Pärnumaa Arenduskeskus toetab meetme „Piirkondade konkurentsivõime tugevdamine“ tegevuse 5.4.2. „Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks“ (PATEE), EU50915 Noorte ettevõtlikkuse ja ettevõtlikkusõppe arendamine Pärnumaa koolides 2017-2019 raames mini- ja õpilasfirmade tegevust. “Mini- ja õpilasfirmade mentorprogrammi” kaudu toimuvad õpilastele (vajadusel ka juhendajatele ja mentoritele) suunatud koolitused, seminarid, teemaõhtud ning kaastakse ettevõtjaid mentoriteks.

Lisainfo:
Viivika Vilja
Noorte ettevõtlikkuse ja tööhõive projektijuht
e-post: viivika@parnumaa.ee
mob: +372 502 9214
skype: viivika.vilja

Mentorid:
Andres Lainela – Filmitegija OÜ
Andrese ettevõtja tee algas tema hobist. Kui aastaid tagasi juhtus tema kätte telefon, millega sai teha 30 sekundi pikkuseid halva kvaliteediga videoid, sai selgeks, et tulevikus tahab ta just sellega tegeleda. Oma esimese ettevõtte registreerimisel õppis ta käsikäes nii filmimist, kui ka teadmisi ettevõtlusest. Kõik head ja vead said omal nahal järgi proovitud. Esimesest filmitud klipist on aastaid möödas ning arenguga on jõutud telesaadete tegemiseni.
Mida suurem visioon või julgem idee, seda parem. Andres aitab temale omaselt – Sulle ei öelda ette, mida tegema pead, aga saad kindlasti teada, mida teha ei tohiks. Kõik see on tal endal järgi proovitud. Igale õpilasfirmale õpetuseks – mõtle suurelt, ignoreeri ei-ütlejaid, tööta oma visiooni nimel ja anna tagasi.
Kontakt: andres.lainela@gmail.com

Errit Kuldkepp – Positively Inspiring OÜ
Errit on elustiili ettevõtte Positively Inspiring OÜ asutaja ja omanik. Errit on sündinud ja elanud Pärnus kogu oma teadliku elu ja armastab Pärnut iga oma keha rakuga. Talle meeldib väga teadlikult reisida ja peale igat seiklust välisriigis on alati nii hea koju tulla. Pärnu on erilise energiaga keskkond, kus saab südamega teha asju mida armastad. Siin elavad suurepärased inimesed, kellega on inspireeriv erinevaid projekte läbi viia ja loomulikult võrratu rand, pargid ja metsad, kus saab oma mõtteid ja tundeid korrastada, et elulist tasakaalu säilitada. Selleks, et teha suuri tegusid ei pea minema suurlinna, oluline on vaid leida tasakaal enda sees ja teha asju, mis panevad hinge laulma ja silma särama.
Kontakt: errit.kuldkepp@gmail.com

Eva Laks – Woodbright OÜ
Kõik, mis siin ilmas juhtub, juhtub mingil kindlal põhjusel!
Eva on sündinud ja kasvanud maal Pärnu-Jaagupi lähedal. Pärast sealse keskkooli lõpetamist omandas teadmisi ja kogemusi laias maailmas reisides, elades USA-s, Inglismaal ja Iirimaal. Eva on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna (magristri) ja töötanud lepinguõiguse juristina, kus kaitses ligi 7. aastat klientide huve kohtus. Pärast laste sündi tegi Eva koos elukaaslasega kardinaalse pöörde, millele aitas suuresti kaasa edukas osalemine Eesti ettevõtluskonkursil „Ajujaht“ (2012-2013). Koos otsustati alustada ettevõtlusega, loodi eksportiv pereettevõte Woodbright OÜ, mis toodab puidust õueküünlaid ja ühekordseid grille välisturgudele. Ettevõtluses tegutsedes omandas Eva rohkelt kogemusi nii ettevõtte tegevjuhtimises, tootearenduses, turunduses kui ka eksportmüügis. Algselt toimus tootmine Harjumaal, kuid siis koliti Pärnumaale, kus tegutsetakse tänaseni ning mille lähedale rajati ka oma kodu.
Selleks, et olla edukas, ei pea minema kaugele. Pigem tuleb mõelda suurelt ja põhimõttega, et kõik on võimalik! Eva on huvitatud uutest ambitsioonikatest väljakutsetest, mis kõnetavad ja võimaldavad osaleda protsessis ning üheks selliseks on kindlasti panustamine noortesse. Kahe väikese poja emana saab Eva aru, kui oluline on juba väikesest peale teadvustada lastele töö tegemise tähtsust ning seda, kust tuleb raha. Eeltoodud teadmiste omandamine ettevõtluse kaudu annab suurepärase kogemuse meile kõigile!
Kontakt: eva@woodbright.eu, 525 5607

