Lugu sellest, kuidas sündis etendus "Suburgi lill"
25. novembril toimus Lottemaal Pärnumaa tegijate tunnustusüritus. Konkurss Pärnumaa tegijad on kõrgeim maakonnapoolne tunnustus ettevõtjatele ja vabakonnale. Konkursi käigus selgitatakse välja enim tähelepanu väärivad ettevõtted Pärnumaa jaoks olulisemates valdkondades, tublimad vabatahtlikud, tegusamad MTÜ-d ning aasta teo tegijad.
Pärnumaa aasta silmapaistvama teo kategoorias sai žürii eriauhinna „Ajaloopärandi märkamine“ vabaõhuetendus „Suburgi lill“.
Uurisime etenduse eestvedaja Sirje Hendriksonilt kogu etenduse taustalugu.
Palju õnne võidu puhul. Kas žürii eripreemia auhind tuli Teile üllatusena?
Aitäh. Õnne on elus ikka tarvis ja igasugune tunnustus tuleb üllatusena kui sa seda oodatagi ei oska. Täpselt nii minuga juhtuski. Tänan kõiki, kes otsustasid selle selle preemia just Mädara külateatrile anda.
Rääkige natuke taustast, et kuidas tekkis idee see etendus läbi viia?
Näidendi „Suburgide lill“ autor on Elle Eha-Are. Mind kutsus seda lugu lavastama Vändra naisselts, kes hoiab mälestust Eesti esimesest julgest naisest. Minu peas idanes idee pool aastat, sest covid pani lukku kõik prooviruumide uksed. See aeg kulus eeltööks – tegelaste otsimisele ja elulugude lugemisele, et olla täpne 180-aasta taguse elu-olu lavale toomisel.
Kust leidsite enda etendusele näitlejaid?
Osatäitjate leidmine oli paras peavalu, tuli ette loobumisi, mõni lausa viimasel hetkel. Viis inimest oli mul kohe olemas, sest Mädara külateatri 25-ndaks sünnipäevaks valitud Ardi Liivese näidendit pool oli juba lavaküps (esietendus 4.juulil). Tegelesin paralleelselt kahe lavalooga. Suburgi tarvis oli 33 tegelast juurde vaja, nende hulgas sobivaid osatäitjaid ärkamisaja suurkujude rollidesse. Kindel veendumus oli see, et kõigile teatud-tuntud ikoone ma eeskujuks ei võta. Loone Otsa Eesti raharaamatust leidsin kõik vajaliku ja näidendis mängisid päriselu Koidula ja Jakobson.
Palju tegelasi leidsin Vändra gümnaasiumist. Algklasside õpetaja valis välja 10 tüdrukut ja osales ka ise. Koolist on ka peategelane ja veel mõned teisedki. Kaasatud oli ka Suurejõe rahvamaja juhataja ja nende tegus lauluansambel. Kahele noorele, kes suvel töötasid Lottemaal ja Pärnus sõitsid vanemad Vändrast järele ja tõid õigeks ajaks proovi. Üks noormees sõitis oma töö tõttu pühapäeviti proovi kord Kuressaarest kord Lihulast, vahel ka Raplast. Pöörane, aga siiski võimalik.
Kaua oli etenduse ettevalmistusperiood?
Mõtlesin kaua, kuidas see lugu laval võiks välja paista. Algselt oli teksti vähemalt kolmetunnise etenduse jagu ja tegelasi kokku 46. Tuli teha valikuid ja kõik see, mis alles jäi tervikuks siduda. Prooviperiood kestis üle 2 kuu, viiel päeval nädalas ja selle ajaga sai lavaküpseks 38 tegelasega (43 rolli) kahetunnine vabaõhuetendus.
Kui palju inimesi Teie etendust külastas?
Täpset arvu ei oska öelda. Arvan et üle 300 kui lugeda kokku Rõusa, Kurgja ja siis veel talumuuseumi näituse avamisel esitatud näidendi lõpuosa publik.
Kõiki võitjaid ja võiduvideod näeb Pärnumaa tegijate kodulehel: parnumaa.ee/tegijad
Uudis avaldati: 01.02.2022