fbpx

Sign In

Kuidas valmivad Piesta õunatooted?

Piesta Kuusikaru Talu

Maal elamise päeva alustame kell 12 Piesta peremehe ringkäiguga, mille käigus kuulete, mis tunne on elupõlistel linnainimestel Vändra metsas elada; saate teada, kuidas on kulgenud pererettevõtte areng ning teha tutvust Piesta mõnusate maitsetega.

Kell 13-16 on avatud talukohvik, kus nautida head kohvi, kerget soolast ja lõppenud suve kõige lemmikumaid kooke. Mõisatgi saab häid maitseid kaasa osta, avatud on talupood.

Rõõmsa kohtumiseni!

Talust

Vändra metsas Pärnumaal asuva Piesta Kuusikaru talu lugu algas 1868. aastal, mil praeguse peremehe Hardi vaarisa Gustav ostis talu endale päriseks tollaselt Vana-Vändra mõisnikult. Gustav Jürgenstein oli rahvuslane, kelle saatus on Eesti elu edenemise võrdkuju; ennast vaeslapsest üles töötanud mees, kellest sai esmalt kingsepp ja seejärel taluperemees. Eduka isatalu päris noorem poeg Voldemar, kuna vanemad vennad Johann ja Anton olid eelkõige kooli- ja kirjamehed. Järgmise põlvkonnana võtsid talu üle tütar Liina koos abikaasa Mihkel Leiburiga, kes oli põllu- ja karjamajanduse alal kõrgesti haritud ning tõestas ennast ka praktikas. Senine edulugu lõppes järsult 1940ndatel, kui pääseti küll küüditamisest, kuid kodukohast tuli lahkuda. Tänasele peremehele Hardile avaldas lapsepõlves sügavat muljet vanaisa Mihkli kindel veendumus, et Eesti aeg tuleb kord tagasi ning alates maade tagastamisest tiksus kuklas mõte uuesti alustada.

Talu taastamisega alustasime kevadel 2014 sisuliselt tühjalt kohalt – endisaegsed taluhooned olid hävinud ning põllud ja karjamaad võssa kasvanud. Küll aga mäletasid eakamad naabrid veel vanaema Liina ja vanaisa Mihkel Leiburi uhkeid õunapuid, mis andis lootust, et ka talu uuel rajataval õunaaial võiks ilus tulevik olla. Võsast puhastamine, eelkultuuride kasvatamine jms eeltööd tehtud, istutasime kevadel 2016 esimesed istikud.

Kuna talu kaheosaline nimi on meeldejäämiseks pisut pikk, kannavad talutooted Piesta nime – ajalooline külanimi alustas nii oma uut elu vahvate õunatoodete pakenditel.

Mis siin toimub?