2020. aasta sügisel saab alguse Pärnumaa koolinoorte äriideede konkurss „ÄriSäde“, mille sihtgrupiks on Pärnumaa koolide 1.-12. klasside ja kutsekoolide õpilased.

Äriideede konkursi eesmärgiks on Pärnumaa noorte ettevõtlikkuse arendamine ettevõtlust tutvustava koolitusprogrammi kaudu, mille tulemusena esitatakse enda äriidee konkursile või luuakse mini-minifirma, minifirma või õpilasfirma.

Koolinoori julgustatakse uurima ettevõtluse, teaduse ja tehnoloogia seoseid, nägema kogukonnas või ettevõtlusmaastikul lahendamist vajavaid probleeme ning leidma neile lahendusi oma ideid ellu viies. Kolmekuulise koolitusprogrammi jooksul õpetatakse ideede genereerimist ja edasiarendamist, meeskondade loomist, meeskonnatöö olulisust ja rollide jaotust, turu olemust, idee/toote/teenuse sihtrühma ja konkurentide määratlemist, turundusstrateegia koostamist ja turunduskanalite valikut. Meeskondadel on võimalus esitleda ettevõtjatest mentoritele oma äriideid ning saada oma ideedele tagasisidet.

Õpilasi on toetamas 21 ettevõtjast mentorit:

Andres Laasma – AS Kihnu Veeteed
Andres Laasma on põline pärnakas ja Pärnu patrioot. Oma hariduse on ta omandanud Pärnu Koidula koolis, Peterburi Mereakadeemias laevajuhi erialal, Tartu Ülikoolis ärijuhtimises ja Taltech Mereakadeemia merenduse magistriõppes. Olles läbi ja lõhki majandusvaldkonna inimene on ta töötanud erinevates nii Eesti kui ka rahvusvahelise haardega ettevõtete tippjuhtkondades. Nõukogu liikme vastutust on ta kandnud nii Pärnu Mudaravilas, Pärnu Lennujaamas, Pärnu Haiglas kui AS-s Estonia Spa Hotels. Ühiskondlikest organisatsioonidest on ta osalenud Eesti Tööandjate Keskliidu, Eesti Turvaettevõtete Liidu ja Eesti Laevaomanike Liidu juhtorganite töös. Alates 2013. aastast kuni tänaseni on AS Kihnu Veeteed juhina tema käes pea kõigi Eesti püsiasustusega väikesaarte laevaliikluse korraldus. Andres on veendunud, et kõike saab ja võib elus õppida, aga ettevõtjaks ja juhiks peab sündima. Ettevõtlikku vaimu ja ettevõtja kõige olulisemat oskust töötada inimestega saab ajas ainult arendada, mitte aga omandada kui uut oskust.
Mentorluse valdkonnad: Ettevõtte üldjuhtimine, äri planeerimine, meeskonna loomine, riigihangetel osalemine, ärivaidlused. Suhtluse korraldamine ettevõtte siseselt, väliste partneritega (sh riik) ja avalikkusega. Avaliku transpordi korraldus.
Kontakt: andres.laasma@veeteed.com

Egle Volke – OÜ Grandir, MTÜ Forwardspace
Egle on ettevõtja, kes järgib kõigis oma tegemistes südame häält, kaotamata seejuures ratsionaalsustaju. Teda sütitavad uued ideed, tavapäratud challenge´d ja lahenduseta näivad olukorrad. Kuni 2020.a talveni töötas ta Tallinnas, otsustades teha seejärel elus kannapöörde, ning kolis ära Pärnusse. “Sest väikese armsa mereäärse linna kutse oli nii tugev,” ütleb ta.
Kevadel, ajal, mis COVID-19 peatas kogu maailmas tavapärase elurütmi, haris tema end veebikoolituste vahendusel turunduse alal. Ettevõtlusega on ta tegelenud küll vähemal, küll rohkemal määral terve elu. Osaühingus Grandir on ta ainuosanik ning teeb kõik peale raamatupidamise ise, alustades projektide kirjutamisest, lõpetades turunduse ja müügiga. Ettevõte on edukas, kasvatades iga kuuga käivet, nagu oli omaniku ootuski, mille järgi ta ettevõttele nime andis – GRANDIR (pr.k – kasvama). Täna toodab Grandir OÜ passiivset tulu, võimaldades Eglel rakendada samal ajal oma teadmisi, oskusi ja energiat Pärnu innovaatilises koostöötamiskeskuses Forwardspace tegevjuhina.
Mentorluse valdkonnad: Meeskonnatöö planeerimine, eneseanalüüs, kommunikatsioon, sotsiaalmeedia turundus, reklaammaterjalide kujundus, toote/teenuse müük.
Kontakt: egle.volke@gmail.com

