fbpx

Sign In

Näeb hobuseid, toimub Alen Veziko kontsert, avatud kohvik

Tori Hobusekasvandus

Kell 11-19 on võimalik tutvuda Tori Hobusekasvandusega.

Toimuvad erinevad tegevused suurtele ja väikestele. Proovida saab hobusõitu. Võimalik külastada muuseumi. Avatud kohvik Zool.

Kell 12–15 Tori ja Eesti hobuse tõugu noorhobuste näitus müügipäev. Esitlusele tulevad kevadel sündinud noored varsad 1, 2, 3 aastased noored ja ka vanemad juba ratsastatud hobused. Esitlus on käekõrval areenil ja vabahüppeareenil. Esitlusele tulevate hobuste info on eelnevalt avalik. Sündmusele sissepääs 5 eurot sisaldab muuseumi külastust ja käepaela alusel õhtust kontserti külastust.

Kell 17 algab kontsert, kus esineb Alen Veziko. Siis on avatud Pannkoogikohvik, kus pannkooke küpsetavad Tori vallajuhid. Pilet terve päev 5€, mis sisaldab hobusekasvanduse ja õhtuse kontserti külastust. Vahetult enne kontserti on võimalik proovida vankrisõitu ja ponisõitu.

Tori Hobusekasvandusest

Eesti vanimas, juba 1856. aastal tegevust alustanud hobusekasvanduses Toris tegeletakse tänaseni eesti ja tori tõugu hobuste kasvatamise ja aretamisega. Kasvanduses on ka raskeveohobuseid ja ponisid. Tori hobuse aretus sai alguse 1892 aastal, kui kasvandusse toodi Poolast norfolk-roadsteri ristandtäkk Hetman (sündinud 1886). Siis saadi esimesed soovitud tulemused tugeva, suure keha ja tugevate jalgadega, samas lahtise käigu ning elava iseloomuga hobuse suunas – soojaverelised hobused, kes meeldisid näo ja teo poolest nii talupojale kui mõisnikule („Tori hobuse aretus I“, lk 45). Paljud Hetmani järglased olid rahvusvahelistel näitustel auhinnatud. Hetman andis Tori Hobusekasvandusele 48 sugutäkku ja 37 sugumära. Lisaks oli palju tema järglasi talumajapidamistes. Hetmani skelett on säilinud ning seda saab uudistada Tori Hobusekasvanduse uuel näitusel “Tori pööning”.

Näitus “Tori pööning” avati 28. augustil 2021. Pööning on koht hoones, kuhu käib vanavara, iidsed lood ja ajalugu. Tori muusemi pööningu vanavara ja lugusid tolm siiski ei kata. Kõik iidne on läikima löödud ja külastajale välja pandud. Kõige selle juures on siiski alles jäänud tunne pööningust – kohast, kus võib leida aardeid ja lugusid. Tule uudista põnevat lugusid ja hobuseid täis uut näitust!

Esinejast

Alen Veziko on muusik, laulukirjutaja ja produtsent, kelle kaunid eestikeelsed laulud on võitnud paljude eestlaste südamed. Alen Veziko tuntumateks lauludeks on “Ei ole öeldud tuulde”, “Sündinud tulest” ja “Nüüd on nii”.

Mis siin toimub?