Imbi Reiväli – Criim Fashion OÜ, Crispin OÜ, I. R Media OÜ
Kolme tütre ema Imbi on hea suhtleja ning loob igal võimalusel uusi kontakte. Tutvuste olemasolul on lihtsam  ettevõtlusega tegeleda. Imbil on kaks elumotot:
– vähem vinguda, rohkem tegutseda!
– kui töötad, siis tööta kõvasti, kui puhkad, siis puhka täiega!
Riiete, mänguasjade ning kodutarvete müügiga tegelev Criim Fashion OÜ alustas tegevust 2012. aastal e-poena, pood on nüüdseks on kolinud FBsse.
2016. aastal asutatud Crispin OÜ tegeleb lühiaajalise majutusega. Tänu selelle ettevõttele on Imbil olnud võimalus osaleda erinevatel koolitustel (turundusmaterjalide kujundamine veebipõhiselt, ettevõtte kodulehele sisu loomine, ürituse paketi koostamine ja kalkulatsioon, turismiteenuse disain, sihtrühmapõhise toote arendamine ja disain.) Imbil on kogemusi erinevate rahvustega, näiteks konverentsil “Jaapani turg” õppis ta paremini just jaapani inimesi ja kultuuri tundma.
2018. aastal asutatud I. R Media OÜ tegeleb turunduse ja reklaamiga sotsiaalmeedias.
Kontakt: imbi83@gmail.com

Jaan Krinal – Pärnumaa mini- ja õpilasfirmade maksunõustaja
Jaan on lõpetanud Tartu Ülikooli rahanduse ja krediidi eriala. Töötanud rahandusosakonnas inspektori ja juhatajana. Maksuameti moodustamisest alates kuni 2017.a lõpuni töötas süsteemis direktori, juhataja ja peaspetsialistina. Andnud oma panuse ameti loomisele ja ülesehitamisele. Kogemusi omandanud nii USA-s kui EL riikides. Õpetanud maksundust Pärnu majanduskoolis ja kolledžis, pidanud maksu- ja tolliteemalisi loenguid koolides üle vabariigi. Juhendanud maksuteemalisi õpilastöid. Maksustamine puudutab kõiki inimesi ja kõiki elualasid. Adam Smith´i maksustamise põhimõtted on aktuaalsed ka kaasajal. Üks neist väidab, et maksumaksjad peaksid võimalikult palju teadma milline tulu kuulub maksustamisele, kuidas seda tehakse ja millal on maksutähtajad. Seda kõike tuleb selgitada ja samas arvestada ühiskonna ootustega. Samal ajal tegeleb Jaan ka ise ettevõtlusega ning on kursis tekkinud probleemidega.
Kontakt: jaan.krinal@gmail.com

Kati Ruubel – Kaunid Festivalid OÜ, Rõõmsate Laste MTÜ
Kati, Rõõmsate Laste Festivali ideeautor ja eestvedaja on pärit siitsamast Pärnumaalt Tootsist. Karjääri alustas Kati Ammende Villas. Teekond viis teda Tallinnasse, kus tal on olnud õnn õppida ning töötada koos mitmete Eesti tippkokkadega Tallinna parimates restoranides: Dimitri Demjanoviga restoran Glorias, Peeter Piheliga Fish&Wine bar’s, Tõnis Siiguriga restoranides Nevskij ja Stenhus. Vahepealsetel aastatel 2009-2011 jõudsin suviti ikka tagasi Pärnu kui koos ema ja õdedega pidas Kati värskelt pressitud mahlade letti Õunapoiss Rüütli ja Pühavaimu tänava nurgal.
2011. aastal oodates oma esikpoja sündi lahkus Kati restorani Stenhus juhataja kohalt ning asus perega elama Pärnusse, sest siin on ideaalne keskkond laste kasvatamiseks.  Sestpeale hakkas idanema Rõõmsate Laste Festivali idee. Esimene Rõõmsate Laste Festival toimus 2016.aastal. Järjekorras kolmas Rõõmsate Laste Festival toimub 21.juulil 2018 Pärnu Rannapargis.
Lisaks festivali korraldamisele pakub Kati turunduskonsultatsiooni ja üritusturundusteenust ning aitab abikaasa Reimo videoproduktsiooni ettevõttes Film Purgis kaasa ideekavandite loomisel.
Kontakt: kaunidfestivalid@gmail.com,  524 6159