Errit Kuldkepp – OÜ Positively Inspiring
Ettevõtja, elu armastaja ja Pärnu linna fänn! Errit usub, et inimlikkus on valdkondade ülene ja ühendab meid kõiki. Ta julgeb unistada suurelt ja ning viib neid ka vapralt täide. Oma tegevuse kaudu inspireerib ümbritsevaid inimesi loovamalt, avatumalt, inimlikumalt ja julgemalt elama. Erriti elustiili ettevõte Positively Inspiring Lifestyle kaudu on saanud innustust igas vanuses inimesed nii Eestist kui ka välisriikidest ning selle mõju aina suureneb. Käesoleval ajal teeb ta aktiivset koostööd ettevõttega Vulfram Sportswear, kelle moto on “Loodud liikuma” ja kes innustab eritellimuslike spordiriiete kaudu inimesi rohkem liikuma.
Mentorluse valdkonnad: Enesemotivatsioon, turundus, sotsiaalmeedia haldamine ja meeskonna töö planeerimine.
Kontakt: errit.kuldkepp@gmail.com

Ervin Luur – OÜ Ursus, AS Pärnu KEK
Ervin on põline pärnakas. Lõpetanud Pärnu Koidula kooli ja seejärel Tartu Ülikooli õigusteaduskonna. Täiendanud ennast EBS täiendusõppe kursustel ja rohketel juhtimiskoolitustel. Eraettevõtlusega on ta seotud alates Eesti taasiseseisvumisest. Põhilised tegevusvaldkonnad on olnud ettevõtete juriidiline ja ärialane konsulteerimine, tarbekaupade hulgimüük, tarbekaupade tootmine ja ärikinnisvara arendus.
Mentorluse valdkonnad: Juhtimine, seadusandlus, tootmine, müük, kinnisvara arendus
Kontakt: ervin.luur@ursus.ee

Henn Vallimäe – Eesti Antidopingu ja Spordieetika SA
Kontakt: henn.vallimae@antidoping.ee

Kati Ruubel – OÜ Kati Gelato, MTÜ Rõõmsate Laste
Kati, Rõõmsate Laste Festivali ideeautor ja eestvedaja on pärit siitsamast Pärnumaalt Tootsist. Karjääri alustas Kati Ammende Villas. Teekond viis teda Tallinnasse, kus tal on olnud õnn õppida ning töötada koos mitmete Eesti tippkokkadega Tallinna parimates restoranides: Dimitri Demjanoviga restoran Glorias, Peeter Piheliga Fish&Wine bar’s, Tõnis Siiguriga restoranides Nevskij ja Stenhus. Vahepealsetel aastatel 2009-2011 jõudsin suviti ikka tagasi Pärnu kui koos ema ja õdedega pidas Kati värskelt pressitud mahlade letti Õunapoiss Rüütli ja Pühavaimu tänava nurgal. 2011. aastal oodates oma esikpoja sündi lahkus Kati restorani Stenhus juhataja kohalt ning asus perega elama Pärnusse, sest siin on ideaalne keskkond laste kasvatamiseks. Sestpeale hakkas idanema Rõõmsate Laste Festivali idee. Esimene Rõõmsate Laste Festival toimus 2016.aastal. Kolmas Rõõmsate Laste Festival toimus 21.juulil 2018 Pärnu Rannapargis. Lisaks festivali korraldamisele pakub Kati turunduskonsultatsiooni ja üritusturundusteenust ning aitab abikaasa Reimo videoproduktsiooni ettevõttes Film Purgis kaasa ideekavandite loomisel.
Mentorluse valdkonnad: Meeskonna loomine ja juhtimine, toote/teenuse arendamine, turundus ja müük.
Kontakt: kati.ruubel@gmail.com

