on pannud inimesi kaaluma oma tulevikku Pärnumaal ning tõenäoliselt nende inimeste arv üha kasvab. Näiteks on tulevikus võimalik elada Häädemeeste mändide vahel ning sealsest Rail Balticu peatusest liikuda kiirelt suurematesse linnadesse.

See annab kahtlemata head võimalused neile, kellel on võimalus teha kaugtööd ning peavad aeg-ajalt liikuma suurematesse keskustesse olgu selleks kas Pärnu, Tallinn või Riia ning vajadusel lennata sealt ükstapuha mis piirkonda maailmas. Samas on võimalik oma perele pakkuda mõnus elukeskkond, kus lastel on ruumi kasvada ning ka endal mõnusalt kulgeda.

3. Rahulik elukeskkond

Lisaks ajale ongi oluliseks argumendiks elukeskkond. Kas teate, et Pärnu linnas on üle 70 kilomeetri kergliiklusteid ning üha rohkem kohalikke inimesi eelistab soojade ilmade saabudes vahetada auto ratta vastu? Kergliiklusteedega on ühendatud ka mitmed Pärnu linna ümber asuvad asulad nagu Paikuse, Sindi, Sauga ja Audru. Tegemist on elurajoonidega, kuhu kerkinud palju elamuid ning mida eelistavad paljud noored pered.

4. Soodsam kinnisvara

Rääkides kinnisvarast, siis võrreldes rahvaarvult kahe suurema maakonna Harju- ja Tartumaaga, on Pärnumaal keskmise palga ja keskmise korteri ruutmeetri hinna suhe kõige soodsam. See tähendab, et kinnisvara on kohaliku palgaga Pärnumaal kättesaadavam kui kahes rahvaarvult Eesti suurimas maakonnas.

Statistikaamet ei avalda enam palgaandmeid kohaliku omavalitsuse kohta v.a. Tallinn, kus keskmine palk on Harjumaa keskmisest väiksem, kuid keskmine korterimüügihind veelgi kõrgem. Tõenäoliselt on sama tendents ka teistes linnades. City24 on ennustanud, et 10 aasta pärast on Pärnu kinnisvarahinnad Tallinnast kõrgemad (allikas). Seega on praegu hea hetk siia oma kodu planeerida, sest tulevikus võib see olla palju kallim.

Keskmise palga/korteri ruutmeetri hinna suhe

Mitu ruutmeetrit saab osta ühe keskmise brutokuupalgaga?

Harjumaa

0,75

Tartumaa

0,86

Pärnumaa

0,89

5. Haridus

Raja lasteaed

Pärnumaa haridusmaastik on samamoodi mitmekesine ning lasteaiakohtasid kergem saada. Mainimata ei saa jätta seda, et Pärnus asub üks Eesti modernsemaid lasteaedasid, kuhu on vabad kohad mõeldud ka teistes kohalikes omavalitsustes elavatele lastele. See tähendab, et kui töökoht on Pärnu linnas ning elukoht Pärnu linnast väljas, on võimalik oma lapsele saada lasteaiakoht Pärnu linna.

Pärnumaa gümnaasiumid pakuvad kõrget haridustaset pakkudest õpilastele erinevaid võimalusi. Tõsi on see, et kõrgkoolide valik on suurem Tallinnas ja Tartus, kuid kindlasti eelistavadki paljud noored täisealiseks saades näha maailma.

Pärnus pakuvad kõrgharidust Tartu Ülikooli regionaalne kolledž, Sisekaitseakadeemia politsei- ja piirivalvekolledž ja Tallinna Tervishoiu Kõrgkool. 2022. aastal avas oma uksed Full Cycle Game Academy mänguarenduskool. 2023. lennus alustas juba üle 100 õppuri Eestist ja välismaalt.

6. Vaba aeg

Pärnumaa on tuntud turismipiirkond, mis tähendab, et siia on arendatud arvestatav infrastruktuur, mis tegelikult annab häid võimalusi ka kohalikele elanikele oma vaba aega veeta. Olgu selleks spaad/veekeskused või lai valik kohvikuid ja restorane. Mainimata ei saa jätta kohalikku kultuurielu, mida veavad eest Pärnu Teater ja Kontserdimaja.

Lisaks eelistavad paljud pärnakad käia looduses ning kohalik lai matkaradade valik annab selleks hea võimaluse. Paljud inimesed ei tea, kuid tegelikult asub ka Pärnumaal kaks suurt rahvusparki – Soomaa ja Matsalu.

Seega, mida sa ootad? Planeeri oma tulevik maakonnas, mille tulevikuperspektiiv on väga suur.

Vaata ka allolevat videot, kus räägime 15 faktist, mida sa Pärnumaa kohta teada võiksid.