Kati Vaas – Vaas&Vaas OÜ
Kati on loomeettevõtja, 2007. aastal asutatud ema-tütre ettevõtte OÜ Vaas&Vaas kaasomanik. Kati koos emaga valmistavad puidust kodusisustust & kingitusi, ainulaadseid eritellimustooteid ja firmameeneid. Lisaks pakuvad nad fototeenust ja graafilise disaini ning kujunduslahendusi.
Kontakt: kati@vaasvaas.ee

Kaydi Tomson – Lahendaarium OÜ
Kaydi Tomson tegutseb igapäevaselt Lahendaariumis, mis pakub turundus- ja projektijuhtimise teenust. Sotsiaalmeedia, tekstide kirjutamine, turundusnõustamine, foto ja videoklipid, kampaaniad on põhilised ettevõtetele pakutavad teenused. Lisaks on Kaydi tiimiliige Prototronis, mis pakub rahastust ja nõustamist nutikate ideede, leiutiste, vidinate ja lahenduste teostamiseks, et teha meie igapäevane elu lihtsamaks, paremaks ja mugavamaks. Kirgliku disaini austajana, osaleb ta igal sügisel Helsinki Design Weekil vabatahtlikuna erinevate ürituste korraldamisel.
Kontakt: kaydi@lahendaarium.ee

Kristi Kuusmik-Orav – REKfoto OÜ
Kristi on peale keskkooli lõpetamist õppinud Pärnu Kutsekekkoolis kunstnik-dekoraatori erialal ja töötanud Pärnus linnakujundajana. Sellele järgnesid Tallinnas ehitusinseneri õpingud ja töötamine Rahandusministeeriumis, peale mille tegi Kristi elus kannapöörde ning võttis ette tee Ameerika Ühendriikidesse.
Seitse aastat kestnud eluperiood teisel pool ookeani, seinast seina kogemus isiklikus elus ja töövaldkonnas on kujundanud tema maailmavaadet ja inimeseks olemist. USA-s asus ta 2003. aastal õppima New Yorki Fotograafia Instituuti professionaalset fotograafiat, mille lõpetas 2007. aastal. Nüüdseks on Kristi eluaegsest kirest saanud tema töö. Peale tagasipöördumist Eestisse on Kristist ja tema abikaasast saanud kahe lapse õnnelikud vanemad. Lapsed ongi tema peamiseks inspiratsiooniks ja põhjuseks miks tänaseks on ta tegev looval alal.
Kristi on REKfoto looja ja töötab ettevõttes toote- ja toidufotograafina. Ta õpetab TÜ Pärnu Kolledžis fotoõpetust ja tootefotograafiat Tartu Rahvaülikoolis.
Kontakt: kristi@rekfoto.ee

Kristo Tõnissoo
Kristo on lõpetanud Tartu Ülikooli Pärnu Kolledži ettevõtlus- ja projektijuhtimise eriala ning täiendab end magistrantuuris teenusedisaini valdkonnas. Kristo omab mitmekülgseid kogemusi ettevõtluses ja ettevõtete nõustamisel, olles:
– ettevõtetes tegelenud ettevõtluse arendamisega, turundus- ja müügijuhtimisega;
– läbi viinud erinevaid ettevõtlusega seotud üritusi ja projekte;
– investeeringute ja ekspordi konsultant Pärnumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskuses;
– väikeinvestor;
– MTÜ’de juhatuses panustanud organisatsiooni arengusse.
Kontakt: kristotonissoo@gmail.com

Marek Sild – Sugar Magic OÜ (toitlustusvaldkond)
Marek lõpetas 2000. aastal Pärnu Kutsekeskkoolis koka eriala, töötas erinevates Pärnu toitlustuskohtades (Pärnu Jahtklubi restoran, kohvik Väike Mukk, Port Arturi Hesburger, restoran Seegi Maja, Tervise Paradiis). Mareki unistuseks oli saada toitlustusvaldkonna ettevõtjaks. Oma esimese ettevõtte asutas Marek 24 aastaselt, pidades kahte kohvikut ja pakkudes Pärnus catering teenust.
Majanduslangus tõi Marekile suure tagasilöögi, ettevõte lõpetas tegevuse ning Marek asus taas palgatööle (erinevad pubid ja restoranid, Port Arturi elasmuscatering Portaal).
Nüüdseks on Marek taas iseenda peremees, olles mitmes Pärnumaa koolis ja noortekeskuses kokandusrinigde juhendaja. Kokandusringides valmistab Marek koos noortega toite, mida on võimalik müüa laatadel või kooli kohvikutes, propageerides samal ajal tervislikku toitumist ning ise hakkama saamist. Noored on alati otsekohesed ja ausad ning see talle meeldib.
Kontakt: suhkrukratt1@gmail.com, 5663 7721

