Pärnumaa noored panid end proovile Eesti Õpilasfirmade laadal
Möödunud nädalavahetusel toimus Tallinnas Kristiine ja Rocca al Mare kaubanduskeskustes Eesti Õpilasfirmade laat 2025, kus osales 385 mini- ja õpilasfirmat, sealhulgas 21 Pärnumaalt. Lisaks Eesti noortele tutvustasid oma tooteid ka osalejad Ukrainast, Suurbritanniast, Soomest, Lätist ja Küproselt. Kahepäevase laada kogukäive ulatus ligi 40 000 euroni.
Laadale suunduti ühiselt
Pärnumaad esindasid Pärnu Koidula Gümnaasiumi, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi, Pärnu Ühisgümnaasiumi ja Sindi Gümnaasiumi õpilasfirmad, kokku üle 60 noore. Laada sujuvale kulgemisele aitasid kaasa vabatahtlikud Elisabeth Tagobert ja Loore Lee Allmaa Pärnu Koidula Gümnaasiumist ning päevajuhid Andri Hall ja Hanno Tamm Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist. Osalejad suundusid laadale ühiselt Pärnumaa Arenduskeskuse organiseeritud bussiga, mis andis võimaluse juba teekonnal kogemusi jagada ja üksteist toetada.
Elisabeth Tagobert ja Loore Lee Allmaa on mini- ja õpilasfirmade maailmas tegutsenud juba mitmeid aastaid ning neil oli rõõmustav näha, et siiani leidub ettevõtlikke noori, kes suudavad oma leidlike toodete ja nutikate müügistrateegiatega üllatada. “Iga laat ja vabatahtliku töö kogemus on ainulaadne, mistõttu liitume tihti põnevate projektidega.
Selleaastase Eesti Õpilasfirmade kaks laadapäeva veetsime vabatahtlikena Kristiine Keskuses. Päevad oli tõesti pikad, nädalavahetuse jooksul viibisime kaubanduskeskuses peaaegu 20 tundi, kuid aeg lendas kui linnulennul, sest töötasime koos suurepärase korraldusmeeskonnaga. Isegi kui teisel päeval oli meid peaaegu poole vähem, toimis kõik sujuvalt ja meeleolu püsis ikka positiivsena,” rääkisid Elisabeth ja Loore Lee.
Palju uusi ideid
Laadal osalemine andis vabatahtlikele hulgaliselt ideid, mida nad plaanivad tulevikus Pärnus korraldatavatel laatadel rakendada. Samuti avanes neil suurepärane võimalus kohtuda erinevate õpilasfirmadega üle Eesti, luua uusi tutvusi ning vanade tuttavatega muljeid vahetada.
Mõlemas kaubanduskeskuses kestis laat viis tundi (12–17) ning Pärnumaa õpilasfirmade tootevalik oli mitmekesine – riided ja aksessuaarid (T-särgid, pusad, käevõrud, telefonikaaned, autokaunistused), kodukaubad ja lõhnatooted (toalõhnastajad, lõhnapadjad, lõhnakotid), toit ja maiustused, käsitöö ja disain (riidest kotid, 3D kujukesed, telefonihoidjad, küünlad) ning muud põnevad tooted (lemmiklooma asukoha jälgimisseade).
Firmad tegid tublisti käivet
Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi õpilasfirmade juhendaja Elbe Metsatalu sõnul müüsid noored hästi ning jäid laadakogemusega rahule, kuid märkisid, et Pärnumaa laatadel on ostjad nende arvates avatumad ja sõbralikumad. Üle-eestilisel laadal tuli seega olla ise palju aktiivsem, et konkurentsis silma paista. Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi õpilasfirmade käive laadal küündis 1300 euroni, kõige suurema käibe tegi ÕF Flomuur, teenides särkide müügist 480 eurot.
Pärnu Ühisgümnaasiumi õpilasfirmad EscoBar ja Hingus jäid laadakogemusega väga rahule. ÕF EscoBar teenis ligi 350 eurot müügitulu ning tunnustas korraldusmeeskonna noori meediatöö eest. ÕF Hingus tõdes, et laadapäev oli pikk ja väsitav, kuid samas meeldejääv ja tore.
Pärnu Koidula Gümnaasiumi õpilasfirma HingeVõlu osales Kristiine Keskuses toimunud laadal, kus noored hindasid kõrgelt ürituse head korraldust ja aktiivseid korraldajaid. Õpilasfirmade juhendaja Mari Erm-Reiningu sõnul oli Tallinna laat õpilastele suurepärane kogemus, kus noored said tootearenduse ja müügitehnika täiustamiseks väärtuslikku tagasisidet.
“Osalemine kodumaakonnast väljaspool avardas õpilaste silmaringi ning andis neile kasulikke õppetunde,” lisas Erm-Reining. Suurima käibe Pärnu Koidula Gümnaasiumi firmadest tegi ÕF WarmWave, teenides pusade müügist 200 eurot ning võttes lisaks sellele vastu tellimusi.
Laadapäevad olid edukad
Junior Achievement Eesti (JA Eesti) tegevjuhi Kersti Loori sõnul olid mõlemad laadapäevad väga edukad ning mitmete firmade toodang müüdi enne päeva lõppu läbi. “Tänavune aasta on õpilasfirmade jaoks olnud erakordne, sest niivõrd palju osalejaid ei ole laadal veel siiani olnud,” lisas Loor.
Õpilasfirmade programm on JA Eesti ettevõtlusõppe programm gümnaasiumiõpilastele, mis õpetab läbi praktilise tegevuse äritegevuse põhimõtteid ning arendab algatusvõimet ja probleemilahendusoskust. JA Eesti on panustanud ettevõtlusõppesse juba 33 aastat, aidates noortel omandada eluks vajalikke finantsteadmisi ja ettevõtlikku mõtteviisi.
Laada galeriiga saab tutvuda JA Eesti FB lehel. Fotograafid: Eliise Lehtsaar, Iiris Simona Rao, Kertu Talviste.
Pärnumaal pakub mini- ja õpilasfirmade tegevusele omapoolset tuge Pärnumaa Arenduskeskus, korraldades õpilastele ja õpetajatele seminare, koolitusi, õppereise, häkatone, laatasid, võistuseid ja muid põnevaid sündmuseid. Samuti tegutseb arenduskeskuse juures vabatahtlike võrgustik, kuhu kuuluvad erinevas vanuses koolinoored. Noorte ettevõlikkuse ja ettevõluse arendamiseks uunatud tegevustest saad lähemalt lugeda siit.
Uudis avaldati: 13.02.2025