Kaydi Tomson – OÜ Lahendaarium
Kaydi Tomson tegutseb igapäevaselt Lahendaariumis, mis pakub turundus- ja projektijuhtimise teenust. Sotsiaalmeedia, tekstide kirjutamine, turundusnõustamine, foto ja videoklipid, kampaaniad on põhilised ettevõtetele pakutavad teenused. Lisaks on Kaydi tiimiliige Prototronis, mis pakub rahastust ja nõustamist nutikate ideede, leiutiste, vidinate ja lahenduste teostamiseks, et teha meie igapäevane elu lihtsamaks, paremaks ja mugavamaks. Kirgliku disaini austajana, osaleb ta igal sügisel Helsinki Design Weekil vabatahtlikuna erinevate ürituste korraldamisel.
Mentorluse valdkonnad: Turundus, kommunikatsioon, müük, tiimitöö.
Kontakt: kaydi@lahendaarium.ee

Kristi Kuusmik-Orav – OÜ REKfoto
Kristi on peale keskkooli lõpetamist õppinud Pärnu Kutsekeskkoolis kunstnik-dekoraatori erialal ja töötanud Pärnus linnakujundajana. Sellele järgnesid Tallinnas ehitusinseneri õpingud ja töötamine Rahandusministeeriumis, peale mille tegi Kristi elus kannapöörde ning võttis ette tee Ameerika Ühendriikidesse. Seitse aastat kestnud eluperiood teisel pool ookeani, seinast seina kogemus isiklikus elus ja töövaldkonnas on kujundanud tema maailmavaadet ja inimeseks olemist. USA-s asus ta 2003. aastal õppima New Yorki Fotograafia Instituuti professionaalset fotograafiat, mille lõpetas 2007. aastal. Nüüdseks on Kristi eluaegsest kirest saanud tema töö. Peale tagasipöördumist Eestisse on Kristist ja tema abikaasast saanud kahe lapse õnnelikud vanemad. Lapsed ongi tema peamiseks inspiratsiooniks ja põhjuseks miks tänaseks on ta tegev looval alal. Kristi on REKfoto looja ja töötab ettevõttes toote- ja toidufotograafina. Ta õpetab TÜ Pärnu Kolledžis fotoõpetust ja tootefotograafiat Tartu Rahvaülikoolis.
Mentorluse valdkonnad: Fotograafia, turundus, reklaammaterjalide kujundus, reklaamikanalite valik, müük, kauba pakendamine.
Kontakt: kristi@rekfoto.ee

Kristo Tõnissoo – SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital
Kristo on lõpetanud Tartu Ülikooli Pärnu kolledžis magistriõpingud teenuste disain ja juhtimine erialal ning omab kõrgharidust ettevõtlus- ja projektijuhtimise. Kristo omab mitmekülgseid kogemusi ettevõtluses ja ettevõtete nõustamisel, olles:
– ettevõtja;
– koostanud ja viinud ellu erinevaid projekte ettevõtlusvaldkonnas ja vabakonnas;
– disaininud erinevaid teenuseid nii avalikus-, kui erasektoris;
– töötanud ettevõtluskonsultandina Pärnumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskuses;
– panustanud erinevate MTÜ’de tegemistesse juhatuse liikme, meeskonna liikme või vabatahtlikuna.
Mentorluse valdkonnad: Ärimudeli koostamine, äriplaani koostamine, teenuse arendus, projekti planeerimine ja -juhtimine.
Kontakt: kristotonissoo@gmail.com

Marek Sild – Sugar Magic OÜ
Marek lõpetas 2000. aastal Pärnu Kutsekeskkoolis koka eriala, töötas erinevates Pärnu toitlustuskohtades (Pärnu Jahtklubi restoran, kohvik Väike Mukk, Port Arturi Hesburger, restoran Seegi Maja, Tervise Paradiis). Mareki unistuseks oli enda toitlustusettevõtte loomine. Oma esimese ettevõtte asutas Marek 24 aastaselt, pidades kahte kohvikut ja pakkudes Pärnus catering teenust.
Majanduslangus tõi Marekile suure tagasilöögi, ettevõte lõpetas tegevuse ning Marek asus taas palgatööle (erinevad pubid ja restoranid ning Port Arturi elasmuscatering Portaal).
Nüüdseks on Marek taas iseenda peremees, olles mitmes Pärnumaa koolis ja noortekeskuses kokandusringide juhendaja. Kokandusringides valmistab Marek koos noortega toite, mida on võimalik müüa laatadel või kooli kohvikutes, propageerides samal ajal tervislikku toitumist ning ise hakkama saamist.
Mentorluse valdkond: toitlustus.
Kontakt: suhkrukratt1@gmail.com