Marten Palu – Black And Brownie OÜ, Forwardspace MTÜ, Gamecan OÜ
Marten on noor mitmekülgne ettevõtja Pärnust, olles asutanud Black and Brownie tantsukooli, videomänguettevõtte Gamecan ning kaasasutanud koostöötamiskeskuse Forwardspace. Tema kirg on luua ettevõtteid, mis võimaldavad inimestel oma isiklikke ja professionaalseid unistusi täita. Marteni peamiseks tugevuseks on uusi oskusi õppida ja seda väga lühikese aja sees. Valdab osaliselt või täielikult kõiki ameteid, mida tema juhitud 25 inimest kahes ettevõttes igapäevaselt kasutavad.
Kontakt: marten@gamecan.eu

Olav Karulin – TREWE NATURALS OÜ, MTÜ Töövari
Olavile meeldib kastist välja mõelda. Ei ole olemas suuri probleeme, on vaid väikesed lahendused. Ärimaailmas on ta kogenud turundaja, lisaks tegelenud impordi ja mingil määral ka ekspordiga. Ideid jagub igasse valdkonda. Mida uuenduslikum idee, seda rohkem ta silmad säravad.
Reeglina on tal käsil korraga mitu projekti. Hetkel tegeleb ta heeliumi ja õhupallidega https://heeliumipall.ee/, millele lisaks on valmimas liiklusega seotud telefonirakendus. Peatselt avaldab Olav ka oma esimese lasteraamatu. Juhendamist vajavate õpilasfirmade suhtes tal eelistusi ei ole, kui idee on julge ja intrigeeriv, osaleb meeleldi.
Kontakt: karulin.olav@gmail.com

Riivo Kruuse – Woodbright OÜ
Riivo on üle kümme aasta olnud tegev tootmises, sh olnud tootmisjuht/meister, nõustaja, korraldaja, tootmisliinide juht. Olles igakülgselt kaasatud tootmisprotsessidesse, on ta vastutanud tootmise kogu korralduse, meeskonna juhtimise ja tootmisliinide toimimise eest. Muuhulgas on tegutsenud eksportivas pereettevõttes Woodbright OÜ, mis sai alguse 2012-2013.a osalemisega ettevõtluskonkursil „Ajujaht“. Tootmisettevõtte ülesehitamine nullist ei ole olnud kerge, kuid seda enam oskab Riivo olemasolevat hinnata ja väärtustada ning on valmis püstitama uusi väljakutset pakkuvaid eesmärke. Lisaks on ta osalenud mitmetes ärimentorprogrammides, koolitustel ning välisvisiitidel. Täna on tema soov jagada oma teadmisi ja kogemusi just noortega, kes on meie tulevik ja seisavad peagi selle teekonna alguses!
Kontakt: riivo.kruuse@gmail.com, 5810 3031

Silver Smeljanski – Fanner OÜ (pakendivaba toidupood Paljas Pala), Forwardspace MTÜ
Silver on sariettevõtja, sündinud ja kasvanud Pärnus.  Lõpetanud Sütevaka Humanitaargümnaasiumi, pärast mida läks Vahipataljoni kaitseväeteenistusse. Ülikoolihariduse omandas ta Aalborgi ja Aarhusi linnades Taanis. Startup’ide maailm on Silveri argipäev ning selles valdkonnas on ta aastaid tegev olnud nii Ameerikas kui Eestis. Pärnusse tagasi kolis Silver 2016. aastal ning rajas siia Baltikumis ainulaadse pakendivaba toidupoe, mil nimeks Paljas Pala. Silver on kaasasutaja Pärnu esimeses koostöötamiskeskuses Forwardspace. Lisaks sellele on Silver Pärnu Taimetoidupäeva üks peakorraldajatest ning alates 2017. aasta sügisest Pärnu Linnavolikogu liige.
Kontakt: smeljanski@gmail.com

Svea Uusen – SA Pärnumaa Arenduskeskus, ettevõtlus- ja ekspordikonsultant
Svea liitus Pärnumaa Areduskeskusega 2018. aasta märtsis, olles eelnevalt paarikümne aasta jooksul tegutsenud erasektoris. Juhtides Skandinaavia päritolu välisettevõtete rahvusvahelistel turgudel tegutsevaid tütarettevõtteid Eestis ja Lätis, on ta aastate jooksul teinud koostööd üle poolesaja eri rahvusest kolleegi või koostööpartneriga. Svea on omandanud Suurbritannias teadusmagistri kraadi rahvusvahelise turunduse alal ning eriti sütitavad teda laste ja noorte lugemishuvi äratamise ja säilitamisega seotud teemad.
Kontakt: svea@parnumaa.ee