Pärnumaa mini- ja õpilasfirmade arv kasvas ligi 70%
Mini- ja õpilasfirmade tegevus saab alguse iga õppeaasta septembris. Pärnumaa Arenduskeskuse ja koolide koostöös alustatakse õppeaastat ühise koolitusprogrammiga, mis hõlmab ideede genereerimist, meeskonna, ärimudeli, turunduse, esinemise ja laadamüügi koolitusi. COVID-i tingimustes viidi inspireerivad esinejad koolidesse kohapeale või toimusid tegevused veebi vahendusel. Koolitusprogrammi eesmärk on pakkuda õpilastele ja õpetajatele koolivälist ja praktilist tuge ettevõtlusõppe toetamiseks.
Detsembri alguses kaubanduskeskustes toimuvad mini- ja õpilasfirmade laadad olid Pärnumaal traditsiooniks saanud eelkõige õpetajate Kristi Suppi ja Mari Suurväli eestvedamisel. Soovides anda õpilasettevõtluse arendamisse oma panuse, hakkas Pärnumaa Arenduskeskus esmalt Pärnu mini- ja õpilasfirmade laatedel välja andma oma auhindu, hiljem tegema korralduses koostööd. Viimasel paaril aastal on Pärnumaa mini- ja õpilasfirmade laatade vedamine Pärnumaa Arenduskeskuse kanda. COVID-i tõttu liiguti kaubanduskeskustest välitingimustesse. Firmade üha suureneva arvu ja õpilaste huvi tõttu laieneti maakonda (lisaks Pärnule ka Vändra, Sindi), kahe laada asemel korraldati neli ning viies on tulekul 19. veebruar Sindis. Kokkuvõttes kasvas firmade arv Pärnumaal ligi 70%.
2021. aastal alustati katseprojektiga, kus laatade ettevalmistamine ja korraldamine anti Pärnu Ühisgümnaasiumi 12. klassi projektõppe ainekava õpilastele. Projekt oli edukas ning sellega on plaanis jätkata järgmistel aastatel.
Tegevused üle Eesti
Mini- ja õpilasfirmadele korraldatakse koolitusi, seminare, konverentse ja laatasid üle terve Eesti, suuremad sündmused leiavad aset peamiselt Tallinnas. Pärnumaa õpilaste osalemine üle-eestilises tegevuses sõltus algselt suures osas perekonna või kooli võimekusest katta osalemisega seotud kulud (osalustasud, transport jms). Killustatuse vähendamiseks hakati koostöös koolidega planeerima suuremate sündmuste osalemist ja külastusi. Arenduskeskuse kanda jäi rahatoe leidmine, eelkõige transpordiks. Võimalus osaleda üle-eestilistel üritustel on andnud nii õpilastele kui õpetajatele motivatsiooni edasi tegutseda.
Saanud inspiratsiooni Junior Achievement Eesti korraldatavatest üle-eestilistest mini- ja õpilasfirmade võistlustest, otsustati koostöös Pärnumaa ettevõtlusõpetajatega ja Junior Achievement Eesti esindajatega hakata korraldama võistlusi maakonna tasandil Pärnumaal. Iga aasta kevadel enne üleriigilisi võistlusi toimuvad võistlused „Pärnumaa parim minifirma“ ja „Pärnumaa parim õpilasfirma“.
Pärnumaa mini- ja õpilasfirmade tegevust toetavad oma teadmistega ettevõtjatest mentorid. Pärnumaa Arenduskeskus on loonud koostöövõrgustiku, mille kaudu on õpetajatel ja õpilastel võimalik tegevustesse kaasata mentorid, kutsuda ettevõtjad koolidesse esinema või minna ettevõtetesse õppekäikudele. Lisaks osalevad ettevõtjad žüriide töös ning toetavad võistlusi, laatasid ja konkursse sponsorluse korras auhindadega.
Õpetajate motiveerimiseks ja tunnustamiseks kaasatakse neid inspireerivatele üritustele (näiteks sTARTUp Day) ja õppereisidele ning kutsutakse kaasa rääkima maakonna arengu planeerimisel.
Eeltoodud tegevus on aidanud Pärnumaal propageerida ettevõtlusõpet ning innustanud õpilasi osalema ettevõtlusõppega seotud praktilistes tegevustes.
Pärnumaal on mini- ja õpilasfirmade tegevus pikaajalise traditsiooniga, igal õppeaastal asutatakse neid 30‒40. Käesoleval aastal on firmasid ligi 70.
Pärnumaa Arenduskeskuses veab noorte ettevõtlusõpet eest Viivika Vilja. Tema sõnul on õpilasfirmade kasvu taga uued tegusad õpetajad, kelle fookuses on ettevõtlusõpe. “Võtame kohe uued õpetajad enda võrgustikku, pakkudes neile tuge läbi täiendkoolituste ning kaasame erinevate ürituste läbiviimisel. Hea näide on näiteks Sindi Gümnaasiumi õpetaja Georgina Ristoja, kes liitus gümnaasiumi meeskonnaga paar aastat tagasi. See talv viime koostöös temaga läbi kogukonna ja õpilasfirmade laata Sindis.” sõnas Vilja.
Uudis avaldati: 14.02.2022