Marten Palu – Black And Brownie OÜ, Forwardspace MTÜ, Gamecan OÜ
Marten on noor mitmekülgne ettevõtja Pärnust, olles asutanud Black and Brownie tantsukooli, videomänguettevõtte Gamecan ning kaasasutanud koostöötamiskeskuse Forwardspace ning noorte- ja innovatsioonikeskuses HUUB. Tema kirg on luua ettevõtteid, mis võimaldavad inimestel oma isiklikke ja professionaalseid unistusi täita. Marteni peamiseks tugevuseks on uusi oskusi õppida ja seda väga lühikese aja sees. Valdab osaliselt või täielikult kõiki ameteid, mida tema juhitud 40 inimest kahes ettevõttes igapäevaselt kasutavad.
Mentorluse valdkonnad: Äriarendus, suhtekorraldus, personalijuhtimine, ressursside haldamine, tarkvara-arendusprotsesside projektijuhtimine, meeskonnastruktuuri planeerimine, videoproduktsioon, värbamine, finantsid ja raha kaasamine, püsikulude manageerimine, ettevõttesiseste protsesside analüütika, nende dokumenteerimine ja optimeerimine.
Kontakt: marten@gamecan.eu

Merle Einola – Roheliselt Värske Elu MTÜ
Merle on põline Pärnumaalane, kes on igapäevane praktik projektide kirjutamisel ja elluviimisel.
Koolitanud mittetulundusühendusi, avalikku sektorit ja eraisikuid projektijuhtimise vallas, tervisliku toitumise ning keskkonnateemadel kümne aasta vältel. Kirjutanud hulgaliselt erineva valdkonna äriplaane.
Läbi elu toimetanud samaaegselt avalikus sektoris, ettevõtluses ja mittetulundusühenduses. Merle kireks on suured ja keerulised probleemiderohked koostööprojektid, millised seni on olnud maakondliku mõjuga ja loonud pretsedente Eesti oludes.
Merlel on kogemus aktsiaseltsi asutamisel pereettevõtluses, 17 aastane kogemus FIE-na, müügijuhi kogemus õmblusvabrikus ja Baltikumi müügijuhina.
Asutanud MTÜ Roheliselt Värske Elu 2015. aastal tervisetoidukohviku pidamiseks ja OÜ ME Elustiil 2018. aastal. Osaühingu tegevus on suunatud kohalike väiketalunike toodangu väärindamisele ja turustamisele.
MTÜ Roheliselt Värske Elu missiooniks on säästva elustiili ja kohaliku mahetoidu propageerimine ning sektorite vahelise koostöö edendamine.
Olles kaasatud “Pärnumaa Maitsed” töörühma tegevustesse, aitab Merle piirkonna toidukultuuri tutvustada laiemalt.
Mentorluse valdkond: toitlustus.
Kontakt: merle@parnumaa.ee

Olav Karulin – Trewe Naturals OÜ
Olav on ettevõtlusega end elatanud juba üle 13 aasta. Nende aastate sisse on mahtunud palju erinevaid ettevõtteid ja mittetulundusühinguid. Hetkel on tema peamiseks suunaks õhupallide ja heeliumi müük. Tal on edasimüüjaid üle Eesti ja tema brändi Heeliumipall (www.heeliumipall.ee, www.facebook.com/Heeliumipall) võib lugeda suurimaks heeliumi jaemüüjaks Eestis. Lisaks on ta õhtujuht ning hetkel käima panemas ka uut ettevõtet, mis hakkab tootma suitsuahjusid. Mees nagu orkester.
Mentorluse valdkonnad: Müük ja kliendisuhted, ettevõtte loomine ideest reaalsete toodeteni.
Kontakt: heeliumipall@heeliumipall.ee

Riho Sillaots – OÜ RS Balance, OÜ Nordic Car Rent, OÜ Concrete Highways
Juhin igapäevaselt raamatupidamisbürood RS Balance OÜ. Raamatupidamisega olen kokku puutunud ligi 25 aastat. Selle aja jooksul olen kokku puutunud väga erinevate ettevõtetega ja majandustarkvaradega. Olen aidanud ettevõtetel taotleda abi EASist, Töötukassast, Kredexist, Priast. Lisaks tegelen kinnisvaraarenduse ja investeerimisega. Samuti olen tegev mitmes MTÜs.
Mentorluse valdkonnad: Raamatupidamine, kinnisvara, investeerimine.
Kontakt: riho@rsbalance.ee

Riivo Eensalu – OÜ Flexoil, OÜ Dolly Reklaam
Riivo on Flexoil OÜ ja Dolly Reklaam OÜ osanik. Aktiivselt tegutseb Flexoilis, mille tegevusvaldkond on õlide, määrdeainete, autokeemia jae- ja hulgimüük. Riivo tegevusvaldkonnaks on arendus ja turundus. Kuna Riivo on ettevõtte omanik, siis on ta kursis kogu ettevõtte tegevusega.
Mentorluse valdkonnad: Ettevõttete loomine, arendamine, ettevõtete ostmine, juhtimine, turundamine.
Kontakt: riivo@flexoil.ee

Roy Vaimand – Audiitorbüroo Roy Vaimand OÜ
Roy on õppinud finantsjuhtimist ja omab töökogemust selles valdkonnas üle 25 aasta. Algselt rahvusvahelises konsultatsioonibüroos KPMG finantsnõustajana ja audiitorina, viimased 15 aastat omanimelise auditibüroo juhatajana. See on võimaldanud aastate jooksul lähedalt jälgida ja kaasa aidata ligi 70 ettevõtte arengule. Teda huvitab kuidas luuakse väärtust, miks mõni organisatsioon on edukam kui teine ja kuidas väikesest saab suur.
Mentorluse valdkonnad: Finantsjuhtimine, ettevõtete ost-müük.
Kontakt: roy.vaimand@gmail.com

Siim Tõnismäe – OÜ Castorwood
Noorest peale on mind köitnud korraldamine ja millegi ära tegemine, nõnda olen läbi oma elu alati olnud seotud aktiivselt erinevate kultuurisündmustega, MTÜ-dega ja hetegevuslikke aktsioonidega. Haridusteel olen omandanud meremehe oskused ja hilisemalt Viljandis ka kultuurikorraldamise köögipoole. Ettevõtjana kogemust kogunenud tänaseks üheksa aastat peamiselt metsanduses.
Mentorluse valdkonnad: Metsandus, kultuurikorraldus, juhtimine.
Kontakt: siim@castorwood.com

Silver Smeljanski – Pärnumaa Ettevõtlusinkubaator, Iland Coworking and Coliving, Forwardspace MTÜ, Fanner OÜ (pakendivaba toidupood Paljas Pala),
Silver on sariettevõtja, sündinud ja kasvanud Pärnus.  Lõpetanud Sütevaka Humanitaargümnaasiumi, pärast mida läks Vahipataljoni kaitseväeteenistusse. Ülikoolihariduse omandas ta Aalborgi ja Aarhusi linnades Taanis. Startup’ide maailm on Silveri argipäev ning selles valdkonnas on ta aastaid tegev olnud nii Ameerikas kui Eestis. Pärnusse tagasi kolis Silver 2016. aastal ning rajas siia Baltikumis ainulaadse pakendivaba toidupoe, mil nimeks Paljas Pala. Silver on kaasasutaja Pärnu esimeses koostöötamiskeskuses Forwardspace. Lisaks sellele on Silver Pärnu Taimetoidupäeva üks peakorraldajatest ning alates 2017. aasta sügisest Pärnu Linnavolikogu liige. 2019. aastal asutas Silver Saaremaal Iland Coliving ja Coworking kontori, kus pakub suveperioodil võimalust töötada looduse keskel arhailises talus. Alates 2019. aasta novembrist töötab Silver Pärnumaa Arenduskeskuses Ettevõtlusinkubaatori projektijuhina.
Mentorluse valdkonnad: Äriplaani ja idee vormistamine/koostamine, turundus ja müük.
Kontakt: smeljanski@gmail.com

Svea Uusen – SA Pärnumaa Arenduskeskus
Svea liitus Pärnumaa Areduskeskusega 2018. aasta märtsis, olles eelnevalt paarikümne aasta jooksul tegutsenud erasektoris. Juhtides Skandinaavia päritolu välisettevõtete rahvusvahelistel turgudel tegutsevaid tütarettevõtteid Eestis ja Lätis, on ta aastate jooksul teinud koostööd üle poolesaja eri rahvusest kolleegi või koostööpartneriga. Svea on omandanud Suurbritannias teadusmagistri kraadi rahvusvahelise turunduse alal ning eriti sütitavad teda ringmajanduse, teenusedisaini ja kasutajakogemusega seotud teemad.
Mentorluse valdkonnad: Turundus, ringmajandus, teenusedisain, kasutajamugavus.
Kontakt: svea@parnumaa.ee

Toomas Rapp – OÜ Sweco EST
Toomas on sündinud Pärnus ja õppinud Pärnus VI keskkoolis ja Koidula Gümnaasiumis. Seejärel omandanud Tallinna Tehnikaülikoolis ehitusinseneri kutse, täpsemalt ehituse tehnoloogia ja juhtimise eriala. Seejärel Tartu Ülikoolist majandusmagistri kraad (MBA), kui ka EKA (arhitektuur ja muinsuskaitseline renoveerimine) Töötanud suurtes ja rahvusvahelistes ettevõtetes erinevatel juhipositsioonidel nagu RAS Tartu Maja, CUEKS, Rautakesko, YIT, tänasel päeval Rootsi börsiettevõtte Sweco Grupp Eesi ettevõtte Sweco EST OÜ juhatuse liige ja tegevjuht. Osalenud erinevate ettevõtete nõukogude töös nagu TMB AS, Koidula Kinnisvara jt. Ta on väga pika juhtimisalase kogemusega erinevates ehitusvaldkonna ettevõtetes, seda nii ehitusmaterjalide tootmise, -müümise, ehitamise, ehitus- ja majandus- konsultatsioonide alal. Ühiskondlikus tegevuses on üle 10 aasta Pärnu Sõudeklubi juhatuse liige ja president, Pärnu Jahtklubi ja Pärnu Rotary Klubi liige. Toomasel on täna õnn töötada ettevõttes, kus kõikidel töötajatel on kõrgharidus. Läbi pika juhina töötamise perioodi on Toomasel tekkinud veendumus, et juhi üks põhiülesandeid on leida igale oma töötajatele huvitav ja arendav töö. Sellises ideaalolukorras on tagatud nii rõõmus ja üksteist aitav kollektiiv, kui ka ettevõtte majandusülesannete täitmine.
Mentorluse valdkonnad: Meeskonna loomine, juhtimine, müük ja turundus sh suhtlemine rahvusvahelise kliendi või tarnijaga.
Kontakt: toomas.rapp@gmail.com

Väino Hallikmägi – PJK HALDUS OÜ
Väino on kolme täiskasvanud lapse isa. Erialalt insener, lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli (toona Tallinna Polütehniline Instituut) autoteede ja sildade eriala. Omab juhtimiskogemust erinevates ettevõtetes alates 1989. aastast, praegu tegutseb kolme oma äriettevõtte juhatuses. Väino on olnud Pärnu Linnapea ligi kolm aastat. Kapten jahtlaeval, mille meeskonnaliikmed temast keskmiselt paarkümmend aastat nooremad. Ühiskondlikult panustab Rotary klubiasse, Kaitseliitu ja Pärnu Jahtklubisse.
Mentorluse valdkonnad: Juhtimine, finants, inseneeria, vabatahtlik tegevus.
Kontakt: vaino.hallikmagi@mail.ee

 

Lisainfo:
Viivika Vilja
Noorte ettevõtlikkuse ja tööhõive projektijuht
e-post: viivika@parnumaa.ee
mob: +372 502 9214
skype: viivika.vilja